A Ravensburger a német nyelvterület híres-neves társasjáték gyártója és kiadója. Azonos nevű településén, a Felső-Svábországi Ravensburgban található, a Bodenseetől (Boden tótól) északra.
A városban van egy nem akármilyen múzeum, ahol kicsik-és nagyok is interaktív felfededezőutat tehetnek a legrégebbi és legmodernebb társasjátékok, rejtvények és könyvek világába. MUSEUM RAVENSBURGER a neve ennek a létesítménynek. Itt, Németországban többek között utcai plakátokon hirdetik magukat, már egy ideje nézegettem a reklámjukat a Rewe élelmiszerüzlet falán és miután kicsit belenéztem a weboldalukra, mindenképp tervbe vettem, hogy ide is érdemes ellátogatni, persze főként a gyermekeink miatt. Aztán hamar kiderült, hogy még mi, felnőttek (sőt, a velünk jövő nagyi is) felfedeztünk ilyen-olyan játékokat, vagy hasonlókat, amiket korábban – a saját gyerekkorunkban – megszerettünk. Magyarán itt az egész család játékosan feltérképezheti, hogyan vált a Ravensburger márkanév (és a kék háromszög) az 1883-as indulásától azzá, ami miatt ma már világszerte nagy ismeretségnek és népszerűségnek örvend (s nem csak a puzzlejeik miatt).
2022. júniusának közepén aztán, egy szép vasárnapi napon mentünk el Ravensburgba. A napnak azért van jelentősége, mert szerintem könnyebb hétköznap parkolni. Találtunk ugyan egy parkolóházat a közelben, de mint kiderült, vasárnap lévén a felette levő nagy bevásárlóközpont zárva volt (és visszafele ez igencsak megnehezítette a visszajutást a mélygarázsba, mert a kártya nem működött megfelelően – szóval okozott némi izzadó tenyeret, hogy hogy kapjuk vissza a kocsinkat és fejtörést, amíg rájöttünk, mégis hogy a búsba működik).
Innen már csak egy utcányira volt a Ravensburger Múzeum szép nagy, impozáns saroképülete, ami még belülről is tartogat egy-két izgalmas építészeti megoldást, amikre még pluszban is rácsodálkozhatunk (de ezekre majd később térek ki).
A fiatal jegyárusító hölgy nagyon kedves, minden akcióra, látnivalóra külön felhívja a figyelmünket. A belépő 15 éves kor felett 11 Euro, 3-14 éves kor között 8,50 Euro, kedvezményeseknek (iskolások, mozgáskorlátozottak, 60 év felettieknek) 9,50 Euro, a családi jegy 33 Euro, szülinapos gyerekeknek pedig ingyenes a belépés (mint a legtöbb helyen itt Németországban). Minden nap 10-től – 17 óráig vannak nyitva.
Az információs pult mögött egy nyitott étkező helyiség, valamint ennek folytatásaként, a lépcsőkön lefele, az alagsorban helyezték el a mosdókat. Az előcsarnokbon még a boltjuk kapott helyet és a kiállítás egy része is itt kezdődik. Tulajdonképpen nincs megkötve, bárhol elkezdhetünk nézelődni, 3 emeleten és 1000 négyzetméteren át.
Mi a földszinti részen, a korai és klasszikus játékok feltérképezésével kezdtük a sort. Ha minden igaz és emlékeim nem csalnak, akkor az „Utazás a Föld körül“ volt a legelsőtársasjátékuk, ez rögtön ki is van állítva, ahogy a képemen is láthatjátok.
Nekem az egyik kedvenc gyerekkori mesém, a Willy Fogg utazása jutott róla rögtön az eszembe - amivel most, amikor ezt a cikkemet írom, bepróbálkoztam a gyerekeimnél is.. és nos, legnagyobb örömömre már az 5. résznél tartanak! :)
Kanyargós lépcsőforduló során jutunk fel a következő szintre, ahol – többek között - megtanuljuk, hogyan készülnek ezek a játékok és rejtvények. Persze közben is lehet kedvünkre játszani, kinek hogy tetszik, hagyományos, vagy digitális módon. A lenti képemen látható nagy piros bábuban és pingvinben például mesét lehet nézni, hátulról olyanok, mint valami nagy wigwamok, amikbe bele lehet bújni és mozizni, ha jól láttam állatokról szóló filmeket vetítettek éppen, amikor mi ott jártunk.
Nekem ezen az emeleten egyértelműen az aranyos kis mandala házikós alkotóműhelyek tetszettek a legjobban.
A színvilága is egészen lenyűgöző volt annak a sok egymásra rakott mandala formának, ami a kis szoba falát díszítette.
A szemben levő terem (a heather képemen itt van a társasjáték hegy is) kihúzhatós fiókjaiban pedig még különböző érdekes társasjátékokat is meg lehetett nézni, érdekes tényeket, információkat olvasni róluk, vagy éppen leülni és játszani velük.
A kisebbik gyermekemnek az alkotás öröme okozta a legnagyobb boldogságot, az én örökmozgó csemetém ugyanis képes volt több mint egy órán keresztül pingvines naplementéket pingálni. Ezeket az alkotásokat haza is hozhatták, kaptak hozzá, a képemen is látható kis sárga kereteket,
most is a szobájuk falát díszíti, szép emlékként őrizve a ravensburgi élményeinket.
A második emeleten van a Ravensburger könyvkiadó. Két különleges olvasófészek is van itt, pl. ez a gyönyörű és mutatós fából készült szoba,
vagy egy modernebb stílusú, csillagtúrás olvasóterem, ahova még bejutni is kalandos és ahol a mi nagyikánk úgy elmerült egy könyvben,
hogy észre sem vette, hogy mi addig már háromszor is megjártuk a mellette levő kisebb szobákból álló,
vicces képekkel illusztrált labirintushelyiségeket.
Kisebbeknek van egy dinoszaurus terem egy kisebb csúszdával, ill. itt állathangokat is lehet imitálni különböző gombok megnyomásával.
Nagyobbaknak pedig – főleg fiúknak, de lányokat is leköthet – egy modern építőelemekből kialakított szoba lett kialakítva, ahol együtt alkothat a szülő (főleg apukák) és gyermek/fiatalok is, ha jól sikerül összepasszintani, akkor egy ilyen hosszú sor is kialakítható belőle, rajta több golyócskával, amik végiggördülnek a pályán, a kis alkotók és az arra áthaladó közönség örömujjongásától kísérve.
A tiptoi termekben a Ravensburger audio-digitális tanulási rendszeréből ismert toll kalauzolja végig a gyermekeket a szobákon át és tudáskérdéseket tesz fel nekik. A falakba is XXL könyvek vannak beépítve,
többek között a legszebb gyerekdalokról, dinókról és a tűzoltóság munkájáról szólnak. Az egyik szobában volt egy óriási nagy földgömb is, talán mondanom sem kell, micsoda örömöt okozott a kisebbik lánykánknak megeresni rajta Magyarországot..
Mint kiderült, ez a város egyik legrégibb épülete is egyben, ezért nem csoda, ha az egyes termekben ilyen különlegességekre is bukkantunk a padlón:
Vagy éppen a plafonon szépséges stukkókra,
vagy éppen templomi falfestményekre.
Az egész épület bejárható egy-két óra alatt egyébként, kiváltképp annak, aki csak nézelődni szeretne. Mi körülbelül egy fél napot töltöttünk el itt és az "Így neveld a sárkányodat"memóriajátékkal zártuk le ezt a szórakoztató napot.
Mindenképp megérte ide eljönni és egy kicsit újra gyerekként kikapcsolódni nekünk is.
Ha a környéken kirándultok és a beszámolóm alapján kedvet kaptatok ide is benézni, a létesítmény pontos címe:
Museum Ravensburger
Marktstraße 26
88212 Ravensburg
Tel. +49 (0) 751 861377
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
www.museum-ravensburger.de
Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmet!
Szerző&képek: Brigitta Kernné Riebel
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk