Az antik görögök Ciprust tartották a szépség és szerelem ógörög istennőjének, Aphrodité szülőhelyének, akinek Páfoszban kialakított szentélye a szerelmesek Mekkájának számított az ókorban. Páfosz azonban nemcsak az ókorban volt jelentős hely: Ciprus délnyugati részének központjaként ma is rengeteg turista keresi fel a világ minden tájáról.
Napfényes strandok, pálmafákkal szegélyezett tengerparti sétányok és tavernák, antik romok sokasága… és természetesen a szerelem kultusza. Ennyi az, amely először eszükbe juthat a ciprusi Páfosz nevének hallatán. A napjainkban is különleges hangulatot árasztó, mégis nyugis kisváros repterén egész évben rendszeresek a nemzetközi járatok, így Magyarországról is cirka 2-2,5 órányi repülőút által könnyedén elérhető a hely. A reptér egyébként is mindössze 10 kilométerre terül el Páfosztól, így akár taxival, akár busszal vagy bérautóval gyorsan elérhetjük úticélunkat. Bár a taxisok esetében nem árt az óvatosság, mert szeretnek nagyobb kerülővel elvinni az úticélhoz, hogy aztán többet számlázhassanak ki a végén. Mivel nyáron nagyon meleg van, ezért a látogatók többsége inkább tavasszal, az előszezonban, vagy pedig ősszel, az utószezonban keresi fel a szigetet, illetve a települést. A szárazföldi óvárosból és a tengerparti újabb városrészből álló Páfosz már csak azért is ideális „főhadiszállás”, mert viszonylag közel van Nyugat-Ciprus összes látnivalójához és innen kiindulva ragyogó csillagtúrákat tehetünk a környező vidékekre, ám ugyanez már nem mondható el a Páfosz-Nicosia, vagy a Páfosz-Larnaca távról.
A Tróodosz-hegység lábainál fekvő Páfoszban rengeteg, különböző színvonalú szálloda és apartman található, így mindenki megtalálhatja az igényeinek megfelelőt közülük. A város nemcsak történelmi, hanem természeti látványosságokban is bővelkedik. A legfontosabb történelmi látnivalók közé tartoznak a tengerparti királysírok, a Kato Pafoszban található Régészeti Park villái és az azokban talált gyönyörű antik mozaikpadlók, az Odeon, a bizánci templomok és a kikötőben álló zömök, négyzetes alaprajzú középkori erőd. A Kato Pafoszban talált, precízen lerakott római mozaikok napjainkban az UNESCO világörökség részét képezik. A különböző mintákat és alakokat formázó mozaikok az egyik legépebben fennmaradt ilyen jellegű antik római díszítmények az egész világon. Legtöbbjük hellén és római mitológiai hősöket és jeleneteket ábrázol. A régészeti lelőhely közelében helyezkedik el az ógörög stílusú színház, a félköríves Odeon is, amelyet az i.sz. 2. században emeltek.
Ezen kívül persze a tengerparton húzódó Régészeti Parkban számos egyéb érdekességet is megtekinthetünk, mint amilyen például a bizáncialapokra épült Saranda Kolones nevű lovagvár, de a régészek még egy korakeresztény időkben épült, igaz, azóta már elpusztult bazilika nyomaira is rábukkantak. A területen egy világítótorony is helyet kapott, ez azonban sajnos nem látogatható. A már szintén említett 13. századi páfoszi erőd a Régészeti Park bejárata közelében fekszik, így érdemes összekötni ezen látnivalók megtekintését. A település legikonikusabb épületében ma több kiállítás is található, de régebben erődként és börtönként funkcionált. Tetejéről szép kilátás nyílik a tengerre és a kikötőre. A parányi kikötőben elsősorban kirándulóhajók és halászhajók ringanak. Az erődtől néhány kilométerre, a tengerparton ősi királysírok húzódnak a sziklákba faragva. A királysírok az i.e. 4. században keletkeztek és akárcsak a mozaikok, ezek is az UNESCO világörökség részét képezik. A hely megnevezésének csak annyi szépséghibája van, hogy voltaképpen itt nem királyok nyugszanak, hanem helyi előkelők és nemesek kerültek a sírokba. Némelyik sírt felülről körbejárhatjuk, némelyikbe viszont be is mehetünk. Általában a földalatti részük, oszlopokkal körülvett átriumos részük a látványosabb. Ezeket se hagyjuk ki, ha már a Régészeti Parkban járunk és érdekel minket a sziget történelme.
A természeti látnivalók közül a leglátogatottabb nem meglepő módon a tengerből kimagasló Aphrodité-szikla, amely az évezredes hagyomány szerint az istennő születésének helyszíne, de a Páfosztól mintegy ötven kilométerre fekvő Akamas sziget Kék Lagúnájának türkizkéken csillogó, kristálytiszta vizét is nehezen tudnánk elfeledni. A sziklákkal övezett lagúnánál - Ciprus többi látványos tengerpartjával szemben - általában nem tartózkodnak sokan, mivel kissé körülményes megközelíteni. A legrövidebb út talán Aphrodité barlangfürdőjétől vezet ide, de a kb. 5 kilométeres túra megtételére a legtöbben gyalog vállalkoznak az itteni félszigeten futó utak szűkös és nem igazán karbantartott mivolta miatt. Éppen ezért még jobban járunk, ha inkább kishajóval közelítjük meg a lagúnát, ahol nemcsak fürdeni, de könnyűbúvárkodni is lehet.
Ha szeretünk sétálni, akkor nagyokat andaloghatunk a város magas pálmafákkal szegélyezett tengerparti promenádján. A sétány mellett rengeteg bár, üzlet, étterem és taverna található, ahol jól esik esténként ücsörögni vagy koktélozni. Ha inkább az óvárost fedeznénk fel, hamar rabul ejtenek majd a mediterrán területekre jellemző zegzugos utcácskák és a hangulatos terek. Itt található a Régészeti Múzeum és a Bizánci Múzeum, de a görögkeleti stílusban épült, több, mint ezeréves Agia Paraskevi-templom is, amely már csak azért is érdekes, ugyanis a régészek sejtése szerint valaha Aphrodité főszentélye is itt állt. Errefelé áll Szent Pál oszlopa is, amely arról nevezetes, hogy ide kötötték ki és korbácsolták meg Pál apostolt.
Végezetül pedig következzenek a strandok! A legtöbb turista, aki felkeresi a sziget ezen részét, természetesen nem akarja kihagyni, hogy megmerítkezhessen a Páfosz környéki strandok vizeiben. A legszebb partszakaszok a kisváros déli részén fekszenek, ezek aranyló vagy szürke finomhomokos partjaikról ismertek. A leghíresebb közülük a Coral Bay. A strandokat többnyire sziklaszirtek választják el egymástól és bár a tenger itt lassan mélyül, a fövenysáv elég keskeny. A sziklásabb szakaszokon lépcsők vezetnek a tengerbe, a legtöbb strandon pedig napernyők is bérelhetők, ha nem szeretnénk huzamosabb időt a tűző napon tölteni. Mindent egybevetve, Páfosz nagyon hangulatos hely, bár elsősorban a nyugalmat keresők, az ógörög kultúra iránt lelkesedők és a fiatalabb párok találják meg itt a számításaikat.
Készítette: Méhes Judit Képek: Pixabay
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk