A Mljet Nemzeti Park a Földközi-tenger legrégebbi tengeri védett területe, amelyet 1960. november 11-én alapítottak. Sokan sorolják a világ legszebb 10 szigete közé.
Mjet Nemzeti Park a Földközi-tenger legrégebbi tengeri védett területe, amelyet 1960. november 11-én alapítottak. Sokan sorolják a világ legszebb 10 szigete közé.Az elismerést rendkívüli kulturális és történelmi öröksége miatt kapta, amelyek az ilír törzsek, a Római Birodalom és a Dubrovnik Köztársaság idejéből származnak. A dél-dalmát szigetcsoporthoz tartozik. A Pelješac-félsziget keleti felével párhuzamosan húzódik meg, ahonnan a 8 km széles Mljet-csatorna választja el. Hossza 37 km, átlagos szélessége 3 km, területe 100,4 km2. A Mljet legnagyobb hegye a Veliki Grad, (514 méter)
Miért „Odüsszeusz-sziget”?
A szelíd mediterrán karsztvidéken,- amelyet festői sétányok sűrű hálózata fonja körbe- rendkívül érdekes természeti látványosságokat találunk. Az egyik egy karsztos földalatti élőhely egy barlang, vagy inkább egy karsztüreg, amelyet egy természetes alagút köt össze a nyílt tengerrel. Az alagút mentén számos halászhajó van kikötve. Az alacsony boltozata miatt csak nyugodt időben lehet a tengerre kihajózni, és ugyanez vonatkozik a barlang tenger felől történő, a turisták számára szervezett haókirándulásokra is. A legenda szerint a tenger az Ogügié szigetére dobta Odüsszeuszt. Ott a szépség, a csend és a béke istennője- Kalifa- egy barlangban hét évig tartotta fogva. Úgy gondolják, hogy Ogügié valójában a Mljet-sziget és ezért nevezik a sziget déli partján, Babin Polje közelében található barlangot Odüsszeusz-barlangnak. A barlang a fényképezés szerelmeseinek is kedvenc helye.
Utazási Tipp |
Mljet látnivalói:
A másik leghíresebb látnivalók közé tartozik a Nagy- és a Kis-tavak. A sós tavak rendszere egyszerűen lenyűgöző, egyedülálló geológiai és óceánföldrajzi jelenségek, nemcsak Horvátországban, hanem világviszonylatban is jelentősek. A Nagy -tó 145 hektár és 46 méter, a Kis-tó 24 hektár és 29 méter mély. A nyílt tengeri oldalról, egy alig látható szoroson (Soline-csatorna) keresztül húzódik be a tenger a szigetre, először a Nagy, majd egy még keskenyebb csatornán keresztül a Kis-tavakat létrehozva. Több helyen is lehet fürdeni, ami nagyon gyorsan mélyül, viszont jó meleg. A két tó közötti csatornánál erős a sodrás, mint egy élményfürdőben.
Forrás: pixabay
Kivételes szépsége, valamint spirituális és kulturális jelentősége miatt a Szent Mária-sziget, a templommal és a 12. századból származó bencés kolostorral a park egyfajta szimbóluma. Évszázadokon át fontos zarándokhely volt ez a kis sziget. Az egész épületegyüttes erődszerű, mert a szerzetesek a kalózok támadásai miatt a kolostort két bástyával erősítették meg. A csodás mediterrán növénytakarónak és tölgyeseknek köszönhetően a horvát tengerpart legzöldebb szigete. Manapság öt különböző fajta erdő található itt, valószínűleg ez annak is köszönhető, hogy a bencés szerzetesek voltak egészen a 18. századig a sziget évszázados urai, akik nagy gondot fordítottak ezekre a fajtákra és szigorúan tiltották a sziget nyugati részén a letelepülést, tehát pont ezen a területen, ahol napjaikban a nemzeti park legnagyobb része is található.
Az ár-apálynak köszönhetően a sós és édes víz keveredése miatt egyedi, ehhez a természeti különlegességhez alkalmazkodott vízi élővilág alakult ki. A szigeten mediterrán éghajlat van, száraz és meleg nyarak, enyhe tél, jelentős mennyiségű csapadékkal. A nyári hónapokban a maestral szél szinte minden nap jelen van, ami megkönnyíti a nagy nyári meleg elviselését. Dubrovnikból, Korcsuláról, Hvar, Brac-szigetekről, Makarszkáról, Peljesactól induló hajókkal közelíthető meg. Három kompkikötő található a szigeten: Pomena, Polace és Sobra
A híres francia óceánkutató, Jacques Cousteau harminc évvel ezelőtt a sziget körüli tengerszakaszról azt állította, hogy az egyik legtisztább a világon.
Az idelátogatók igen kellemesen tölthetik el itt az időt, úszhatnak, napozhatnak, valamint a tavak körüli ösvényeken sétálhatnak. Javasolt a Montokuc-csúcs megmászása, ahonnan, szép időben gyönyörű kilátás nyílik az egész nemzeti parkra, valamint a Peljesac-félszigetre és a nyílt tengerre Korcula felé.
A sziget meseszép strandja a homokos Saplunara , ami a sziget dél-keleti részén fekszik. Az öböl kb. 1 km hosszú, a víz sekély, a strand mögötti csodaszép fenyőerdő nyújt árnyékot. A Nemzeti Park területén tilos az autóhasználat, de kiváló túra és bicikli utak vannak. Több biciklikölcsönző is van. Nincs hivatalos bejárata a Nemzeti Parknak, Pomenában, Polace-ben és Govedariban lehet a jegyeket megváltani kis bódéknál. A Nagy-tavon hajózhatunk is,egy út a Szűz Mária szigetére és egy onnan a két tó közti szorosig.
forrás: pixabay
Aki nyugalomra és érintetlen természetre vágyik, az Mljeten megtalálja a számítását. Ennek ellenére aktívan is eltölthetjük itt a szabadságunkat, hiszen az úszás, biciklizés, túrázás mellett lehet hegyet mászni, búvárkodni. Aki nyüzsgő üdülőhelyet, éttermeket, bazárokat keres, az ne ezt a szigetet válassza! Kicsi gyerekekkel is nekivághatunk, ők is élvezik a természetjárást, hajózást, homokvárépítést, búvárkodást, szikláról a vízbe ugrálást. Itt tartózkodásunkor vigyázzunk a természetre és magunkra!
Utazási Tipp |
Apartmanok és szállodák az Adriai-tenger partján olcsótól a luxusig |
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk