A Gerecse-hegység kapujában található Magyarország egyik legismertebb és legkülönlegesebb barlangja a 45 méter hosszú és 18 méter magas Szelim-barlang, ahonnét csodás kilátás nyílik az egész Tatai-medencére.
A Dunántúl északi részén a Vértes- és a Gerecse-hegység telálkozásánál található Szelim-barlangot sokan látták már különböző képes magazinokban és filmekben. Testközelből azonban mégis viszonylag kevesen ismerik, pedig naponta több szézezer ember láthatja a bejáratát is amikor Tatabánya mellett az M1-es autópályán elhalad a Turulnál.
Hogyan lehet megtalálni ?
A Szelim-barlangot elég egyszerűen meg lehet találni. Az autópályáról lehajtva a közelmúltban átadott Gerecse-kapuja turista központhoz kell eljutni autóval amit közvetlenül a Turul emlékmű mellett lehet megtalálni. A korszerű épületben egy kis étterem mellett mosdót és a környék értékeit bemutató kiállítóhelyet is lehet találni. Mellette egy piknikezőhely, játszótér és a Via Ferrata végállomása is található. A barlanghoz vezető jól kiépített ösvény innét indul és kb. 300 méter megtétele után lehet eljutni a barlang szűk bejáratához ahová mindkét oldalról kis meredek lépcső vezet le. Útközben sem kell unatkozni, mert geológiai tanösvényt is kialakítottak, ahol a Kárpát-medencében található fontosabb közeteket mutatják be.
A Szelim-barlang története
A Szelim-barlang a Gerecse-hegység triász kori ún. dachsteini mészköveiből alakult ki. Ingyenesen és különleges felszerelések nélkül is fel lehet keresni. Az 1930-as években megtalált régészeti leletek alapján ősidők óta emberek használták a barlangot. Sokáig a kb. 70-80 ezer évvel ezelőtt ott élt neander-völgyi .vadászokat tartották az első barlangban élő csoportnak, de a legújabb kutatások szerint már 200 ezer évvel ezelőtt is éltek a barlangban emberszabásúak. A 12 méter vastag feltárt üledékrétegből kőszerszámok, kovakő, mamut és ősbölény maradványok is előkerültek az ősi időből. A felsőbb középkori rétegekben pedig emberi és agyagmaradványokat is találtak a régészek. A Szelim-barlang régészeti és tájképi értékei miatt 1982 óta áll fokozott védelem alatt. Napjainkban is ingyenesen látogatható. Különleges atmoszférája miatt kedvelt fotós- filmes és rendezvény helyszínként tartják számon.
Utazási Tipp |
pénztárcabarát online szállásfoglalás olcsótól a luxusig akár SZÉP kártyával is |
Mit lehet megnézni a Szelim-barlangban ?
A Szelim-barlangnak 4 külső bejárata és 2 mennyezeti nyílása is van. Az északi bejárata 1 m széles és 2 m magasságú. Nyugat felől van egy 10 m széles kb. 7,5 m magas sziklakapu, amely Tatabánya felől nézve szabadszemmel is látható. A déli oldal felől egy szűk, 70 cm átmérőjű lyukon át lehet bejutni. Délnyugati irányából pedig egy keskeny sziklapárkányról nyílik a negyedik nyílás ami 6 m széles, 3 m magas. A Szelim-barlang teljes hosszúsága 45 m, a szélessége 10 és 27 méter között váltakozik, míg a magassága eléri a 12–18 métert is. A csarnokszerű belső térből két "tetőablakon" is kiláthatunk a felszínre, a nagyobbik 7–8 m, a kisebb kb 2 m átmérőjű. Két kilátószerű "ablakából" Jól látható egészTatabánya, de tiszta látási viszonyok között Tatáig és akár a Bakonyig is el lehet látni.
TIPP: A barlang felkeresésének különleges módja, ha egybekötjük egy Tatáról induló e-bike túrával. A túrák 3-4 órát vesznek igénybe és a 0501-es kód megadásával 15% kedvezmény biztosít olvasóinknak a szervező gerecseebiketata.com .
Szerző&fotók: Bajna Gábor
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk