Látogass el hazánk első szabadtéri múzeumába, a Göcseji Skanzenbe!
A Göcseji Skanzen 1968-ban nyitotta meg kapuit a látogatók előtt. A falumúzeum célja az évszázados paraszti világ és hagyományainak bemutatása és megőrzése az utókor számára. A Zala folyó holtágánál lévő skanzenben nemcsak a 19. század falusi életének mozzanataival és korhű épületeivel találkozhatsz, hanem még egy régi vízimalmot is megszemlélhetsz. A házakban bemutatásra kerülnek régi használati eszközök, munkaeszközök és háztáji jószágok is. Az értékes népművészeti gyűjteményt legalább húsz másik zalai településről szerezték be a skanzen üzemeltetői. A parasztházak mellett látható még kovácsműhely, fatemplom, harangláb, de torkospajta is. A skanzen legöregebb épülete az ún. Füstös ház, amelyet még a 18. században építettek. A „Zöld ösvény” nevű tanösvényen az iskoláskorú látogatók próbálhatnak ki olyan régi szokásokat és munkafolyamatokat, mint amilyen az aszalás vagy a savanyítás.

Kapcsolj ki a zalakarosi Termáltó és Ökopark területén!
A ligetekkel körbeölelt hangulatos tavat parti sétány veszi körbe. A tó közepén egy kisebb sziget terül el, amelyet hidak kötnek össze a túlparttal. A parton áll a fények pavilonja, ahová bárki bármikor beülhet kicsit meditálni az életén, vagy az őt foglalkoztató problémákon. A pavilonban lévő tér négy oldalán eltérő méretű fa oszlopok állnak, így mindig besüt a nap valamelyik résen. Érdekesség, hogy a beszűrődő napsugarak a Nap látszólagos mozgását követve folyamatosan változnak. A tó déli részén, az erdőben indul egy informatív, védett virágokkal övezett tanösvény, amely egy kanyargós útvonalon tér vissza önmagába. A tanösvényen állomásokat is kialakítottak, itt padokon ülve pihenheted ki a séta fáradalmait. A tó mellett egy jól felszerelt játszóteret is kialakítottak a gyerekek örömére, amelyet egy kisebb patak szel ketté. A lurkók körében a másik kedvelt hely a labirintus, de hogy igazi útvesztővé váljon, arra még várni kell, amíg míg ösvény válik a fűzfavesszőkből.

Fedezd fel a pákai erdő titkos bunkereit!
Ha nem elég a természeti szépségek látványa és a XX. századi történelem rajongója vagy, keresd fel a Zalai-dombság lankái között rejtőző pákai erdőt! A Páka és Csömödér települések közötti erdőszakaszon az 1950-es évek elején, a déli határok ellenőrzése végett egy egybefüggő erődrendszer kialakítása volt az eredeti cél, ez azonban nem valósult meg. A helyreállított lövészárkok, a tüzelőállások és a bunkerek azonban a mai napig állnak, ezért itt nagyszerű bunkertúrákon vehetsz részt. Az erdőben páncéltörő és egy géppuskás erődöt is kialakítottak, de még egy egykori óvóhely is rejtőzik a fák között. A közeli Csömödéren Állami Erdei Vasút is működik, amely nemcsak személy-, hanem teherszállítással is foglalkozik, de a falutól 5 kilométerre fekvő Kányavár feletti hegyről csodás kilátás nyílik a környező területekre. A Kányavárat övező erdőben található Torhaji-forrás kristálytiszta vize is sok turistát csalogat a vidékre.

Túrázd körül a Borostyán-tavat Zalalövőn!
A Vas és Zala határán elterülő Zalalövő melletti Borostyán-tó nyaranta a fürdőzőktől és a kajak és a kenu, a strandolás és a csónakázás kedvelőitől hangos, tavasszal azonban még a madárcsicsergés és a vízcsobogás töri meg a vidék csendjét. Ha szeretsz horgászni, a 35 hektáros Borostyánútról elnevezett Borostyán-tó ebből a szempontból is jó választás lehet: a tóban egyebek mellett süllő, ponty, amúr, csuka és harcsa is él. A tavat övező bájos parkerdőben egy erdei tornapályán próbára teheted az erőnlétedet, ehhez pedig a pályarendszer egyes megállóin felállított táblák is segíthetnek ebben. Ha itt jársz, érdemes egy kitérőt tenned a Szőcei láprét felé is.

Töltsd fel energiaraktáraidat Zalaegerszeg közelében, Bödén!
A Zalaegerszegtől 15 kilométerre fekvő Böde melletti dombnak gyógyító és energizáló energiákat tulajdonítanak a helyiek. A kies tájban fekvő Energiadombra látogatók szerint itt egyfajta bizsergés lesz úrrá az emberek végtagjain, elméjüket pedig megmagyarázhatatlan nyugalom szállja meg – egyes állítások szerint a hely eredetileg kegyhely volt, hasonlóan Lourdes-hoz vagy Fatimához. A „kúraszerű” többszöri látogatást követően a mindennapok nyüzsgésében megfáradt utazók és a betegek úgy érzik, megszabadulnak testi-lelki bajaiktól és felgyógyulnak betegségeikből. Akár igaz az Energiadombról szóló legenda, akár nem, az biztos, hogy a szép természeti környezetben, a friss levegőn könnyű a kikapcsolódás, a túra alatt pedig kellemes elfáradhatunk. Az Energiadombhoz a falu névtáblájának elhagyása után, jobbra kanyarodva juthatunk el.
Készítette: Méhes Judit Képek: Pixabay