A Földközi tenger bejáratánál található Gibraltár, ami sokak meglepetésére nem Spanyolországhoz, hanem az Egyesült Királysághoz tartozik. Ismerjék meg a történetét!
Gibraltár egy 425 méter magas mészkőszírt, ami 1250 méter széles. A területet egy keskeny földnyelv köti össze a kontinenssel, ez a földnyelv pedig egyes részein keskenyebb az egy kilométernél. A nyugati oldal, ahol a dombok ellaposodnak adnak helyet az angol kikötőknek, amik hadászati és kereskedelmi feladatokat is betöltenek. A hely méretét talán úgy lehet legjobban szemléltetni, hogy van olyan része, ahol az autós és a légi forgalom találkozik, az ilyen helyeken pedig a repülőgépnek kell elsőbbséget adni. Érdekesség, hogy Gibraltárból átnézve szintén egy hasonló státuszban lévő város néz vissza ránk Ceuta személyében, ami spanyol fennhatóság alatt áll.
Utazási Tipp |
Fedezze fel velünk Angliát |
Gibraltárról az első írásos források a görögöktől származnak, de első jelentős történelmi esemény, ami hozzá köthető, már a középkorhoz tartozik, ugyanis 711-ben innen indult el az arab haderő a Vizigót Királyság ellen, ami rövidesen meghódította a térség jelentős részét. Az arabok erejét jelzi az is, hogy csak 1462-ben került spanyol uralom alá a félsziget. Az angolok a spanyol örökösödési háború alatt szerezték meg a területet 1704-ben és 1830-tól számított koronagyarmatnak a brit gyarmatbirodalomban.
A második világháborúban kulcsfontosságú szerepet töltött be a németek ellen, bár a brit vezetés erősen tartott attól, hogy a háború előtti polgárháború és annak következményei hatással lesznek a félsziget életére. Hitler maga is úgy tervezte, hogy ha sikerül Spanyolországot a tengelyhatalmakhoz csatolni, akkor egy közös spanyol-brit akció keretein belül elfoglalja Gibraltárt. Habár maga Franco is vissza akarta szerezni Gibraltárt, Hitler viszont elvárta volna tőle, hogy a területért cserébe segítsen neki Észak-Afrikában a franciák és az angolok ellen. A tábornok viszont nem bízott a német vezetőben, és nem akarta országát a szövetségesek célpontjává tenni.
1967-ben volt Gibraltárban egy népszavazás, ahol arról lehetett dönteni, hogy a terület melyik országhoz tartozzon, az Egyesült Királysághoz, vagy Spanyolországhoz. Az emberek az angolokhoz való tartozást választották, de a földterület azóta is vita részét képezi. A Brexittel kapcsolatban ismét előjött spanyol oldalon az igény a területre, de ezt a két ország lerendezte annyiban, hogy Spanyolország nem vétózza meg a megállapodást, ha a brit kormány előtte tárgyal vele Gibraltár sorsáról.
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk