Kevesen ismerik Balaton part egyik különleges nevezetességét a Világ talán legszebb panorámájával büszkélkedő fonyódi Kripta Villát. A kis villa épület a fonyódi magasparton épült fel és egy tragikus szerelmi történetnek állít örök emléket.
A tragikus szerelmi történet még Erdélyben kezdődött el az 1910-es évek közepén. Egy fiatal kolozsvári patikus Abrudbányai-Rédiger Ödön beleszeretett a szép és igen művelt fiatal lányba Magdusba. A romantikus ismerkedést óriási szerelem, majd lánykérés követte, ám a 19 éves menyasszony az esküvő előtt három héttel egy váratlan betegség miatt elhunyt. A tragédia borzasztóan megrendítette Abrudbányai-Rédiger Ödönt. A temetés után összegyűjtötte az elhunyt Magdus minden fellelhető emléktárgyát, majd a haláleset után hosszú éveken át gyászolta őt.
A történelem viharai nemsokára új helyzetet teremtettek az ifjú számára. A trianoni békekötés után Pécsre költözött, majd sokáig magányosan élt és járta a világot. Néhány év elteltével végül megházasodott, új feleségétől pedig gyermekei születtek. Az 1930-as évek során Abrudbányay tehetős polgárrá vált, majd amikor Erdélyt visszacsatolták úgy döntött, hogy mielőbb Magyarországra szállíttatja kolozsvári menyasszonya hamvait és megvalósítja egy régi álmát: szerelmük emlékére villát emeltet Magdusnak.
A tehetős gyógyszerész ezután sokáig kereste a lehető legszebb helyet, ahol megépíttetheti az emlékvillát. Végül Fonyódon a Sipos-dombon találta meg a megfelelő helyszínt. A kiszemelt építési telekről nyíló panoráma lélegzetelállítóan szép: Tihanytől egészen Keszthelyig el lehet látni miközben a Balaton-felvidék tanúhegyeiben lehet gyönyörködni. A magaslból nyomon lehet követni, ahogy a Balaton fodrozódó vizét vitorlások és személyhajók hasítják. Aki valaha ott járt, sosem tudja elfelejteni a csodás látványt.
A hely emlékeztette az építtetőt a Nápolyi-öböl egyik legszebb kilátó pontjára: A magas sziklákon épült Anacapriból meg tudtacsodálni az egész Nápolyi-öblöt. Olasz út emlékére egy mediterrán stílusban, oszlopokkal, erkélyekkel, lapos tetővel kialakított épület emelésére adott megbízást Cserna Sándor pécsi építőmesternek még 1939-ben.
Az épület alagsorában találhatjuk meg a tragikus szerelemre emlékeztető helyiséget, az eredeti tervek szerint lent helyezték volna el Magdus hamvait és később a családja temetkezési helye is ott lett volna. A földszinten pedig Magdus tárgyaiból emlékszobát akart berendezni. A hamvak végül soshasem érkeztek meg Fonyódra, mert a II. Világháború végén Erdélyt újból Romániához csatolták. Az első szinten végül a család számára egy lakást alakítottak ki.
A II. Világháború után az Abrudbányai család teljes vagyonát államosították 1949-ben. Az építtető hozzájárulásával már az 1950-60-as években is turisztikai látványosságként mutogatták a fonyódi Kripta Villát, később állapota leromlott, majd lassan lomtárrá vált. Csak a 2000-es években sikerült méltó módon helyreállítani, majd újra megnyitni a közönség előtt.
A ház alagsorában most is kézenfogva fekszik a szerelmes pár Magdus és Ödön. Hirdetik a sosem múló örök szerelmet.
Az épület napjainkra valóságos zarándokhellyé vált. A kriptát csekéy belépő ellenében lehet megtekinteni, míg a felső szinteken ma kávézó működik. Kertjében pedig tragikus sorsú szépségkirálynőnkre Molnár Csillára emlékeztet egy őt árbázoló mellszobor.
Utazási Tipp |
online szállásfoglalás a legjobb áron: szállodák, apartmanok,wellness |
TIPP: Tudj meg többet Fonydódról!
Szerző & fotók: Bajna Gábor
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk