Magyarország nyugati kapuja szebbnél-szebb várakkal és kastélyokkal várja a turistákat egész évben
A honfoglalás óta stratégiai jelentőségű nyugat-magyarországi Győr-Moson-Sopron megye területén korábban öt magyar vármegye is osztozott. A térség szinte végig a Magyar királyság határán lévő ütközőövezet volt, mely hol Magyarországot védte a nyugati irányból érkező támadásoktól, hol pedig Európát a keletről jövőktől. A terület hadászatilag a XVIII. századtól vesztette el katonai jelentőségét, várait részben elbontották, részben kastélyokká alakították. A Habsburgokhoz hű egykori nemesi családok XVIII.-XIX: századi barokkos kastélyai napjainkban múzeumként, vagy elegáns szállodaként működnek.
Utazási Tipp |
Fedezd fel velünk Magyarországot |
Győri vár
A Limes rendszer részeként már a római időkben is a erődítményt emeltek a mai Káptalan dombon a Duna és a Rába találkozásánál, mely később elpusztult. Helyén csak a tatárjárás után építtetett IV. Béla királyunk új erősséget. Győr jelentősége a török időkben felértékelődött. A törököknek mindössze 1594-98-ig sikerült elfoglalniuk ezt a fontos erősséget, amit Pálffy Miklós komáromi várkapitánynak és Schwarzenberg Adolf osztrák tábornoknak sikerült csellel visszafoglalni. 1809-ben Napóleon elfoglalta Győrt és felrobbantatta az erőd jó részét. Napjainkban már csak a Kastélybástya és a Sforza félbástya maradt fenn, valamint néhány faldarab az óváros házaiba építve. 9 érdekesség Győr városáról
forrás: youtube.com - fő kép: wikimedia.org
Mosoni vár
Szent István emelte az első cölöpökkel erősített földvárat a mai Király-dombon, melyet a tatárjárás után kőből építettek újjá. A török időben Bécs védelme miatt nagyon felértékelődött a vár jelentősége, ezért az osztrák hadvezetés erős bástyákkal ás vizesárokkal tette még erősebbé. A XVIII. században végül elbontották az erődítmény jó részét. Az egykori belső várban ma a Nyugat-Magyarországi Egyetem Mezőgazdasági és Élelmiszertudományi kara működik.
forrás: wikimedia.org
Soproni vár
Már a honfoglalók idejében földből és cölöpökből épült erősséget emeltek a korábbi római erőd helyén, melyet a tatárjárás után fokozatosan erősítettek meg masszív kővárrá. A török korban a vár stratégiai jelentősége megnőtt. Bocskai hajdújai és a kurucok is eredménytelenül próbálták megostromolni. Napjainkra kevés maradt meg az egykori falakból, az épen maradt falrészeket restaurálták és ma is megtekinthetők. Soproni Storno ház
Utazási Tipp |
Fedezd fel velünk Magyarországot |
Fertődi kastély
Hazánk egyik legszebb barokk kastélyát egy korábbi kisebb vadászkastély helyén építtette az Eszterházy család. A XVIII. században már fontos gazdasági és kulturális központként működött. Haydn itt élte egyik legaktívabb művészi korszakát. Ma jelentős múzeum működik a falai között, nyaranta színvonalas zenei rendezvényeket szerveznek a falai között. Egy tó, két ország – látogatás a Fertő-tájon
forrás: wikimedia.org
Nagycenki kastély
A Széchenyiek XVIII.-XIX. századi családi központjában már 200 éve is jelentős könyvtárat és műgyűjteményt hoztak létre. Itt élt a legnagyobb magyar Széchenyi István is aki átépíttette és modernizálta a kastélyt. A világháborús károk helyreállítása után 1973-tól itt működik a Széchenyi emlékmúzeum. Napjainkban az egykori Vörös kastélyban kastélyszálló működik, mellettük színvonalas méntelep is található.
forrás: wikimedia.org
Héderváry kastély
A Szigetköz ékessége a Khuen-Héderváry-Viczay kastély, melynek elődjét a tartárjárás során elpusztult vár helyén építették. A barokkos jegyeket viselő kastélyban a világháború után oktatási intézmények voltak. Az erősen leromlott állapotú kastély a 200-es évek elején teljesen felújították. Falai között nyílt meg 2004-ben a 4 csillagos Héderváry kastélyhotel.
forrás: wikimedia.org
Győr-Moson-Sopron megyében további érdekes kastélyok is találhatók, melyek jelen írásunkból terjedelmi okokból kimaradtak. ( Dénesfa- Cziráky kastély, Egyed -Festesics kastély, Kapuvár -Széchenyi kastély, Mihályi – Dőry kastély, Rajka –Zichy kastély, Röjtökmuzsaly –Verseghy kastély, Sopronhorpács –Széchenyi kastély, Zsíra –Rimanóczy kastély )
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk