Fontos információk a szentföldi utazásokhoz, praktikus tudnivalók, tippek, érdekes látnivalók.
Nagyon sokan szeretnék felkeresni Izraelt, hogy megismerhessék bibliai történetek helyszíneit. A hazánknál jóval kisebb, mindössze 20.770 km2 területű, kb. 8,5 milliós lakosságú országot járva minduntalan a zsidó, a keresztény és a mohamedán vallás emlékeibe ütközünk, ezért az utazásunk előtt érdemes jól felkészülni, hogy mik a hatósági előírások, és alaposan végig gondolni, hogy hol és mit szeretnénk megnézni, mert rengeteg a látnivaló és gyorsan elrepül az utazásra szánt időnk.
Utazási Tipp |
Akciók, Last minute Izrael |
Mindenki számára közismert tény, hogy az izraeli utazások esetén a biztonsági előírásokat még komolyabban veszik a hatóságok, mint azt más országoknál szokásos.
- Vízumra nincs szüksége a magyar állampolgároknak, viszont az útlevelük minimum 6 hónapig érvényes kell hogy legyen a hazautazás napjától. Az útlevélbe kérésre nem tesznek pecsétet, hanem mindenki kap egy fényképes adatlapot, amit hazautazásáig meg kell őrizni. A közhiedelemmel ellentétben nem gond az útlevélben lévő muzulmán országból származó pecsétek megléte, de ilyenkor alaposabban ellenőriznek.
- Repülés: Az EL-AL légitársaság esetében a külön biztonsági ellenőrzés végett minimum 3 órával az indulás előtt meg kell jelenni a repülőtéren, más légitársaság esetében ez az idő 2 óra. Jelenleg Budapestről és Debrecenből is közlekednek közvetlen járatok, a menetidő kb. 3 óra.
- Távolság: Izrael Közel-Keleti ország, Jeruzsálem és Budapest távolsága 2220 km.
- Mikor utazzunk? Egész évben érdemes Izraelbe utazni, de talán a tavaszi és az ősz hónapok a legkellemesebbek utazási szempontból. A nyár sokszor túl forró a városnézésekhez. Az időeltolódás +1 óra.
- Egészség: Oltásokra nincs szükség Izraelben, de a mediterrán országokra érvényes elővigyázatossági szabályokra itt is ügyeljünk! A csapvizet hivatalosan nem ajánlják az utazóknak, de sokak szerint veszélytelen a fogyasztása. Az ország egészségügyi besorolása hazánkéval azonos. Az egészségügyi ellátás világszínvonalú, de drága. Semmiképpen sem szabad érvényes utasbiztosítás nélkül útra kelni.
- Közbiztonság: Már az országba érkezés előtt elkezdődnek az ellenőrzések. A repülővel érkezők feladott és kézicsomagjait is átvizsgálják valamint egy biztonsági kérdéssort is meg kell válaszolni az utazás céljával és körülményeivel kapcsolatban. Izraelben a pályaudvarokon, a szórakozóhelyeken, a bevásárló központokban és a nevezetességeknél gyakoriak a biztonsági kapuk, sok helyen látni katonákat és rendőröket. A közbiztonság alapvetően mindenütt jó. A gázai övezetet, Sderot és Askelon városát érdemes elkerülni. Ciszjordánia és Názáret biztonságosak, Betlehem és Jerikó palesztin felügyelet alá esnek, látogatásukkor legyünk körültekintőek. A szállodai szobában, turistabuszban ne hagyjunk elől pénz és egyéb értékeket, a tömegben legyünk mindenképpen körültekintőek!
- Shabbat: pénteken délutántól szombat estig szinte mindenhol leáll az élet. Az üzletek és éttermek jórészt zárva tartanak,valamint a tömegközlekedés is szünetel. Ilyenkor célszerű az arabok által üzemeltetett sherut iránytaxikkal (kb. 8-10 személyes) közlekednünk. Jeruzsálemben teljesen, Tel Avivban csak részlegesen zár be minden. Ajánlatos felkészülni az egyéb ünnepek időpontjából is, mert ezeknél hasonló a helyzet a Shabbathoz. Időpontjukat a holdnaptár szerint határozzák meg, így azok a mi húsvétunkhoz hasonlóan eltolódnak, ezért az adott év szerint érdemes tájékozódni.
- Árszínvonal: Az izraeli árak szinte mindenben 50-70%-al magasabbak, mint a magyarországiak, de egy Nyugat-Európából érkezőt nem hoznak zavarba. Szinte mindenhol lehet kártyával is fizetni. 1 shékel (ILS) kb. 75 Forintba kerül. A legtöbb helyen amerikai dollárral és euróval is lehet fizetni, bár érdemes magunknál tartani valamennyi helyi valutát is. A nyilvános WC-k és az éttermekben a víz ingyenes, borravalóként kb. 10%-ot szokás adni.
A cikk nem ért véget, olvasd tovább új Utazási Élmények közösségi magazinunkban
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk