A híres tokaji bor egyik első csodálója a francia király XIV. Lajos volt anno a XVII. században aki a zamatos nedüt a királyok borának, és a borok királyának hirdette. A tokaji borok hírneve ezután rendkívü gyorsan terjedt el; Előbb a Versailles-i udvarban, majd a francia főnemesek otthonaiban lett gyakran felszolgált bor. Ezt követően egész Európában vált nagyon népszerűvé, napjainkra pedig a világ legkülönbözőbb részein találkozhatunk vele. Kedvelt és világszerte elismert zászlóshajói a magyar bortermelésnek.
A Gyűrük Ura sorozat újszerű látványelemeivel megbolondította az egész világot. A filmrajongók körében nagyon sokan ismerik és keresik azokat a típusú csodálatos mesebeli vidékeket és házakat, amik először a Gyűrük Urában jelentek meg. Hozzájuk hasonló fűvel benőtt, földbe süllyesztett épületeket elsősorban az északi országokban lehet találni, de Új-Zélandon is nagyon sokan keresik fel a hobbit stílusban megépült falut. Azt azonban kevesen tudják, hogy Magyarországon Tokaj-Hegyalja térségében is találhatunk olyan hegyoldalba épült picéket, amikről elsőre úgy tűnik, mintha Zsákos Frodo, Gandalf, Samu és a többiek jártak volna ott.
De mi közük van Hobbit házaknak a borhoz ?
A Gombos-hegyi pincesor Sárospataktól 3 km-re, Hercegkút határában található. A 4 sorban egymás felett épített pincék, jellegzetes háromszog alakú bejáratai Tokaj-Hegyalja régió ikonikus jelképének számítanak. Felidézik a hagyományos népi pincekultúrát és az évszázados hagyományokat követő szőlőgazdálkodó emberek életét. A Gombos-hegyi pincesoron összesen 195 kisebb-nagyobb borpince található.
Hazánk területén a bortermelés komoly hagyományokra tekint vissza. Sok híres borvidékünk van, a szölőtermesztés már a római időkben elkezdődött. A tokaj-hegyaljai borok világhírüket a vidék klímájának és egyedülálló adottságainak köszönhetik. Az egész térség talaj- és időjárási viszonyai rendkívüli módon kedveznek a bortermelés számára. A tokaj környékén készülő borok különleges szőlőfajtákból, különleges eljárásokkal készülnek. Ennek köszönhető az egyedi, megismételhetetlen ízviláguk. Ha bejutunk ezekbe a borpincékbe, megismerhetjük bennük a borkészítés fortélyait. A háromszög alakú pincebejáratok, amelyeket a dombos hegyoldalba vájtak kívülről nagyon kicsinek tűnnek, de valójában 10 és 40 méter közötti hosszúságúak és néha több helyiségből is állnak. Fűvel borított tetejük és méreteik alapján nagyon emlékeztetnek a JRR Tolkien angol író által létrehozott képzeletbeli univerzum varázslatos épületeire.
5 furcsa szálláshely Magyarországon – a magasban, a vízen és egy teherautóban
A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KATTINTS A FOLYTATÁSÉRT !
A Kőporosi és Gombos-hegyi pincesorok
A falu másik végén is építettek egy pincesort több mint 80 pincével. Az első pincék a 19. században készültek. A Kőporosi és a Gombos-hegyi pincesor kőháromszögei a népi építészet emlékeként a Tokaj-hegyalja Világörökség épített értékei közé tartoznak.Korábban a falu összes házához saját pince tartozott, a házakat pedig csak a pincével együtt adták el. A pincesoron több vendéglátásra is használt pince működik, ahol némi harapnivalóval lehetőség nyílik helyi borok kóstolására és természtesen vásárolni is lehet a helyben készített borokból.
Utazási Tipp |
online szállásfoglalás a legjobb áron: szállodák, apartmanok,wellness |
Hercegkút története és látnivalói
Hercegkút régen a Rákócziak birtokában volt, de a falu a szabadságharc után elnéptelenedett. A terület új földesura, Trautson herceg német telepeseket hívott be a falvaiba az 1750-es években. A település eredetileg a földesúr nevét vette fel és Trautsondorfnak hívták. A magyar neve Trauczonfalva volt. A betelepülő svábok szőlőgazdálkodásból éltek és a falu legmagasabb pontján 1788-ban már barokk stílusú templomot is építettek maguknak, amit a Kisboldogasszony tiszteletére szenteltek fel. A kis falu Sváb Tájházának kiállítása bemutatja a falu múltját és a hercegkúti népművészet emlékeit. Egy helyi összefogásnak köszönhetően 2004-ben egy Kálvária épült a Gombos-hegy oldalában. A 14 stáció bemutatja Jézus szenvedéseit, bronz domborművei Molnár Levente képzőművész alkotásai. A dombtetőn felépítették Feltámadás kápolnáját, melynek a tetején a különleges vasból készült Áldó Jézus szobra áll. A Hercegkút határában lévő Rákóczi turistaút mentén található a Pogány-kút egy hangulatos esőházzal, szalonnasütő- és bográcshellyel, valamint egy gémeskúttal. A faluhoz tartozik a Pogánykút Kulcsos Turistaház.
Hercegkút ad otthont a Zempléni Fesztiválnak, júliusban Gombafesztiválra augusztusban pedig Pincefesztiválra várják a messze földről érkező látogatókat.