Az olajfa az ókortól napjainkig szent fának számít a görögök számára. Tudósok szerint először Görögországban jelent meg a növény a középső paleolitikum időszakában. A Santorinin található Nisyrosban egy ásatáson kr.e 60.000-ből származó megkövesedett olívalevél leleteket is találtak.
Az olajfa az egyik legrégebben termesztett fa a világon. Homérosz szerint a görögök az ókorban már 10 000 évvel korábban is a világon elsőként művelték. A görög mitológia szerint az első olajfa az Akropoliszon bukkant fel, mint Athéné istennő ajándéka az athéniaknak. Az ókori görögök az olajfákat a barátság, a győzelem, a bölcsesség és a béke szimbólumának tekintették. Az ókori olimpiai játékokon az olimpikonok díja a "kotinók", vagyis az olajág koszorú volt. Az olajágak ma is a békét jelképezik. Az ókortól napjainkig folyamatosan közvetlen kapcsolatban állt a görög kultúrával, gazdasággal, művészettel, szokásokkal és hagyományokkal valamint a görögök hagyományaival és vallásával.
Meddig él egy olajfa ?
Egy olajfa kb. 6-10 méter magasra nőhet meg. Az olajfákat a világ egyik leghosszabb életű fájának tartják, melynek várható élettartama 150 és 10.000 év között van. Ma már több mint 3000 éves olajfák vannak. A világ legöregebb ismert korú olajfája Krétán található és kb. 4000 éves.
Az olivaolaj szerepe :
Minden görög úgy szereti, tiszteli és gondozza az olajfákat, mint a családjuk tagjait. Részben ennek is köszönhető módon Görögországban gyártják a legmagasabb minőségű és olívaolajat a világon. Az ókori Görögországban építették fel az első olajbogyómalmokat, ahol olívaolajat állítottak elő élelmiszerként, ápolási és gyógyszerek készítése céljából. Az évek során az olívaolajat a étkezési célok mellett a világításban, az illatszerek készítésénél, az orvostudományban és a keresztény vallási rituálékban is használták.
Az ókori görögök az olívaolajat nagy amfórákban tárolták és úgy kereskedtek vele a szomszédos népekkel, például az ókori Egyiptommal is. Modern korszakunkban az olívaolajat a világ szinte minden táján fogyasztják az emberek, leginkább sütéshez használják, mert magas a hőállósága, és nem termel káros anyagokat.
Az olivaolaj összetétele:
Az olívaolaj tápértékét kémiai összetételének és a benne található esszenciális zsírsavaknak köszönheti. Az olívaolaj számos vitamint, fenolt és polifenolt, tokoferolt, szkvalént, β-karotint, rostot, ásványi anyagokat, alkoholokat és más értékes összetevőket is tartalmaz. Minősége alapján az extra szűz görög olívaolaj az első helyet foglalja el, amit számos nemzetközi elismerés és tanúsítvány is bizonyít.
Az olivaolaj egészségre gyakorolt hatásai :
A modern orvostudomány megerősítette az olívaolaj csodálatos tulajdonságait és fogyasztásának az emberi testre gyakorolt jótékony hatásait. Az olívaolaj fogyasztása hozzájárul a betegségek és rendellenességek megelőzéséhez és kezeléséhez, például:
- Szív-és érrendszeri betegségek
- Emésztési rendellenességek (pl. Gyomorfekély, bélbetegségek)
- Metabolikus betegségek (pl. Cukorbetegség, hiperlipidémia, vitaminhiány)
- Szexuális rendellenességekben
- Bőrbetegségek gyógyításában
- A rák megelőzésében és kezelésében
Szerző & fotók: Matthew Kalamata Ati
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk