Ha nincs még programunk a hosszú hétvégére, de szívesen kihasználnánk a jó időt, a Kőszegi-hegységtől nyugatra elterülő, részben Ausztria Burgenland nevű tartományához tartozó Borostyánkő-hegység számos érdekességgel teli túrát kínálhat számunkra. Sűrű fenyvesek, titokzatos kastélyok, tarka rétek és hangulatos falvak kölcsönöznek mesebeli hangulatot ennek a vidéknek.
Az ókorban a Földközi-tengert és a Balti-tengert összekötő híres kereskedelmi útvonal, a Borostyánút mentén napjainkban két túraútvonalat alakítottak ki, egy 17 szakaszból álló hosszabb nyugati, és egy 14 szakaszos rövidebb keleti turistautat. A szép tájakon át vezető, műemlékekben és kulináris élményekben gazdag keleti útvonal részben hazánkat is érinti, bár elsősorban a Fertő-tó, Ruszt és a burgenlandi hegyek között kanyarog. Mindkét túra kiindulópontja Petronell-Carnuntum, végpontja pedig a Dél-Burgenlandban fekvő Rábaszentmárton.
Ha a Borostyánút útvonal egyik legszebb szakaszát szeretnénk végigjárni, indítsuk a túránkat Bernsteinből. A település legjellegzetesebb látnivalója az Almásy-vár. A környezetéből kimagasló kastély középkori eredettel bír, alapjait még a 14. században építették. Habár manapság főként várszállóként működik, egyes szobái híven őrzik az eredeti berendezést és a kastélypark is káprázatosan néz ki. A kastély különböző nemesi családok birtokában állt, a 17. században például a Batthyányiak szerezték meg. Az Almásyak tőlük vásárolták meg a kastélyt, majd 3 év után, 1895-ben született meg a várban gróf Almásy László, aki nemcsak neves Afrika-kutató volt, hanem még róla mintázták „Az angol beteg” című regény főhősét is. A 19. század bútóraival berendezett vár egyébként mind a mai napig az Almásy család birtokában áll, ők adják ki vendégek részére szállásként az egykori családi fészket. A vár tavasztól őszig várja a turistákat.
A városka másik érdekessége az Otto Poetsch által alapított Felsenmuseum, azaz a Sziklamúzeum. A faluban évszázadok óta hagyomány a nemes szerpentinkő, közismertebb nevén a jáde bányászata. A földalatti bemutatóteremben nemcsak ásványokat, hanem a helyi jádebányászat történetét is jobban megismerhetjük. Van itt egy bányászati kiállítás, szuvenírbolt, de a legmaradandóbb nyomot valószínűleg az egyedi megvilágítást kapó, hegyi kristályokat és egyéb féldrágaköveket felvonultató ásványgyűjtemény fogja okozni.
Magának a majdnem 14 kilométer hosszú, közepesen nehéz túrának jó kondícióban, túracipőben és megfelelő felszereléssel vágjunk neki, hiszen az út során kb. 600 méternyi szintkülönbséget kell majd legyűrnünk. Fontos, hogy elegendő vizet is vigyünk magunkkal, hiszen a túra alatt nem igazán lesz majd olyan hely, ahol feltölthetnénk kulacsainkat. A túraösvények jól kiépítettek és rengeteg információs tábla is rendelkezésre áll rajtuk. Ha elhagytuk Bernsteint, egy szekérúton át, a fenyőerdőn átvágva jutunk el a fokozatosan emelkedő Kienbergig, amelynek gerincéről keletre pompás kilátás nyílik a Kőszegi-hegységre, míg nyugaton már a Wechsel és a Stájer-Alpok roppant bérceit láthatjuk.
Ha akarunk, szusszanhatunk egy kicsit a Kienberg tetején a 805 méteres magasságban, majd utána leereszkedhetünk az erdőkkel borított Vencel-nyeregre, majd ezen keresztül érhetjük el a némileg meredeken emelkedő, 833 méteres Steinstücklt, ahonnan szemet gyönyörködtető panoráma nyílik az Alpok egyik leglátványosabb hegyvidékére, valamint a Rax és a Schneeberg nevű hegyekre. Ha innen is leereszkedtünk, célba vehetjük a Redlshöhe nevű magaslatot is. Innen már nemcsak a környező bérceket, hanem az utunk eddig megtett szakaszait is beláthatjuk már. Túránk innen Kalteneckbe vezet. A Kienberg oldalában kialakított túraútvonal egyik különleges eleme a Speckkammerl, amely a helyi folklór szerint valaha egy emberevő boszorka otthona volt. A körtúra Bernsteinből indult és itt is ér véget, hiszen a lejtőn gyalogolva már messziről láthatjuk a bernsteini Almásy-vár alakját.
Készítette: Méhes Judit Fotók: Pixabay
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk