Hitler a háború alatt körülbelül 800 napot töltött a Lengyelországban a Wolfsschanze nevű főhadiszállásán. Kissé bizarr és furcsa élmény felkeresni ezt a történelmi helyszínt, de a történelem iránt érdekődőknek biztosan érdekes lesz látni az erdőben található hatalmas bunkerek romjait és meghallgatni a hely történetét.
A második világháború során Adolf Hitler szerette közelről, de biztonságos helyről végigkövetni parancsnokaival és a náci vezetőkkel a háborús eseményeket. Így kiséretével gyakran úton volt az Európa szerte létrehozott főhadiszállásai között, melyből minimum 14 ún. Führerhauptquartier, azaz lakóhelyiséggel is ellátott parancsnoki minősítésű központ állt a rendelkezésére.
Hitler szállása a Farkasbarlangban.
A legismertebb ilyen katonai központ a berlini Führerbunker volt, ahol Hitler 1945-ben végül öngyilkos is lett, de Hitler a II. világháború közel egyharmadát egy északkelet-lengyelországi erő mélyén az ún. Wolfsschanzében töltötte. A Wolfsschanze kb 8 km2-en terült el, sokféle épülete volt, a megerősített bunkerektől a fa laktanyákig mindenféle, még saját repülőtere és vasútálomása is volt. A látogatók számára a vastag falú felrobbantott bunkerek a legérdekesebbek a fennmaradó objektumok közül. A bunkereket úgy építették, hogy ellenálljanak a szövetséges erők nehéz bombázásainak is, födémvastagságuk elérte a 8 métert is. A legtöbb bunkerben korlátozott hely volt, és nem laktak bennük, csak óvóhelyként szolgáltak a légitámadások során.
Sok korabeli politikus és híresség is meglátogatta ezen a helyen a náci vezetőket, de igazán híressé attól vált világszerte, hogy ott próbálta meggyilkolni Hitlert Claus von Stauffenberg egy időzített bombával 1944 júliusában. Ez a merénylet volt a náci rezsim belső megdöntésére irányuló összeesküvések csúcspontja, de sajnos nem sikerült, így a háború további 9 hónapig folytatódott, ami rengeteg ember életébe került. Érdekes tény, hogy a történészek legalább 42 Hitler elleni gyilkossági kísérletet összesítettek 1932 és 1944 között, de egyik sem járt sikerrel. Hitler ezt az esetet is túlélte könnyebb sérülésekkel, eztuán további kilenc hónapig tartott a háború Európában. Megtorlásként kb. 7000 embert tartóztattak le, akik közül 5000 főt kivégeztek.
Hitler Birodalmának térképe a helyszínen
Wolfsschanze és a Barbarossa hadművelet
Hitler Lengyelország korábbi lerohanása után 1941 júniusában a Szovjetúnió megtámadásával nyitotta meg a keleti frontot a Barbarossa hadművelet keretében. Célkitűzése a Szovjetunió nyugati részének meghódítása volt, valamint a terület német telepesekkel történő benépesítése. A hadjárat felügyeletéhez a német haderőnek egy katonai főparancsnokságra volt szüksége a keleti front közelében. Így esett a választás a kelet-poroszországi Rastenburg városa melletti erdőre. A titokban tartott építkezés 1941. június 21-én fejeződött be, Hitler két nappal később már át is vette a bázis irányítását. A következő 3,5 év alatt Hitler körülbelül 800 napot töltött a jól álcázott Wolfsschanze területén. Több időt, mint bárhol a II. világháború alatt. Végül csak 1944 novemberében adta fel kedvelt Farkasodúját.
A visszavonuló németek felrobbantották a robosztus épületeket és elhagyták a hatalmas betonbunkerekből álló bázist, mielőtt a szovjet csapatok 1945 januárjában megérkeztek Wolfsschanzébe.Ezután a Vörös Hadsereg átvette a terület irányítását. A terep megtisztítása és aknamentesítése kb. tíz évet vett igénybe. Rastenburg ma Lengyelországhoz tartozik, neve Kętrzyn és a Mazuri-tóvidéken található ami egy népszerű lengyel üdülőhely. A bunkerromok még ma is az erdőben rejtőznek. A területet lassan visszahódítja magának a természet, de fel is lehet keresni az emlékhelyet. A Wolfsschanze megmaradt romjait évente több mint 300 000 látogató látogatja, kb. 2-3 órát érdemes betervezni a felkeresésére.
Az egykori katonai vezetési pont Gdanskból 280 km amit kb 3 óra autózással vagy Varsóból 260 km kb 3 óra 45 perc autózással lehet elérni. Lengyelországban a Srokowo erdőkerületben találhatók meg a Wolfsschanze romjai és a modern látogatóközpont. A nemrégiben felújított terület jól bejárható. Nagy parkoló, mellékhelyiségek, szuvenirbolt, étterem, bankautoma is tartozik hozzá. Több nyelven tartanak vezetést az idegenvezetőik, de a négynyelvű információstáblák segítségével egyedül is bejárhatjuk. Akár egy nap alatt is meg lehet járni oda-vissza a Varsóból, de érdemes 2-3 éjszakára ottmaradni a Mazuri-tóvidéken, mert nagyon szép az egész környék.
A Wolfsschanze megközelítése:
Kętrzyn nem a turisták által legtöbbet látogatott régiókban található, hanem Lengyelország északkeleti csücskében. fekvése kissé távoli, de a környék kiemelt belföldi turisztikai célpont Lengyelországban sok-sok látnivalóval. A Wolfsschanze közel van Gierłoż faluhoz, amely Kętrzyntől 8 km-re keletre található. A legegyszerűbb dolog autóval meglátogatni, de ha nincs saját járművünk, akkor Kętrzynből taxival is elérhatő.
Címe: Gierloz 5, 11-400 Kętrzyn. Használhatja az 54.0805, 21.4943 koordinátákat vagy a Google Maps plusz kódot is: „3FJV+7P Gierloz”.
Nyitvatartás és belépők:
- A létesítmény egész évben, a hét minden napján, ünnepnapokon is nyitva tart.
- Nyitva tartási idő: április-augusztus: 08:00-20:00
- Nyitva tartási ddő: szeptember: 08:00-18:00
- Nyitva tartási idő: október-március: 08:00-16:00
- A normál jegy ára 20 PLN Készpénzt és hitelkártyát elfogadnak.
- A parkolás díja 10 PLN egy autónak és 15 PLN egy lakókocsinak
TIPPJEINK: A területen nedves időszakban sok a szúnyog, így érdemes zárt ruházatban menni és hasznos a szúnyogriasztó is. A legtöbb látogató 11:00 és 14:00 óra között keresi fel, ezért érdemes ezt az időszakot elkerülni.
Mazúri tóvidék:
A Nagy Mazuri-tavak, folyók és csatornák által összekötött tavak rendszere ami sok turistát vonz ebbe a régióba a nyári hónapokban. A kiterjedt vízi utak rendszere kiválóan alkalmas kenuzásra és kajakozásra több helyen lehet hajózni is. A tóvidék egy nagyon népszerű nyaralóhely, ahol rengeteg lehetőség kínálkozik a szabadtéri tevékenységekhez. A turisták kajakozhatnak, sok a kerékpárút, horgászi és vízi sportokra is sok lehetősége lehet találni ezeken a tavakon.
Lengyelország egyik legjobb kajakútvonala a közeli Krutynia folyón vezet, melynek hossza kb. 100 km-es. Akár többnapos programra is tökéletes hely a kajakozás szerelmeseinek. Egy félnapos kajakos kirándulás során bárki kipróbálhatja még akkor is, ha csak egy-két napot tartózkodik a tóvidéken.
Akciókat is biztosító szállások a környéken online foglalással:
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk