Szlovénia Olaszországhoz közeli festőien zöldellő tájain található Lipica és a híres lipicai ménes, ami Szlovénia legfontosabb látnivalóinak egyike. Ezt tartják a Világ legrégebbi ménesének, II. Károly osztrák főherceg hozta létre 1578-ban és egészen 1918-ig a Habsburg család tulajdonában állt. A világ leghíresebb lovai közé tartozó lipicai ló 2016-ban vált az UNESCO Világörökségek részrészévé.
Európa legrégebbi ménesében már több mint 400 éve tenyésztik a híres lipicai lovakat. A ménes kulturális és történelmi emlékhely is ami gyönyörű nemes lovakkal és mesés tájakkal örvendezteti meg a látogatóit. Rengeteg élmény várja a látogatókat, akik meglátogatják a legrégebbi istállót, ahol az összes klasszikus lipicai lótipussal találkozhatnak, vagy a Lipicai Múzeumot és Kocsimúzeumot ezen a legelőkkel és parkokkal kialakított vidéken. Egy lipicai látogatás akár egy egész napos programot is jól kitölt és még azoknak is érdekes program, akik keveset tudnak a lovakról.
A híres lipicai lovak a spanyol, arab, berber és egy helyi szlovén hegyi lófajta keresztezéséből jöttek létre, méretük kisebb, lábuk és nyakuk rövidebb, izmosabb. Érdekességük, hogy sötét szörrel születnek, ami 5-6 éves korukra fehéredik ki. A 16. században Lipica környéke Ausztriához tartozott és az uralkodó szeretett volna olyan helyet kiválasztani a lótenyésztéshez, ami hasonlít a spanyolországi karsztos vidékekhez. Választása a Trieszti püspökséghez tartozó elhagyott majorságra és nyári lakra esett a mai Szlovénia területén. Az évek során a lipicai ménes szépen fejlődött, a lipicai lovak nagyközönség előtti bemutatására először 1735-ben Bécsben került sor, a Spanyol Lovasiskolában. Mária Terézia hosszú uralkodása alatt a lipicai állománnyal intenzíven foglalkoztak, ami elsősorban férjének, I. Ferencnek az érdeme, aki valódi megszállottja volt a lovaknak.
A lipicai ménes történelme nemcsak dicsőségekből, hanem kudarcokból is állt. Többször is erősen megcsappant a lóállomány, vagy máshová kellett költözni a háborús időszakokban, de az 1802-es földrengés is komoly pusztítást okozott. Szerencsére végül minden jóra fordult és visszakerültek az állatok az eredeti tenyészhelyükre. Szlovénia függetlenné válása után az 1990-es években Lipica feléledt és mostanáig hatalmas fejlődést ért el. Sikerült megerősíteni az időközben megfogyatkozott lóállományt. A majorságban mostanra közel 400 lipicai lovat nevelnek korszerű és biztonságos körülmények között.
A lipicai ménes és majorság minden nap látogatható, a látogatók látványos műsorok keretében ismerhetik meg a lipicai lovakat. A majorságot gyalog és lovaskocsin is be lehet járni, de akár lóháton is felfedezhető a nagy kiterjedésű birtok. A Lipikum Múzeum és az istállók sem maradhatnak ki a programból, melyekről az idegenvezetők sok érdekes történetet tudnak elmesélni.
Az interaktív múzeumban a lovakhoz kevésbé értők számára is jól érthetően mutatják be a lipicai ménes életét és történelmét, valamint azt, hogy mit jelentet Lipica Szlovénia, Európa és az egész világ számára.
Képek: freepik.com
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk