A helyszín Buñol, ahol minden évben augusztus utolsó szerdáján rendezik meg a La Tomatina fesztivált.
Az esemény kapcsán több ezer turista látogatja meg ezt a 9000 fős kisvárost. A több tonnányi túlérett paradicsomot öt kamion szállítja a városba. Mintegy százötvenezer kilogramm paradicsomot dobálnak szét a résztvevők, a város utcái és az emberek is fürdenek a paradicsomban. Az esemény lefolyása minden évben ugyanaz, de a helyiek szerint mégis megunhatatlan.
forrás: wikimedia.org
A buñoliak leginkább csak a saját szórakoztatásukra rendezték meg a paradicsomdobálást, ami igazán világhírűvé akkortól vált, amikor 1983-ban egy Basilio nevű újságíró beszámolt róla egy spanyol képes magazinban. A spanyol sajtó hamar átvette a tudósítását, ennek köszönhetően pedig rövid idő elteltével megismerte az egész világ a La Tomatinát.
Utazási Tipp |
Las minute, körutazások Spanyolországban |
A fesztivál eredetét senki sem tudja pontosan, de több verzió is él ami ezt elmeséli. Egyesek szerint a Franco diktatúra idején egy tüntetés során lezajlott paradicsomdobálás adta az ötletet, míg mások úgy gondolják, hogy ezzel Szent Lajost a város védőszentjét ünnepelték Buñolban. A harmadik verzió szerint a városi piacon összevesztek egymással a zöldségesek és dühükben paradicsommal dobálták meg egymást.
Az eseményt már számtalanszor is be akarták tiltani, de a falu lakói többször is sikerrel demonstráltak a megtartásáért. Még egy színlelt temetést is rendeztek, ahol a koporsóba egy hatalmas paradicsomot helyeztek és gyászindulót játszó zenekari kíséret mellet bejárták vele a Buñol városának utcáit. A tiltakozások sikerrel jártak, mert az őrült rendezvényt végül engedélyezték.
forrás: wikimedia.org
A La Tomatina lebonyolítása:
Sokan már az előző napokban hétfőn vagy kedden megérkeznek a helyszínre. Számukra előzetesen több helyi eseményt is szerveznek. Lehet enni-inni vásárolgatni és szórakozni is, hogy kellően rá tudjanak hangolódni az ünnepre. Augusztus utolsó szerdáján végre elérkezik a nagy nap;
Kezdetként egy zsírral bekent csúszós oszlop tetejére felhelyeznek egy méretes serrano sonkát. A bátor vállalkozók feladata, hogy ezt valamilyen módon meg kell szerezniük. Amint a sonka lekerül az oszlopról, vízágyúkkal kezdik el locsolni az embereket, ezzel arra ösztönözve őket, hogy levegyék a ruháikat és végre elkezdődhessen a gigászi paradicsomcsata. A küzdelem másfél órán át tart. Amint a gong megszólal, véget ér a dobálózás és az emberek a folyóhoz vonulnak lemosakodni. Az önkormányzat ehhez zuhanyzókat biztosít a résztvevők számára. Az esemény végén rögtön megkezdik a város tisztítását, így pár nap múlva semmi nyoma nincs a paradicsomháborúnak.
Szabályok:
- kemény tárgyat és palackot nem lehet a helyszínre bevinni
- a paradicsomot meg kell taposni vagy össze kell nyomni eldobás előtt, nehogy valakinek baja essen a dobás erejétől.
Hasznos tanácsok:
- mindenki olyan öltözéket viseljen amiért nem kár, hiszen a paradicsomot igen nehéz kimosni!
- nagy szolgálatot tehet a csatában az úszó, vagy a törhetetlen napszemüveg
- papucsban semmiképpen nem szabad menni, mert a csúszós talajon könnyű elesni!
- ha valaki fényképezni vagy videózni szeretne mindenképpen vigyen magával egy vízálló kamerát vagy tasakot a kamerához.
- az eredetileg ingyenes részvételi lehetőségért néhány éve fizetni kell ami 10 euróba kerül. Ha valaki elkezd számolni, még az is könnyen kiderülhet belőle, hogy micsoda jó üzlet ez a kisváros számára!
Utazási Tipp |
Las minute, körutazások Spanyolországban |
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk