Ismét helyreállt a légi összeköttetés Ukrajna harmadik legnagyobb városával a Fekete-tenger partján lévő Odesszával. Odessza turisztikai jelentősége mellett a Fekete -tenger egyik legfontosabb kikötővárosa is, sokoldalú kereskedelmi és ipari kapcsolataival fontos szerepet játszik a térség életében. Sok szép látnivalója és egyedi hangulata miatt ideális úti cél akár pár napos kiruccanásra is.
Az egymilliós lakosságú Odessza ideális hétvégi célpont a Fekete-tenger partján, amit a fapados légitársaságoknak köszönhetően bárki egyszerűen és viszonylag olcsón fel tud keresni. Ukrajna legnagyobb kikötővárosát a törökök végleges kiűzése után alapították 1794-ben egy korábbi település helyén. Mélytengeri kikötőjének köszönhetően nagyon gyorsan növekedésnek indult, és hamarosan a cári Oroszország negyedik legnagyobb városává fejlődött. A kikötővárosban rengeteg áru fordult meg és sokféle nemzetiségű ember élt, köztük jelentős létszámban zsidók is. A kozmopolita hangulatú Odesszát sokféleképpen nevezték alig több, mint két évszázados történelme során: Volt a Fekete-tenger gyöngyszeme, a második Szentpétervár, az orosz Marseille, az orosz Chicagó, valamint a kis Párizs is. A soknemzetiségű, regyogó fénykorát már jócskán maga mögött hagyó tengerparti városvárosban ma 8 különböző nemzetiség él, akik többnyire sajátos helyi orosz nyelvet beszélik.
Mikor érdemes Odesszába elutazni ?
A gyakran hideg tél és forró nyári hónapok mellett a tavaszi és a kora őszi időszak a legideálisabb Odessza meglátogatására.
Hogyan lehet közlekedni a városban ?
Ha valaki nem akar taxival közlekedni Odesszában, a tömegközlekedést is nyugodtan választhatja. Villamossal, trolibuszokkal, busszal és iránybuszokkal (marshrutkas) is lehet közlekedni a városon belül. A legtöbb tömegközlekedési eszközön készpénzért is lehet jegyet venni a kalauztól. (3-4 hrivnya)
Praktikus tanácsok Odesszába utazóknak:
- Az odesszai nemzetközi repülőtérről (ODS) különböző közlekedési eszközökkel lehet bejutni a 8 kilométerre lévő városközpontba.
Így például taxival, busszal és villamossal is elérhető a városközpont. A repülőtérről a 129-es busszal, a 117-es busszal és a 14-es trolibuszsal lehet utazni. A legkényelmesebb megoldás mégis a taxi- vagy az autókölcsönzés.
- Annak ellenére, hogy a repülőtéren a bevásárlóközpontokban és sok nyilvános helyen található ingyenes Wi-Fi hozzáférés, érdemes érkezés után internetes kártyát vásárolni ami jól jöhet az utazás során. Ukrajna nem uniós ország, így sokba kerül a telefonálás és az internethozzáférés is, egyszerűbb ésolcsóbb dolog online módon tartani a kapcsolatot az otthoniakkal.
- A bankkártyákat sok helyen elfogadják, de tanácsos készpénzt is vinni, mert kisebb helyeken nem mindenhol fogadják el a kártyákat. Helyben jobban váltják a forintot és az eurót is, de nem érdemes egyszerre sok pénzt átváltani, mert sok helyen van valutaváltó. A legjobb megoldás naponta annyi hrivnyát vásárolni, amennyi az adott napon elegendő lesz.
- Odesszában megfizethető árakon lehet sokmindent megvásárolni. A legnépszerűbb bevásárló központok a Sady Pobedy bevásárlóközpont, Europa, Kadorr City Mall és Fontan Sky Center. Ezen kívül a kikötőben és a híres Derybasivska utcában is több érdekes üzlet és ajándékbolt található. Érdekes dolog felkeresni a vasárnaponként megrendezett antikvitás piacot is.
- A 40 év alatti generációhoz tartozók általában nem ismerik a nyelvet és a ciril betüket. Indulás előtt érdemes egy pár percet rászánni az abc betűire, hogy el tudjanak igazodni a feliratok között. Szintén érdemes megtanulni néhány fontosabb kifejezést oroszul, hogy jobban boldoguljunk.
- Ukrajnában viszonylag sokat ér a pénzünk. Kb 3-4 euronyi összegért bőséges ebédet vagy vacsorát lehet kapni. A helyi ételek mellett örmény, grúz, lengyel és besszarábiai fogások közül is lehet válogatni.
- Érdemes fürdőruhát is csomagolni az útra, ha meleg az időjárás. Odessza egy valódi fürdőváros ahol több városi strand közül is lehet választani. Akár egyetlen hrivnya elköltése nélkül is lehet élvezni a napsütést és a tiszta, kellemes hőmérsékletű tengert. Vannak fizetős strandok is, ahol olyan minden, mintha egy luxushotelekben nyaralna az ember.
Látnivalók Odesszában:
Köszönhetően ennek a XIX. századi nyüzsgő-virágzó korszakának, rengeteg pompás történelmi épület található a belvárosban, így az külváros posztszovjet hangulatú világa mellett bőven akad élmény és látnivaló 2-3 napra is. A város legfontosabb látnivalóit viszonylag könnyen meg lehet találni Odesszza tengerparton fekvő történelmi központjában.
1. Patyomkin lépcső
A város legismertebb látványossága egy filmnek köszönheti ismertségét. A 192 lépcsőfokból álló lépcsősort Szergej Eisenstein 1925-ben bemutatott némafilmklasszikusa a Patyomkin páncélos alapján nevezték el. Így lett Európa egyik leghíresebb filmforgatási helyszíne.
2. Derybasivska utca
A Derybasivska utca, a város egyik legmenőbb helye, ami számos szállodának, kávézónak, étteremnek és butiknak ad otthont egymás mellett. A Derybasivska utcát a 137 -es busszal lehet meglátogatni.
3. Puskin utca
A Puskin utca szinte minden második épületében van egy múzeum vagy egy emléktábla ami egy híres ember életére hívja fel a figyelmet. Ebben az utcában élt száműzetése idején Puskin is, most a lakhelyéül szolgáló egykori szállodában múzeum mutatja be a híres író odesszai korszakát. Szintán ebben az utcában található a Nyugati és Keleti Művészetek Múzeuma, és itt csodálható meg a Bristol Hotel gyönyörű épülete, ahol legalább egy tucat híres ember szállt meg az idők során.
4. Arcadia negyed
A városközpontban lévő Arcadia negyedben sok szálloda és étterem található és ott találhatóak a város legélénkebb és legnépszerűbb strandjai is.
5. Pymorsky Boulevard
A híres odesszai Pymorsky Boulevard remek lehetőséget biztosít arra, hogy a látogató hosszú odesszai sétái során közvetlen közelről fedezze fel a várost. A sugárúton található a Vorontsov palota, egy régi tőzsdeépület, az Alekszandr Puskin -emlékmű és számos katonai emlékmű is.
Szerző: Bajna Gábor fotók: utazási élmények facebook csoport & flickr
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk