A Csongrád-Csanád megyében fekvő Hódmezővásárhely hazánk második legkiterjedtebb települése. Az első pillantásra hétköznapi alföldi városkának tűnő Hódmezővásárhely a történelmi értelemben vett Viharsarok egyik legjelentősebb települése.
A Körös-Maros közén létesült alföldi település érdekes elnevezését kettő, az Árpád-korban még különálló falunak, Hódnak és Vásárhelynek köszönheti. Az előbbi valószínűleg utalás az egykor itt elterülő Hód-tavára, míg utóbbi helységben gyakran gyűltek össze a környékbeli községek marhatartói, hogy országos vásárokon adják el jószágaikat. Az 1437-ben városi rangra lépett, a 15-16. században a „Hódvásárhely” megnevezést kapott település névtagjai közé beékelődő „mező” szó a város régi mezővárosi mivoltjára utal. Ugyan a város fejlődését a török hódítás egy kis időre megakasztotta, de a lakosság nagyobb összegű adók megfizetése fejében viszonylagos békét élvezett.
A török idők elmúltával ismét fellendült a kereskedelem, de újabb fejlődést a vasút kiépítése hozott a város életében, amikor megnyílt az utazás lehetősége Békéscsaba, Szeged és Szabadka irányába is, a 20. század közepén pedig egy ideig még megyeszékhelyi szerepet is betöltött. Ma is a Viharsarok legnépesebb városai közé tartozik. Most, hogy kicsit megismerkedhettünk a település történetével, már az is szóba kerülhet, hogy mik azok a látványosságok, amelyeket semmiképpen se hagyjunk ki városnéző túránkból, ha egyszer Hódmezővásárhelyre vezet az utunk!
Először is, ott van az Ybl Miklós által tervezett, romantikus stílusban épült 19. századi Városháza. A következő érdekesség egy mezővároshoz híven a földműveléshez kötődik. Az Agrármúzeumban berendezett kiállításon jobban megismerkedhetünk az egykori vidéki parasztság életével és a környék agrártörténetével is. A 19. század elején alapított Tornyai János Múzeum a névadó festő, valamint Endre Béla, Rudnay Gyula és Kiss Lajos áldozatos munkájának és gyűjtésének köszönhetően hamarosan meglepően nagy néprajz- és régészeti gyűjteményanyagot mondhatott magáénak. A múzeum első igazgatója emlékére került kialakításra a Kiss Lajos emlékszoba is. A szintén a múzeumhoz tartozó Alföldi Galériában lettek bemutatva az ún. alföldi iskola legjelesebb képviselőinek, így egyebek között Tornyai Jánosnak, Tóth Menyhértnek, Aba-Novák Vilmosnak, Rudnay Gyulának, Izsó Miklósnak és Szabó Ivánnak festményei és szobrai is.
A város másik jellegzetes épülete az impozáns külsejű Fekete Sas szálló, amely valaha helyi bálok és vacsorák, valamint nagyobb megyei rendezvények színtere volt. A 18. század végén épült, hosszan elnyúló Károlyi-ház az egykori Károlyi-uradalomtiszttartói számára készült, akik innen igazgatták a nemesi család alföldi birtokait. Ma egyházi tulajdonban áll. A Bakay-kút volt valaha az Alföld első artézi kútja, amíg a Csúcsi Fazekasházban a régi idők egyik, Hódmezővásárhelyre talán a leginkább jellemző mesterségével, a fazekassággal ismerkedhetünk meg. A város másik érdekes múzeuma, a jellegzetesen posztmodern kinézetű, szürke lemezekkel borított Emlékpont, ahol a település kommunista diktatúra alatti, 1945 és 1990 közötti időszakát ismerhetjük meg közelebbről, méghozzá a lakók szemszögéből.
A városban rengeteg templom is található, melyek közül a barokk Református újtemplom talán a legnevezetesebb, de rajta kívül még több szentély is működik a városban, ilyenek például a Szent István- és a Szentháromság templomok, valamint a szemet gyönyörködtető, mór stílusú Zsinagóga. A várostól nem messze található, a 13-14. század fordulójáról származó csomorkányi templom ódon romjai különleges, borzongatóan romantikus hangulatot árasztanak.
Akik inkább kirándulni szeretnek a természet lágy ölén, azok ne mulasszák el felkeresni a Mártélyi Tájvédelmi Körzetet, amely a Holt-Tisza mentén terül el. A környező területen kívül van itt iskolamúzeum és Címeres Emlékpark is. Egyedülálló látványosság a várost körülölelő árvédelmi fal, az ún. Kőfal is, amelynek ugyan már régóta tervben állt a megépítése, a lakók mégis az 1879-es árvizet követően láttak hozzá az elkészítéséhez. A több mint 3 kilométer hosszan kígyózó „Kőfal” 1958 óta műemléki védelmet élvez.
Utazási Tipp |
Wellness szállások online foglalással BOMBA áron |
Készítette: Méhes Judit Fotók: Wikimedia
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk