A 21. század eddigi legnagyobb vulkánkitörésének helyszíne a karibi üdülőparadicsom St. Vincent és a Grenadine-szigetek. A Karib-tenger déli részén található évtizedek óta szunnyadó La Soufrière vulkán komor szürke füst kíséretéban sok mérföldekes körzetben hatalmas hamufelhőket ereget és vulkáni hamuval borítja be a környezetét. A La Soufrière néven ismert vulkán, St. Vincent sziget északi csücskén található és már december vége óta a megújult aktivitás jeleit mutatja, az elmúlt napokban ezreket kellett evakuálni a rendkívüli erejű kitörés miatt, mely a legerősebb ebben az évszázadban.
A kb. 120 ezer lakosú Saint Vincent és a Grenadine-szigetek a Kis-Antillák déli részén található kis állam, mely Nagy-Britannia gyarmata volt. Területének nagyobb részét a vulkanikus eredetű Saint-Vincent sziget teszi ki, de ehhez az államhoz tartoznak a vulkanikus eredetű Grenadine-szigetek többi tagjai is. A lakosság nagyobbrészt a turizmusból valamint a trópusi növénytermesztésből (banán, cukornád, szerecsendió) és a halászatból él. Saint Vincent az elmúlt napokban attól vált világszerte híressé, hogy a fősziget La Soufrière névre keresztelt vulkánja 42 évnyi szunnyadó állapot után hatamas robbanásokkal óriási erővel ismét kitört. A szakértők szerint az első robbanás egy 10 ezer méteres hamuoszlopot lőtt a magasba és a hamu nagy része észak-kelet felé sodródik az Atlanti-óceán irányába.
A kitörésről
Több légi járatot is törölni kellett St Vincente és a közeli szigetek, köztük Barbados, St. Lucia és Grenada között. A helyiek az előrejelzések miatt már felkészültek a lakosság kitelepítésére amikor a 1.234 méter magas vulkán kitört. A hatóságok két másik robbanásról is beszámoltak, de "több robbanás is előfordulhat" - mondta Erouscilla Joseph, a Nyugat-Indiai Egyetem Szeizmikus Kutatóközpontjának igazgatója. Az utolsó jelentős kitörés 42 éve történt. A mostani helyzet kapcsán lehetetlen megjósolni a szakértők szerint, hogy nagyobb vagy kisebb kitörések jönnek-e még, mint az eddig bekövetkezett robbanások. Barrouallie tengerparti városában, a vulkántól mintegy 14 kilométerre a kitelepített lakosság összegyült, hátizsákokban vitték magukkal vagyontárgyaikat és a legfontosabb személyes holmikkal telerakott bevásárlószatyrokat. Akik nem tudtak már elrepülni, most arra várnak, hogy hajókra szállhassanak és azokra a közeli szigetekre szállítsák el őket, amelyek felajánlották a segítségüket. A mentőakcióban két Royal Caribbean tengerjáró hajó és két Carnival Cruise Lines típusú hajó is résztvesz. Összesen 16.000 embert kell kimenekíteni a vulkánkitörés miatt. A víz és az áramellátás is leállt a szigeten, helyi szakértők szerint legalább négy hónapra lesz szükség az eddig keletkezett károk helyreállításához. A mentést komplikálja a covid helyzet és hogy sokaknak nincs útlevele, de jó hír, hogy a fogadó államok mindenben igyekeznek segítséget nyújtani.
A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, LAPOZZ A FOLYTATÁSÉRT !
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk