A legelső jégszállót 1990-ben építették
Az világ első jéghoteljének építési ötlete egy véletlen rögtönzés eredményeként jött létre 1990-ben Svédországban egy Jukkasjarvi nevű városban, amikor egy turistacsoport érkezett a jégszobor kiállításra. Annyira nagy volt a felhajtás a jégszobrok körül, hogy nem volt több szabad szálláshely, ezért egy helyi művész azt javasolta nekik, hogy töltsék az éjszakát hálózsákban a kiállított jégszobrok között. Az ötletét elfogadták és a vendégek véleménye olyannyira jónak bizonyult, hogy megszületett az ötlet egy teljesen jégből épített szálláshely felépítésére.
fotó: bjaglin, Flickr.com, CC BY 2.0 bjaglin, Flickr.com, CC BY 2.0
Az ötletet a következő évektől tettek is követték és azóta egyre több északi országban működnek jégből és hóból épített szállodák. Elsősorban Skandináviában és Kanadában kell keresni ezeket a különleges szállásokat, mivel a jégszálló építésének szükséges előfeltétele a megfelelő klíma. Csak ott lehet jégszállót építeni, ahol a téli hőmérséklet folyamatosan a fagypont alatt marad, akár a helyszín északi fekvése, akár a tengerszint feletti megfelelő magassága miatt.
fotó: pixabay.com
Egy jégszállóban tényleg minden jégből készül ?
A jégszállók a hétköznapi épületekhez hasonlóan épülnek fel, de építőelemeik hóből és jégből vannak. Csak szezonálisan használják őket, mivel tavasszal az egész építmény elolvad, így a következő téli szezonban mindent előlről kell kezdeni. Maga az építkezés sokban hasonlít a normál épületekéhez. A nehéz jég- és hó építőelemeket darukkal emelik a helyükre, amiket egy speciális víz alapú habarccsal rögzítenek egymáshoz. A stabilitás érdekében néha acélból készült rudakat vagy más anyagból készülő kereteket is használnak a szerkezet megerősítésére. A végeredmény csodálatos: Lenyűgöző jégpaloták, erődszerű épületek, jégkunyhókból álló kisfalvak épülnek a rendkívüli élményekre vágyó turisták kedvéért. A legtöbb helyen gyakran lehet jégbárokat és éttermeket, kápolnákat, sőt úszómedencéket és gyógyfürdőket is találni. Ezekben a szokatlan szállodákban lehetőleg minden dolog jégből készül, még a poharak is az éttermükben. A jégszállodák építése során a világ minden tájáról érkező művészek és jégszobrászok is részt vesznek. Sok jégszállodában évről-évre megváltozik az épület külső formája is. Alaposan áttervezik a belső tereiket is új szobor remekműveket kínálva a vendégeknek.
forrás: pixabay
A világ leghíresebb jégszállodái
A svédországi Jukkasjarvi városában található ICE Hotel a világ legrégebbi jégből épülő szállodája . Már 1990 óta működik, és etalonként tekintenek rá a többi ilyen jellegű szálláshely építői. Szinte minden eleme jégből és hóból készült, még a poharak is a bárjában. A szálloda híres különlegességei a gyönyörű jégszobrok, még jégfaragó tanfolyamon is részt vehetnek a szálló vendégei. Egy átlagos éjszakáért körülbelül 400 USD-t kérnek éjszakánként ezen a csodálatos szálláshelyen. A szállodát szobafoglalás nélkül is megcsodálhatják az utazők, ezért kb. 40 dollárt kérnek.
foto:: bjaglin, Flickr.com, CC BY 2.0 bjaglin, Flickr.com, CC BY 2.0
A Kemi Ice Castle a világ legnagyobb hóerődje Finnország leghíresebb jégszállodája. Egy gyönyörű jégszobor kiállítás, egy nászutas lakosztály, egy bár és egy impozáns jégkápolna is tartozik hozzá. A szálláshely jégszínpadán élőzenét is lehet élvezni, még egy azuper jégcsúszda is várja télen a szórakozni vágyókat. A Kemi jégkastélyban egy szobáért 120-190 eurót kell fizetni személyenként, az apartmanok ára 300-350 euro. Körülbelül 70 eurót kérnek egy körbevezetésért a finnországi jégkomplexumban.
Norvégiában a kedvező az éghajlati viszonyoknak köszönhetően jónéhány ilyen szállás közül lehet választani. Aki nem szeretne messzire utazni, látogasson el Osloban a jégből épült, mesterségesen hűtött Ice Barba , ahol egész évben jéghideg italokat is felszolgálnak. Norvégia legnagyobb jéghotele a Bjorligard Ice Hotel, a leghíresebb és legszebb ilyen szálláshely pedig a Kirkenes Ice Complex ahol nemcsak gyönyörű jégszobrokkal, hanem luxus szintű jégapartmanokkal is várják a vendégeket, amikhez szauna is tartozik. Ezeken kívúl rénszarvas- és husky-kutyafarmmal is rendelkeznek. Csodás túrákon lehet megcsodálni az északi fényt a norvég hegyek zord vidéken. Egy éjszakára kb. 400 USD-t kérnek. Az ár a reggelin kívül vacsorát és a szaunázást is tartalmazza.
A Sorrisniva nevű 30 szobával rendelkező jégszállót Európa legészakibb fekvésű jég szállásaként hirdetik, amit minden évben más-más tematika szerint építenek fel. Itt olyan speciális lavvonak nevezett rénszarvasbőr sátrakban is meg lehet szállni, amilyenekben régen a helyi őslakosok éltek. Egy éjszaka Sorrisniván körülbelül 330 USD-ba kerül.
foto: pixabay
A Közép-Európai országokhoz legközelebb Svájcban Gstaadban lehet hasonlót látni, ahol egy iglu falut építettek a sípályák mellett. Ezen kívül Engelberg közelében is létesült egy Iglu Dorf nevű szálláshely, ahol meg lehet mártózni a szabad ég alatti meleg gyógyforrásokban.A svájci jégszállodák éjszakánkénti ára kb 130 dollárba kerül.
Romániában is található ilyen szálláshely, a festői szépségű Fogarasi-havasokban Az Igloo Village Balea Lac a Bilea-tó (Bâlea) partján, 2000 méteres tengerszint feletti magasságban fekszik. A szálláshely valamennyi helyiségét helyi kézművesek alakították ki a tóból származó jégtömbök segítségével. A szobákban kézzel faragott jégágyak várják a vendégeket. Az ágyakon rénszarvas szőrméből készült, termikus mintákkal díszített takarók állnak rendelkezésre.
Európán kívül Kanadában is működik egy híres jégszálló. A Hotel de Glaceban összesen 44 szobában várják a vendégeket, melyek mindegyikét más-más stílusban díszítik. A Hotel de Glaceban körülbelül 200 dollár egy szoba, és kevesebb, mint 30 dollárért körbevezetik a kiváncsi látogatókat.