Ha valaki Földünk egyik legérdekesebb városába Londonba utazik, érdemes lesz jól körülnéznie és kipróbálnia a londoni metrót is ami az egyik legrégbebbi közlekedési hálózat az egész világon. A hatalmas földalatti vasúthálózat London újkori történelmének szerves részét képezi, és hihetetlen történetek fűződnek hozzá.
A londoni metró Nagy-Britannia fővárosát Londont és néhány szomszédos települést tizenegy vonallal összekötő, teljesen villamosított metrórendszer ami a világ legidősebb és legnagyobb földalatti vasúthálózata a vonalak teljes hosszúsága szerint. Cikkünkben bemutatunk néhány érdekességet, amit nem mindenki ismer.
- A Londoni metrovonalak segítségével szinte mindenhová el lehet jutni - a teljes pályahossz kb.. 400 km amihez 270 állomáson lehet csatlakozni. Szinte minden nap egy másik állomásra utazhatunk és felfedezhetünk valami érdekeset Londonból.
- A londoni hálózatnak csak kb. 45%-a fut valóban a föld alatt, a többi szakasz a felszínen közlekedik.
3. Nem túl nehéz eltévedni a 270 állomás és sok föld alatti vonal útvesztőjében, viszont ez a feladat nagyon leegyszerűsödik, ha kezünkbe veszünk az ikonikus londoni metrotérképet. Egy Harry Beck nevű mérnöktől származott a zseniálisan egyszerű ötlet, hogy úgy kell ábrázolni a térképet, mint egy elektromos kapcsolási rajzot. Neki köszönhető, hogy bárki egyszerűen tud navigálni és könnyen megtalálja az utat Londonban, és át a vonalak között.
4. A londoni metrók átlagos sebessége32 km/ óra, beleértve a megállókat is. A leggyorsabb szakasznál a Metropolitan vonalon a szerelvények sebessége elérheti a 60 km / órát is.
5 .A londoni metróhálózat két szomszédos állomása közötti legrövidebb távolság mindössze 260 méter, a leghosszabb távolság pedig körülbelül 6,3 kilométeres.
6. London élen járt az elektromos jegyrendszer bevezetésében, 2003-ban vezették be az Oyster kártyát; ami egy előre fizetett érintés nélküli chip-el ellátott uazókártya. Egyaránt felhasználható a földalattin,a buszokon, a villamosokon, a Docklands könnyűvasúton és a londoni National Rail szolgáltatásainál. Ha valaki Londonban tartózkodik, érdemes lesz Oyster kártyaát vennie, mert ez biztosítja a legkedvezőbb viteldíjakat, Sokkal olcsóbb vele utazni, mint a papír jegyekkel.
7. A londoni metróban összesen 49 elhagyott "szellem" állomás található, ráadásként a North End (Bull & Bush) az északi vonal közelében építették ki a Hampstead, metroállomást, melynek az építése a területt védetté nyilvánítása miatt sohasem fejeződött be.
8. A keretbe foglalt piros körbe írt állomásnevek képviselik legrégebbi vállalati márkát a modern időkben, ami hasonló terveket inspirált más városokban is szerte az egész világon.
9. Az első lononi földalatti vonalat 1863. január 10-én nyitották meg Metropolitan Railway néven.
10. A londoni metrórendszer kiépítésekor még egyáltalán nem vették figyelembe a mozgássérültek igényeit, sőt egészen 1993-ig tűzvédelmi okokból tiltották is. Elsőként 1999-ben megnyílt Jubiléé Linr Extension állomásai voltak az elsők a rendszeren, ahol az akadálymentesítést komolyan vették. A régi állomások utólagos átépítését is elhatározta a városvezetés, mivel komoly igény van rá, de a jelentős beruházási költségek miatt a projekt megvalósítása körülbelül húsz évig tart .
Utazási Tipp |
Szállásakciók, gyors foglalás akár SZÉP kártyával is! |
Szerző: Bajna Gábor
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk