A Balaton déli partjának legszebb sétánya nevét egy kiváló vízépítő mérnökről Kvassay Jenőről (1850-1919)/ a balatonföldvári kikötő tervezőjéről kapta. Az ő ötlete volt a tó mellett végig húzódó 1200 m hosszú festői platánsoros sétány kiépítése partvédelmi és szabadidős célból, ami ezután mintául szolgált Balaton többi balatoni településnek is.
Ha valaki Balatonfoldváron jár, könnyen megtalálja a kikötő és a vasútállomás közelében húzódó Kvassay sétányt, mely a balaton egyik legszebb vízparti sétánya. A sétány mentén található klasszíkus hangulatot idéző villák a XIX. sz. végén és a XX. század elején épültek. A díszes épületek a szocializmus idején SZOT szállóként üzemeltek, többségük ismét magántulajdonba került és megszépülve várja a vendégeket.
Az akkori föurak gondolkodása ma is példaértékű lenne, hiszen "A Balaton mindenkié!" elvet követve a Balaton-partot szabadon hagyták. Ma is mindenki végig sétálhat a gyönyörű sétány árnyatadó platánfái között. A sétány mentén található ismertebb villák a következők: Rákóczi u. 3. Kandó Kálmán egykori nyaralója. A 9-es számú telken két villa állt; a Lujza Panzió ( Zerkovitz-villa), a másik villa a Szélcsend ill. Polnay néven volt ismert. A sétány városközpont felöli bejáratánál van a Fesztivál tér, több balatonföldvári rendezvény helyszíne.
Ezen a helyen látható a sokat fotózott Halászfiút ábrázoló szobor, mely Bors István alkotása. A 13-as szám alatti épület egykor a Zrínyi Szálló volt, egykori vendégei közül Móra Ferenc és Szabó Lőrinc volt a legismertebb. A Rákóczi u. 15-ös számú épület a Magyar Atlétikai Clubé volt, abban működött a Garabonciás Szálló volt.
Utazási Tipp |
Szállásakciók, gyors foglalás akár SZÉP kártyával is! |
A balatonföldvári Kvassay sétányt övező platánfélék közül a legtöbb a(Platanus hybrida) [1] a keverék fajhoz tartozik. A hosszú tóparti sétány mentén több helyen is lehet ingyenesen fürödni, napozni. A környék legnagyobb szabadstrandja a kikötő mellett található.
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk