Idén tavasszal kétszer is lehetőség nyílik rá Bécsben, hogy egy kiscsoportos buszkirándulás során, művészettörténész segítségével mélyüljünk el Gustav Klimt életművében.
Klimt önmagát így jellemezte: „Tudok festeni és rajzolni, legalábbis én így gondolom, és mondogatják még néhányan. De nem vagyok teljesen meggyőződve róla, hogy igaz.” A szecesszió megalapítója sok szállal kapcsolódott Bécshez, a művészeti tanulmányait is ott kezdte, és már az első megrendelését is a bécsi Sturany-palotában kapta. Képei kapcsán sok kritika érte, mivel megbotránkoztatónak találták azokat, perverz túlzással és pornográfiával vádolták. Elsősorban nőket ábrázolt, akik a képeken igazi, „Végzet Asszonyai”-ként pózolnak.
A Belvedere Múzeum méltán büszke arra, hogy náluk található a világ legnagyobb Gustav Klimt gyűjteménye, amelyből a legismertebbek, A csók és a Judith is itt tekinthető meg. A Leopold Múzeumban pedig többek között a Csendes tó vagy a Halál és Élet alkotásait láthatók. A Klimt villa helyén most egy kis épület állt, amelyet Klimt műteremként használt anno, és ahol életének utolsó éveiben alkotott. Ezen a helyen „született meg” a Hölgy legyezővel című festménye, mely valószínűleg az utolsó, befejezett alkotása volt. A program során bepillanthatnak a résztvevők a kulisszák mögé is, mivel Klimt szemszögéből kutathatják fel Bécs városának a művészhez köthető emlékeit.
2023. tavaszán Bécset felkereső 2 kiscsoport az állandó múzeumi gyűjtemény helyett, a Klimt inspirálta Van Gogh, Rodin, Matisse... című időszaki kiállítást tekinti meg a Belvedere-ben. Választ kaphatnak az utazók arról, hogy vajon ki ihlethette meg Gustav Klimtet, a bécsi modernizmus nagymesterét? Mennyire ismerte a festő Vincent van Goghot? Láthatta-e valaha Henri Matisse műveit? A bécsi Belvedere és az amszterdami Van Gogh Múzeum közös kiállítása olyan nyomvonalat követ, amely Klimt művészeti elődjeivel kezdődik és egészen a kortársaihoz vezet el. Lenyűgöző egymás mellé helyezésben a tárlat Klimt, Van Gogh, Matisse és még sokan mások műveit mutatja be.
A művészettörténész szakértő: Ludmann Mihály
A két csoporttal együtt utazik Bécsbe Ludmann Mihály festőművész, művészettörténész, tanár aki több évtizede tart művészettörténeti előadásokat. Az ELTE BTK filozófia szakán és a Képzőművészeti Főiskolán tanult, majd 30 éven át rajzot és művészettörténetet tanított. Festményei, grafikái a nyolcvanas évek második felétől szerepelnek csoportos és egyéni kiállításokon. Könyveket is illusztrált, főleg szépirodalmi műveket, de szakíróként is jól ismerik a munkáit. A magyar építészet mestereiről szóló összefoglaló munkája két kötetben jelent meg, de írt könyvet Lechner Ödön életéről, vagy az első világháborúban alkotó művészekről. Fotóművészként is ismert, a budapesti 1956-os emlékművekről 2017 júniusában rendezett kiállítást a Várnegyed Galériában.
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk