A világ legkisebb államát nem kell bemutatni, hiszen világhírnek örvend. Ennek ellenére összegyűjtöttünk 10 tényt, amit nem biztos, hogy ismert eddig.
- A világ legkisebb nemzetközileg is elfogadott állam a Vatikán, ami hosszú évszázadok (ezredek) óta a római katolikus vallás szellemi központja. Az ország méretét az is jól demonstrálja, hogy a New Yorkban található Central Park nyolcszor nagyobb, ugyanis a Vatikán mindössze 0.44 négyzetkilométeren fekszik.
- Bár közigazgatási, gazdasági és törvénykezési szempontból ugyanaz jellemzi, mint bármely más államot a földön, egy – kifejezetten jelentős – differencia mégis akad, ugyanis a Vatikánban élőktől nem szed adót az állam.
- Amikor 1870-ben egyesítették Olaszországot, akkor az Egyházi Állam részét képző Vatikánt is annaketálták. A pápák ezt bojkottálva 60 éven keresztül bezárkóztak a saját kis államukba.
- Ezzel kapcsolatos, hogy IX. Piusz pápa (a „Vatikán foglya”) kiközösítéssel sújtotta azokat a híveket, akik segédkeztek az annektálásban, és egy olyan rendeletet is napvilágra hozott, ami megtiltotta a politikában való részvételt.
- A kényes ügy csak 1929-ben rendeződött, mikor is megkötötték a felek a lateráni egyezményt, amiben az olaszok függetlennek nyilvánítják Vatikánt, cserébe viszont a pápa kénytelen elismerni Rómát, mint Olaszország fővárosát. Csak ezután a megállapodás után lett kötelező a vallásoktatás az olasz iskolákban.
Utazási Tipp |
Római utazások, akciók, last minute |
- Az államon belül a pápának korlátlan a hatalma, bármilyen feladatban joga van döntést hozni. Az állam vezetői rajta kívül ellenben főleg világi személyek.
- Az így kihirdetett állam első vezetője, XI. Piusz kihasználta az abszolút hatalomgyakorlás lehetőségét, és ez a kocsigyűjtésben mutatkozott meg: 16 autós gyűjteménnyel rendelkezett.
- A Vatikán életével szorosan összekapcsolódik a Svájci Gárda is, ami 1505 óta látja el védelmezői feladatait. Az államon belül csak a gárda tagjainál lehetnek fegyverek, a tagok pedig csak 174 cm fölötti katolikus svájci férfiak lehetnek.
- A pápai rezidencia nem éppen a szerény kialakításáról híres, ugyanis 1400 szoba és 12 523 ablak kap helyet benne.
- 1886-ban a Vatikánban létesült először automata telefonközpont, ami Giovanni Battista közreműködésével jutott el az államba.
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk