Régóta el akartam menni Csernobilba, de pár évig csak halogattam, végül 3 éve sikerült meglátogatnom. Kezdeném azzal, hogyha még egyszer megyek -ami persze egyáltalán nem biztos- akkor, hogy nem nyáron mennék, hanem március elején. Annyira vissza vette magának a természet Pripjaty városát, hogy a sok bokor és fa sokat elvesz a látványból.
Kijevtől kb. 120kmre két zóna is található, az első 30 km-es, és azon belül egy másik is 10 km-es körzetben. Csak engedéllyel és csoportosan lehet bemenni a területre. Ilyen túrákat több ügynökség is szervez, de útlevél kell hozzá és a neten előre lehet akár több héttel is regisztrálni, másképpen nem engednek be. Egy napostól a több naposig lehet választani a túrák közül, még olyan lehetőség is van, hogy csak repülővel viszik körbe a csoportot az egykori erőmű felett, de ez elég drága. Én az egynapos túrára fizettem be, aminek az árában benne volt a busz transzfer egy három fogásos ebéd is. A program során először az erőművet néztük meg kívülről ami hatalmas volt, utána Pripjaty városban sétáltunk. A főbb látnivalók ezek voltak: uszoda színház lakóépületek természetesen kívül és belül és a Duga rakétajelző radar.
Pripjaty városának a katasztrófa előtt kb. 50000 lakosa volt. Kis érdekesség, hogy megmaradtak itt a Lenin szobrok, vörös csillagok is amiket a régi rendszer bukásával nem volt idő leszerelni.
Először az első épület egy óvoda volt ahová bementünk, ahol minden szét volt hagyva meg dobálva; kiságyak játékok stb. - elég nyomasztó élmény volt. Már nincs minden eredeti állapotban, mert voltak fosztogatók is, így 100%-ban nem lehet mindent az eredeti állapotban megfigyelni. Utána megnéztük kívülről az erőművet, kicsit sétáltunk ott. Hatalmas épület volt!
Érdekes és izgalmas volt a kihalt Pripjaty városban mászkálni, sehol senkit sem látni, elég nyomasztó élmény volt. Mindenfelé csak lepukkadt házak, uszoda és vidámpark.
Veszélyes-e egy ilyen látogatás? Nem hinném, mert elég szigorú szabályok vannak. Például csak csoportvezetővel lehet mindenhová menni, a kijelölt útról nem lehet letérni, és ezt be is tartják, a kísérők még dozimétert is hoznak magukkal. A zónából való kilépésnél egyébként külön ellenőrzik a sugárszennyezettséget, mindenkinek be kell állnia egy gépbe.
A Duga rakétajelző radart is megnéztük amit a hidegháborúban használtak. A fotók nem adják vissza jól a méreteit, ezt a 150 méter magas és 700 méter hosszú radart egész elképesztő volt élőben megnézni, hogy milyen nagy. Ha van aki esetleg aggódna, hogy veszélyes-e a látogatás, megnyugodhat, mert már több mint 10 éve látogatható Csernobil a turisták számára és eddig semmi panasz sem jött. Ha esetleg lett volna nagy sugárszennyezés, az kiderült volna már régebben is. Egy ilyen veszélyes dolog nem lappang évtizedekig. Azt viszont mindenkinek saját magának kell eldöntenie, hogy megnézi-e vagy sem ?
Az utolsó képen található a Skala szovjet analóg számítógép terem, ez itt mind 800 kb!!! teljesítményre volt képes, és egy atomerőművet működtetett. A 4-es és a 3-as reaktor vezérlőterme ami ugyanolyan volt mint a 3-as. Az utolsó kép ami az erőmű területén és belsejében készült @Miradonna.hu , Varjas Gabriella készítette, aki pár hete járt egy 3 napos túrán Csernobilban.
Szerző&fotók: Antal István - repülőnyúl facebook csoport
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk