Szinte minden magyar volt már Horvátországban kisebb nagyobb ideig, viszont vannak olyan tanácsok és tippek, amiknek ismerete megkönnyítheti utazásunkat. Ezeket szedtük most össze!
- Horvátországba ne vigyél magaddal eurót, hiszen nem az euró zóna része. Ha mégis csak euró lenne nálunk, akkor arra számítsunk, hogy a nagyobb éttermekben, bevásárló központokban fogadják el a pénzünket. A horvát pénznem a kuna, ami kb 42 Ft-ot* ér.
- Vasárnap utazz Horvátországba! A szombat, mint az „első nap a hétvégéből” jó ötletnek tűnik, egészen addig, amíg nem kerülünk egy 25-30 km-es dugóba, ugyanis minden nagyobb szálláson ekkor van a váltónap, és a legtöbben ekkor indulnak haza. A tengerpart felé Zágrábon át visz az út, ez viszont problémás lehet, ugyanis a legnagyobb torlódás itt várható. (A határátkelésnél általában a 7-es főút a leggyorsabb, ennek javára lehet mellőzni az autópályát)
- Horvátországban a legtöbb turista megtapasztalja a helyi autópálya rendszer sajátosságát, a kapus rendszert. Felhajtáskor kapunk egy kis kártyát, majd lehajtáskor az autópálya kezelőnél kell fizetni az áthaladásért. Maga a procedúra nem – annyira – kellemetlen, ugyanis rövid a folyamat, csak a több ezer pihenni vágyó duzzasztja fel a dolgot. Ha hétköznap utazunk, bankkártyával fizetünk és van ENC-nk (minden kapunál külön helyen tudnak ezzel az autósok áthaladni, és sokszor a leálló sávban lesz lehetőség utazni), akkor ebből tényleg nem fog kellemetlenség akadni.
Utazási Tipp |
Horvátország legjobb utazásai, szállásai |
- Az autópálya díjazása attól függ, hogy mekkora távolságra utazunk. A legnagyobb díj 250 kuna (ez Zágrábtól kb 10 500 Ft*), míg egy Zágrábba tartó út 47 kuna körül mozog (kb 2000 Ft*).
- Az árakba a parkolást is érdemes bekalkulálni, ugyanis ez városonként eltérhet. A parkolás átlagosan 6-8* Kuna között mozog, de például Dubrovnikban 40 kunát* is elkérhetnek érte.
- Horvátországba érvényes útlevéllel vagy személyigazolvánnyal lehet utazni, a határátkelőknél pedig fel kell mutatni a vezetői engedélyt, a forgalmi engedélyt és a zöldkártyát. A utasbiztosítási papírokat is tartsuk magunknál, feltéve, ha kötöttünk ilyet Magyarországon.
- Fontos telefonszámok:
- Segélyhívó: 112
- Tűzoltóság: 193
- Mentő: 194
- Rendőrség: 192
- Segélyszolgálat: 1987
*Az árak tájékoztató jellegűek
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk