Magyarországon, Baranya megyében, a Szársomlyó (Sár-Sumlu) hegy keleti oldalának ölelésében, Nagyharsány közigazgatási területén (7822) van egy elhagyatott kőbánya.
Amióta az eszemet tudom - na jó, amióta a közeli Lánycsókra mentem férjhez - ez kronológiai szempontból a 2005-ös évet jelenti – vissza-visszajáró vendége vagyok ennek a különleges atmoszférájú helynek.
Hogy miért is szeretek ezek között az óriás sziklatömbök között bóklászni? Mert kicsi korom óta vonzódom a kövekhez, kavicsokhoz, s ennélfogva ahhoz a nyers erőhöz is, amit ezek a monumentális kőszobrok képviselnek.
Ezen kívül, szerintem lenyűgöző látvány a különböző formák megelevenítése a természet lágy ölén, abban a tágas térben, ami tulajdonképpen egy természetvédelmi terület.
Itt terem meg a hazánkban is egyedülálló Magyar Kikerics, ami természetesen egy védett növény.
Bátran állíthatom, hogy ez a hely maga a nyugalom szigete is egyben. Köszönhető ez annak, hogy szerintem még mindig kevesen ismerik. Az az érzésem, hogy néha csak úgy idetéved egy-egy látogató..
Régebben teljesen szabadon fel lehetett ide jönni. Ha arra jártunk és sétálni támadt kedvünk, csak úgy benéztünk. Igazából most is egész évben nyitva tart, de a felújítása óta fizetős létesítmény lett… nos, én erre azt mondom, hogy valamit-valamiért – amíg a bevételt tényleg a további fejlesztésekre használják, addig nem bánom, hogy így alakult. Ennek eredményeként épült itt meg a természetet is védve egy talajtól elemelt fém szerkezetű lépcsősor.
amit ha megmásztok,
akkor a köztes részen, madártávlatból élvezhetitek az alattatok elterülő szoborparkot és a villányi borvidéket.
Bevallom én inkább csak lentről fotóztam még eddig a tájat.
Az sem utolsó szempont, hogy a rendezett és tiszta fogadóépületben – többek között - most már mosdó is a vendégek rendelkezésére áll, illetve – időközben a szoborpark alatt - a kissé meredek parkoló is megépült.
Mindez megfizethető áron – a jelenlegi belépőjegy (tehát ott jártunkkor, 2022.02.28-án) felnőtteknek 1000 Ft, gyermekeknek-és nyugdíjasoknak 500 forint volt. 3 éves kor alatt a belépés ingyenes. A Kikerics panorámás körsétány szintén benne van az árban. Ez nem csak a szoborparkot, de a Dél-Dunántúli Natura 2000 természetvédelmi területeket is bemutatja.
Azt még azért hadd írjam itt le, hogy a jegyárusító bácsi nagyon kedves és segítőkész mindenben, pl. ha valamilyen terméket (pl. könyvek, hűtőmágnesek, stb.) szeretnénk vásárolni. Ezúton is köszönöm szépen neki azt az előzékenységét, amit akkor tanúsított, amikor én hosszasan válogattam a Duna-Dráva Nemzeti Park feliratú pólók között, míg végre rábukkantam a megfelelő méretre és színvilágra.
No, de visszatérve a park történetére, mindenhol azt olvasni, hogy az elhagyatott bányarészben fiatal pécsi művészek kezdeményezésére 1967 óta működik kőszobrászat. Az alapítás óta kb. 200 szobrász dolgozott a Nagyharsányi Szoborkban. Nyári telephelyük a közeli Gyimóthy villában lett kialakítva.
A helyi mészkő
mellett gránitot,
betont
és fémet
is felhasználnak az alkotásaikhoz. Fő célkitűzésük, hogy a műveiket gipszminta nélkül, közvetlenül a sziklatömbök anyagában formálják meg. Egyetlen egy szabályt hoztak, mégpedig azt, hogy munkáikból egy általuk kiválasztott szobrot a park területén kell hagyniuk.
Szeretem a művészetet, de mivel van még mit tanulnom róla, segítségemül hívtam a szoborparkot bemutató rövid tájékoztató füzetet is. E szerint, vannak itt: kubista, figuratív és expresszionista alkotások, melyek 2009-ben kaptak műemléki védettséget.
2021-ben összesen 130 kiállított szobor között
merenghettünk el arról, hogy vajon mi a csodát akart - az enyhén szólva is furcsa, néha meghökkentő,
szobortömbjével kifejezni egy-egy alkotó művész?
(néhány szobrot maguk a látogatók neveztek el, ilyen pl. a "Villányi Vénusz", vagy a "Kolumbusz tojása").
Nekem például vannak itt kedvenc alkotásaim is, itt van közülük három:
Az első mindjárt az "Ikrek" nevű fej-szobor, ami már igencsak megviselt, de talán pont ezért nagyon jó fotótéma is egyben.
A második egy aranyos kis ülőbagoly.
A harmadik pedig ez a ló-vagy teveisten,
ki-mit lát bele?
Amint már a legutóbbi busós cikkembe is belefoglaltam, a Nagyharsányi Szoborpark művészettörténeti jelentősége elsősorban abban rejlik, hogy Magyarországon itt kaptak először lehetőséget szobrászok a szabad kísérletezésre.
A látogatók maguk is bekapcsolódhatnak az alkotásba, pl. a szanaszét heverő kövekből kőgúlák, kőalakzatok kialakításával. Legutolsó fotómon látható kisebbik gyermekem az ügyes kis kezeivel épp egy ilyen alkotáson ügyködik.
Ha a cikkemet olvasva kedvet kaptatok ellátogatni ide a Nagyharsányi Szoborparkba, két-három dologra azért érdemes odafigyelni a látogatásotok során:
1. Nyáron kenjétek be magatokat rovarriasztó sprayel (engem már csípett úgy meg itt valamiféle bogár, hogy utána teljesen bedagadt tőle a homlokom és még csak észre sem vettem, csak miután már elkezdett lüktetni a csípés helye), vagy legyen nálatok duzzanat csökkentő szer (Köszi anyu, hogy nálad volt ilyen tavaly augusztusban!).
2. A park egy bizonyos részén fennállhat a kőomlás veszélye – ezen területek el vannak ugyan kerítve, de a gyerekekre fokozottabban oda kell figyelni, hogy ne másszanak fel ezekre a helyekre, ha pl. teszem azt előreszaladnának, hogy egyedül fedezzék fel maguknak a környéket.
3. Kerekesszékkel nem igazán látogatható a hely, mivel elég meredek. A babakocsisoknak is meggondolandó ugyanezen okból kifolyólag. Kisgyermekesek pedig – az omlásveszélyen kívül - arra vigyázzanak, hogy a természetvédelmi terület parkoló felőli részén egyáltalán nincs korlát, vagy kerítés kiépítve.
A Nagyharsányi Szoborparktól nincs messze a Mohács Nemzeti Emlékhely sem, amely létesítmény szintén megér egy misét.
Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmet!
Utazási Tipp |
Szállásakciók Villányban és környékén,, gyors foglalás akár SZÉP kártyával is! |
Szerző&képek: Kernné Riebel Brigitta
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk