A Balaton-felvidék legszebb és legértékesebb természeti szépségei a Tanúhegyek néven ismert vulkáni kúpok, amik leginkább egy gyerekrajzra emlékeztető horizontot rajzonak ki elénk. A valóságban azonban a 10 millió évvel ezelőtti földtörténeti korra emlékeztetnek mindenkit a Balaton-vidék meseszép tanúhegyei, amik még szebbé teszik ezt az amúgy is varázslatos vidéket.
A Balaton-felvidéki vulkánok keletkezésének megismeréséhez vissza kell tekerni az idő kerekét kb. 10 millió évvel, amikor a Kárpát-medencében hullámzó Pannon-tenger vize átalakult az édesvizű Pannon-beltóvá. Nagyjából 4,5 millió éve kezdődött el a területen a táj mai arculatát is meghatározó vulkáni aktivitás, ami 3 millió éve maradt abba.. A földkéreg lassú mozgásának hatására a törésvonalakon izzó láva tört a felszínre és viszonylag gyorsan meg is szilárdult. Ezek a hegyek kemény lávapáncéljuknak köszönhetően a mai napig ellenálltak mindenféle hatásoknak. Az erózió nem kímélte őket az eltelt kb. 3 millió év alatt, így a közhiedelemmel ellentétben a tanúhegyek már nem az eredeti magasságukról tanúskodnak.
A kb. 20 ezer éve létrejött Balaton közelében sorjázó vulkáni kúpok közül, a Badacsony, a Gulács és a Tóti-hegy kőzetét a 20. század közepéig intenzíven bányászták. A bányászatot csak több évtizedes küzdelem nyomán fokozatosan számolták fel. Ma már csak Uzsán, a Keszthelyi-hegység szélén zajlik bányászat. A bányák bezárása, a tanúhegyek és a természeti-tájképi értékek védelem alá helyezése a 20. századi természetvédelem egyik legnagyobb eredménye volt. A terület Balatonhoz való közelsége és a régió remek bortermesztési adottságai miatt népszerű nyaraló- és kirándulóhellyé változott.
1. Hegyestű 337 m.
A Káli-medencébe kelet felől érkezik a legtöbb utazó és mindjárt elhalad a medence kapuját őrző Hegyestű előtt. Egy kőbánya közel ötven évig, 1970-ig bontotta a hegyet. Ennek egyik jótékony hatásaként láthatóvá vált az egykori vulkán belseje. A látogatóknak lehetőségük lett a bolygó ,,keresztmetszetének" tanulmányozására. A helyenként 50 méter magas bányafal kőoszlopai hazánkban egyedülállóak, de Európában is kevés hasonlót lehet találni. A nemzeti park védett természeti kincseként egy geológiai bemutató helykszínént népszerű látványosság a Hegyestű. A csúcsáról pazar panorámát lehet élvezni a Balatonra, és a magyar Toszkánaként is említett a Káli-medencére és a Tapolcai-medence többi tanúhegyére.
2, Szigliget 230 m
A Balaton partjához legközelebb eső 230 méter magas Szigligeti tanúhegyen ma az egyik legnépszerűbb balatoni turistalátványosságként egy frissen felújított középkori várat lehet megnézni. Érdemes végigmenni a szigligeti római katolikus templomtól induló és ugyanoda visszaérkező, kék T-jelzésű Kamon-kő tanösvényen – amit a vulkanizmus emlékeit bemutató sziklavonulatról neveztek el. A 290 méternyi szintkülönbség legyőzése során ez a tanösvény végigviszi a túrázót Szigliget hangulatos utcáin, az erdőbe érve pedig a tó kialakulásáról, állat- és növényvilágáról is olvashatunk bővebben.
Ha érdekel olvass többet róla!
3. Csobánc 376 m
Ez a lapos, elnyújtott formájú hegy a közel 400 méteres magasságával nem tűnik óriásnak, de az északi oldalán szinte mászhatatlanul meredek sziklafalaival fontos képviselője a tanúhegyeknek, egyben ez volt az egyik legkomolyabb várhegyünk a Balaton-felvidéken. Az 1250-es években épített Csobáncot több ízben is sikertelenül ostromolták a török csapatok, de sosem tudták bevenni. A várromhoz az onnét nyíló körpanoráma miatt is nagyon megéri felmenni. Csobánc egyben a siklóernyősök paradicsoma is. Ezt tartják Magyarország legszebb siklóernyős starthelyének. Csak ott engedélyezik a siklóernyős repülést.
4. Badacsony 437 m
A legmagasabb és leghíresebb balatoni tanúhegyünket nagyon sokan ismerik a tóhoz való közelsége, látnivalói és régóta fennálló remek bormarketingje miatt is. A hegy vulkáni talaja kiválóan alkalmas a szőlőtermesztésre, a meredek bazaltsziklái felett egy erdős bazaltfennsík található. Már a 19. században divatba jött, sorra létesültek kúriák és pincészetek a hegyen Egészen 1965-ig bányásztak követ a hegyen, de azóta már országos természetvédelem alatt áll. Sok hajójárat érinti, de vasúton és közúton is könnyű a megközelítése. Tavasztól-őszig több rendezvényt is szerveznek Badacsonyban az odalátogató vendégeknek.
Olvass többet erről a helyről itt!
5. GULÁCS 393 m
A Balaton-felvidéki Fudzsi-hegyként is nevezik ezt a sok kalandot, és csodálatos felfedeznivalót tartogató tanúhegyet. Sziklák, ösvényekk, kidőlt fák, meredek kaptatók várják a kalandokat kedvelőket. Semmiképpen sem szabad kihagyni a Balaton-felvidék kellős közepén található Gulácsot, ha valaki szereti a túrázást és a természetet.
6. Szent György-hegy 415 m
A Tapolcai-medence középső részén található tanúhegy nagyon sokban hasonlít a Badacsonyhoz. A Szent György-hegyet nem csúfítják el régi felhagyott bányák, mert a bazaltja gyengébb minőségű volt. A legegyszerűbben a jelzett turistaút-hálózata segítségével lehet felfedezni. Nevét a középkorban elterjedt, Szent Györgyről és sárkányról szóló legendáknak köszönheti, régen Magashegynek hívták. A Szent György-hegy látványosságai a bazaltorgonák, melyekről messze földön híres hely.
Keresd meg magatoknak ezen a térképen a legjobb árú szállást!
Kattints és olvass többet a napsütötte Magyar Toszkána legszebb látnivalóiról itt !
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk