A Nílus a világ leghosszabb és egyben legérdekesebb történelmi jelentőségű folyója. Összeállításunkban számos kevéssé ismert tényt sorolunk fel erről a csodálatos afrikai folyóról. Listánkon számos olyan fontos információt mutatunk be, amelyek segítenek megérteni, hogy miért volt olyan fontos a Nílus a történelem során? Napjainkban és régen mekkora a Nílus gazdasági jelentősége és milyen szerepet játszik a közlekedésben és az áruszállításban ?
- A Nílus Földünk leghosszabb folyóvize ( Ezért a címért a Dél-Amerikában található Amazonassal vetélkedik. Az eredmény a különféle mérési módok miatt vita tárgyát képezi. )
- Elnevezése (Nílus) a görög "neilos" szóból keletkezett, ami egyszerűen "folyót" jelent.
- Hosszúsága a forrástól a torkolatig hozzávetőlegesen 6695 kilométer. A Nílus forrásától a torkolatáig a fő mellékfolyóival összesen tizenegy ország területét érinti. ( Burundi, Kenya, Ruanda, Kongói Demokratikus Köztársaság, Tanzánia, Uganda, Eritrea, Etiópia, Dél-Szudán, Szudán és Egyiptom ) Nílusnak csak a Fehér- és Kék- Nílus Kartúmnál lévő összefolyása után nevezik a hatalmas afrikai folyót.
- A Fehér-Nílus forrásának helye bizonytalan, valahol Közép-Afrikában található a nagy tavak vidékén. A Kék-Nílus folyó Etiópiában a Tana tóból kilépve indul hosszú útjára.
- A Nílus hatalmas vízgyűjtőterülete biztosítja, hogy még a legszárazabb időben is folyamatosan nagy mennyiségű vizet legyen képes szállítani északi irányba a sivatagon keresztül.
- Az Atbara a legutolsó folyó amivel a Nílus egyesül, utána már nincs több mellékfolyója. Egyiptom területén már egyetlen mellékfolyója sincs a Nílusnak, Kairón túl pedig több ágra szakadva deltatorkolattal ömlik a Földközi-tengerbe.
- A folyók gazdag vízhozama: A Nílus megközelítőleg 300 millió köbméter vizet szállít naponta.
- Az ókori Egyiptom talán soha nem lett a történelem egyik legnagyobb civilizációja, ha nem létezett volna a Nílus és annak rendszeres áradásai, amit megtanultak szabályozni.
- Az ókori Egyiptom hatalmát és gazdagságát a Nílus áradásain alapuló mezőgazdaságnak köszönhette.
- Az ókorban az egyiptomiak a Nílus Arnak másnéven Aurnak nevezték, ami azt jelentette, hogy "fekete". Azért nevezték így, mert az éves nagy áradáa után fekete színű üledéket hagyott a Nílus maga után.
- Számos nagyobb város található a Nílus mentén. Ezek a városok Kairó, Théba / Luxor, Kartúm, Gondokoro, Asszuán és Karnak, Kartum, Kampala.
- A Nílus környékén különösen gazdag a vegetáció. A folyó mentén a gazdag növényvilág mellett számos afrikai állatfaj él, köztük a nílusi krokodilok, nílusi békák, mongúzok, teknősök, nílusi vízilovak, gnúk, páviánok és több mint háromszáz féle madárfaj.
- A folyó Afrika egyik fő közlekedési útvonala. Ez különösen igaz az árvíz idején, amikor a folyó mentén számos területen víz alá kerülnek az utak és lehetetlenné válik a közúti szállítás.
- A Nílus felső folyását sokan a Bibliai Édenkert egyik folyójaként bemutatott Gihonnal azonosítják
- A Nílust felhasználják az energia termelésben is. A hatalmas folyón épült főbb gátak közé tartozik az Asszuáni gát, a Roseires-gát, az Owen-vízesés gátja és a Sennar-gát. Az Etiópiában épülő legújabb Nagy Etióp Reneszánsz gát megépülése folyamatban van. Fontossága rendkívül nagy lesz Etiópia áramellátásának biztosítása miatt, viszont Egyiptom tart a vízhozam jelentős visszaesésétől ami már előre komoly vitákat eredményez.
- A Nílust teljes hosszában először Pasquale Scaturro geológus és Gordon Brown filmes hajózták végig 2004-ben. Útjuk 114 napig tartott amiről könyvet is kiadtak 2005-ben. Filmjük a Mystery of the Nile az IMAX mozikban tekinthető meg.
Utazási Tipp pénztárcabarát szállásfoglalás olcsótól a luxusig online akár SZÉP kártyával is
Szerző: Bajna Gábor Képek: Pixabay -
FONFOS: Ha Te is szereted az utazásokat és a csodálatos helyeket, vagy szívesen megosztanád másokkal is a legjobb Utazási Élményeidet és kedvenc úti fényképeidet, itt a jó lehetőség! Csatlakozz jó hangulatú facebook csoportunkhoz így ezután nem fogsz lemaradni a legjobb élményekről, jó ötleteket meríthetsz, megismerheted öt földrész legjobb kalandjait ! https://www.facebook.com/groups/utazasi.elmenyek
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk