1. oldal / 2
Az „Európa legdélibb fjordjának” is nevezett, magasra törő mészkőszirtekkel szegélyezett csodás Kotori-öbölben, annak is a keleti részén fekszik Kotor városa. Hogy mégis hogyan juthatunk el Kotorba? Hajón, repülőn, busszal, de akár autóval is. Kotort a Vrmac-alagút köti össze az Adriai Autópályával, valamint a tengerpart és az ország belsőbb vidékeivel, de a tivati reptér is pusztán csupán 5 kilométerre található tőle. Nyaranta gyakoriak a charterjáratok, de rendszeres a légi összeköttetés Belgráddal és a svájci zürichi reptérrel is. Érkezhetünk a podgoricai repülőtérre is, de ez esetben fel kell készülnünk arra, hogy még további 65 kilométert transzferrel tegyünk meg.

Milyen különleges építményt tekinthetünk itt meg?
Kezdjük is mindjárt a legjelentősebb műemlékkel, a szerb eredetű Nemanjić-dinasztia által építtetett roppant méretű, 4,5 kilométer hosszú városfallal! A régi kikötőt övező, remekül karban tartott építmény mára már az UNESCO világörökség része. A 15-17. század folyamán, amikor a Velencei Köztársaság volt e terület ura, épült ki itt is a több dalmát országon átívelő grandiózus velencei véderővonal. Az erődszerű városfal is ennek a törekvésnek a terméke. Főként a kikötővárosok és a kereskedelem zavartalanságának biztosítása volt az erődrendszer kiépítésének célja, emellett azonban Velence hatalmát is demonstrálta a meghódított területeken.

A velencei uralom kisebb-nagyobb megszakításokkal egészen 1797-ig kitartott, ekkoriban egyszerűen csak Albania Veneta (Velencei Albánia) néven emlegették eme vidéket. Maga a város nem mellékesen gyönyörű helyen fekszik és az építészete is a tipikus dalmát városok kinézetére hajaz. A sikátorok és a gótikus díszítések, az olaszos hatás szinte minden egyes épületen érezhető. Ugyan 1979-ben a város elszenvedett egy hatalmas földrengést, mely során az épületek fele megrongálódott és a természeti katasztrófa emberéleteket is követelt, Kotor kiheverte ezt a csapást is.
LAPOZZ TOVÁBB A FOLYTATÁSÉRT !