Az inárcsi nyugdíjas klub szervezésében külön autóbusszal Bécsbe az adventi vásárra mentünk 2013. december elején. Ezt a kirándulást ajándékba kaptuk a helyi önkormányzattól, ingyen utazhattunk. Elkísért bennünket a község polgármestere is.
Korán reggel indultunk. Már az utazás is jó hangulatban telt. Nyugdíjas társaim finomnál finomabb pogácsákkal, aprósütikkel kínálgatták végig utastársaikat. A férfiaknál meg előkerültek a pálinkás butykosok. Előbb – utóbb a népdalkör tagjai is bedobták magukat és énekléssel szórakoztatták a nagyérdeműt. Így aztán gyorsan eltelt, az amúgy sem túl hosszú út. Bécsbe érve nem a belváros felé vettük az irányt. Először nem is értettük miért. Végül kiderült, hogy egy meglepetés várt ránk. Hideg, ónos esős, csúszós idő fogadott bennünket, amikor kiszálltunk a Schönbrunni kastély előtt. Másfél órás idegenvezetős kastélylátogatás volt a meglepetés program. Nagyon örültünk neki, mi különösen, mert speciel a vásár engem túlzottan nem érdekelt. Pont 40 évvel ezelőtt – életem első külföldi útja alkalmából – jártam már itt.
A schönbrunni kastély, a császári család egykori nyári rezidenciája, Európa egyik legszebb barokk építménye. A XVI. századtól van a Habsburgok birtokában, maga az épület a következő század közepén épült, majd Mária Terézia uralkodása alatt teljesen átépítették. Az uralkodó és családja az év nagy részét itt töltötte évszázadokon át. A kastély több mint 1400 helyisége közül 45 látogatható. A belső tér rokokó stílusú, a falfelületeket aranylemezzel díszítették, a termekben cseh kristálycsillárok és cserépkályhák találhatóak. Ferenc József lakó és dolgozó szobája – a császárra jellemző – puritán berendezésű, de annál fényűzőbbek a reprezentációs termek és a vendégszobák. Különösen szép volt a tükörterem - ahol koncerteket, előadásokat tartottak. Itt zenélt anno Mozart, mint 6 éves csodagyerek. De impozáns látvány volt a nagy galéria is - ahol a bálok, fogadások zajlottak, sőt zajlanak a mai napig is.
A kastély belső megtekintése után kicsit sétáltunk a nyáron persze sokkal szebb látványt nyújtó parkban is. Messziről néztük csak meg a dombtetőn található Gloriette-t, ami egy 60 m magas dombon áll, ma kávézó működik benne. Korábban I. Ferenc József reggeliző szobája volt. 1775-ben épült. Érdemes ide is felgyalogolni, szép a kilátás a kastélyra, a kertre, és a városra is és beülni egy kávéra. De erre most nem volt időnk, meg az időjárás is nagyon kellemetlen volt.
A rossz idő ellenére kaptunk egy kb. félórás szabadidőt a kastély bejáratánál lévő kisebb karácsonyi vásár megtekintésére. Már itt belekóstolhatunk a csodás bécsi adventi vásárok hangulatába: a díszudvaron tarka kirakodóvásár, meghitt pavilonok, zamatos forralt bor és különféle osztrák csemegék vártak bennünket! Falatozhattunk császármorzsát a kezünket melegítő díszes bögrét tartva, és gyönyörködhettünk az igényes kézműves termékek gazdag választékában.
Schönbrunnból a belvárosba mentünk, ahol egy éppen zajló tüntetés okozta dugó akadályozta utunkat. Emiatt elég sok időt veszítettünk, de azért egy rövidebb idegenvezetős városnézés belefért a programunkba. A Ringstrassén szálltunk ki a buszból. A sugárúton sorakoznak Bécs gyönyörű, patinás épületei, paloták, hatalmas épületek. Köztük az Operaház, az 1872-73-ban épült Parlament, vagy a szintén a 19. század végén épült Városháza, vagy a Burgtheater. A körút körbezárja a történelmi városmagot. Építését I. Ferenc József rendelte el, Bécs lebontott városfala helyén. A legtöbb épület a Ringstrassén, amely ma már a világörökség része, 1870 előtt épült.
Innen a sétálóutcán a Stepansplatzig mentünk, ahol a Stephansdom Bécs fő vallási épülete, a város egyik szimbóluma és egyben Ausztria legjelentősebb gótikus épülete áll. A székesegyházat a bécsiek, szeretetük jeléül Steffinek becézik. A Szent István Székesegyház 1147-ben épült, de az évszázadok folyamán jelentős átalakításokon, felújításokon, és újjáépítéseken esett át. Mind külső képét, mind jelentőségét tekintve hasonlít a mi Mátyás templomunkhoz.
Kis kitérő után elérkeztünk a császári palota nagy épületkomplexumához, a Hofburghoz, amely közel 800 év alatt épült, és bővült, így számos stílus jegyei megfigyelhetők a különböző épületeken. Bemenni nem volt időnk, így csak kívülről csodáltuk meg a császári rezidenciát. Délután 4 körül értünk a Városházához, ahol belevetették magukat a vásár forgatagába utastársaink. Mi először inkább beültünk a szemközti kávézóba megmelegedni és egy finom bécsi kávét felhörpinteni.
Utána azért bekukkantottunk a legnagyobb bécsi adventi vásárba is, de ez nekem inkább csalódást okozott. A budapesti Vörösmarty téri vásár szerintem sokkal szebb! Bár gyönyörűen feldíszítették a fákat, világító szívek, állatfigurák és ajándékdobozok lógtak róluk, és fura, de mégsem voltak nagyon giccsesek. A faházakban kapható vásárfiáról sajnos ez már nem mondható el: bóvlibbnál bóvlibb karácsonyfadíszek, füstölőtartók, üvegfigurák, mézeskalácsok, bögrék és még sok minden, ami nem maradhat ki a kommersz karácsonyi készletből. Ezt tudva a kastély udvarán érdemesebb lett volna ajándékokat venni, ott voltak minőségi kézműves termékek is.
Az egész James Bond sztori Kitzbühelben kezdődött ...
Innsbruck - ahol a természeti és a városi élmények szinte összeérnek
A Bodenseetől Salzburgig - Inntal kontra A8-as autópálya
Szerző & fotók: Sutusné Grébel Irén