Ki ide belépsz hagyj fel minden gonddal s feladattal! Az Őrség három határ zugában bújik meg, apró falvai megannyi érdekességet rejtenek. A térség maga a csend és nyugalom. Érkezz meg az ország legnyugatibb csücskébe s engedd, hogy magával ragadjon a falvak elvarázsolt zegzugos világa. 2020 decemberében volt lehetőségünk – a korlátozásokhoz mérten – felfedezni az Őrség gyöngyszemeit.
A környék olyan különleges, mintha nem is itthon lennél, hanem egy olyan világban, ahol a barátság és a szeretet a legfőbb erény. Ahol nincsenek kerítések, ahol a csend valóban csend. Zsuppfedeles házak, sűrű fenyves erdők, Árpádkori templomok, haranglábak, dombok és völgyek. Egy hely, ahol a szív megpihen, ahol a lélek újra levegőhöz jut!
Mikor még otthon az úti programot állítottam össze, nagyon felkeltette az érdeklődésemet Márokföld neve s az itt található Energiapark. Bolygónkat energiavonalak sokasága szövi be. Különlegességük, hogy gyógyító erővel bírnak. Erősítik az immunrendszert, lelki megnyugvást hoznak, segítenek elűzni a stresszt, testileg feltöltenek. Edith Leclerc metafizikai oktató rögzítette a 24+1 energiapontot, így jött létre a faluház mellett a Solaris Medialis Energiapark. A tarkómon éreztem a bizsergést, a szívem megtelt hálával. Jó időben érdemes mezítláb sétát tenni, vagy leülni a fűbe meditálni, átérezni az energiák áramlását. A park becsületkasszás. Az energiapark tőszomszédságában áll az "áRtjáró" természetművészeti park. A természet ihlette alkotások szépen beleolvadnak a környezetben s pusztulásuk is éppúgy a produkció része. Természetesen, mint ahogyan az az őrségi falvakra jellemző, Márokföldön is áll egy harangláb.
Tulipános motívumú, barokk, szoknyás harangláb a levendulás kert mellett tartja 117 kilós harangját. A falu határában méltón őrzi a holtak emlékét az országosan is egyedülálló Sökfás temető. Általában tölgyfából készítik a süvegszerűen faragott fejfákat, a díszítésük is csupán egy-két rovátka. Furcsának hathat, hogy a kirándulásunk részét képezi egy temető, mégis azt mondom, hogy érdemes megnézni. A halál az élet része, ettől lesz minden napunknak valami célja. Márokföld, ahol csupán maroknyi ember él, a falu mégis tele van élettel és szépséggel.
Az Őrség számtalan szépségéhez hozzátartoznak a különleges templomok is. Ezek közül egyet mindenképpen kiemelnék. A Szentgyörgyvölgyben álló református templomot. Az épületet nem a külső megjelenése hanem a belseje teszi a térség - s szerintem az ország - csodájává is. Egy hölgy készségesen sietett elénk, a lelkész házból, kinyitotta nekünk a templom ajtaját, így teljes biztonsággal, egyedül tudtuk körbejárni minden szegletét. Fa kazettáit kékre festették. Engem felhők és virágok kombinációjára emlékeztet a szimbolika. Egyszerre földöntúli s világi. Letaglózott. Percekig csak álltam és csodáltam a kékséget, mely körülölelt. Nem is lehetett volna szebb helyen az öt éves házassági évfordulónk.
Utunkat tovább folytattuk Kercaszomor zsákfalujába. A település a szlovén határon ér végét, ahol 2007-ben állították fel a „Hello szomszéd” padot s emlékoszlopot. Legyen béke a földön – hirdeti. Bár így lenne s bár ne kellett volna a határon egy sorompóval szembesülnünk. Mely alatt átdugtam a cipőm orrát, a 2020-as évben ettől közelebb nem juthattam a külföldhöz. Sóvárogva révedtem a tájba, várom a percet mikor a világ újra szabaddá válik.
Késő délután érkeztünk meg a szállásunkra, barátaink kisházába Szatta falvába. A Kiskemence Vendégház elvonulásra, naplóírásra, meditálásra ideális. Igazi mézeskalács kuckó. Cserépkályhában pattog a tűz, puha meleg takarók között elmerülhetsz a könyvedben. Utoljára gyerekkoromban láttam ilyen házikót az egyik mesekönyvben. Most pedig a mese valósággá vált. Az erdei ház tényleg létezik, ahol minden pillanat varázslat!
Másnap Szőcén, a fa pallós tőzegmohás lápréten tettünk sétát, némi ködben és esőben. De teljes biztonsággal, ugyanis rajtunk kívül senki nem járt a vidéken. Az egyetlen veszélyforrásunk a néha csúszóssá váló fadeszkák. A tanösvény a Szőce patak mellett, Égeres erdő szélén vezet. Valószínűleg tavasszal a mohát is könnyebben észrevehettük volna, most csupán a természet illatát s a szabadságot élveztük. Következő utunk Hegyhátszentjakab melletti a Vadása-tóhoz vitt. A környék kiemelt értéke a térségnek, minden évszakban. Nyáron a hűs kristálytiszta forrásvizek által táplált fürdő teszi kellemesebbé a meleget, az év többi részén a kirándulók s horgászok hódolhatnak szenvedélyüknek. A tó nevét a rókákról kapta. Konkrétabban arról, hogy a rókák lyukakat ástak a patak mentén így lett a patak, majd pedig a tó neve is vad- ásta, azaz Vadása. Körbesétáltuk mind a két részét. A kisebb szinte belesimul az erdőbe, egy-egy kiálló fa töri meg a víztükrét, a nagyobb vízfelület egyik partján alakították ki a strandot. Ezt most az időjárásra való tekintettel nem teszteltük le.
Az Őrségben járva a táj végtelen nyugalma mellett, építészeti ritkaságokat is felfedezhetünk. Szalafőt "szeres" településként is szokták emlegetni, mivel hét halmon (dombon) épült. Az egyik dombja Pityerszer, ahol skanzent találunk, melynek különlegessége, hogy a házak az építési helyükön állnak. A népi építészet emlékeit eredeti környezetükben tudjuk bejárni. Mivel ez egy szabadtéri múzeum, így a korlátozások alatt is láthattuk, szemerkélő esőben a másfél méteres távolságot is könnyen tudtuk tartani, lévén hogy csak mi jártunk arra. Számomra a legérdekesebb az emeletes kástu és a tóka volt. Kástu - háztól különálló éléskamra. Tóka- agyagos földbe váj gödör, mely az itatóvíz gyűjtését szolgálta. Másik ritkaságnak számító épület a kerített ház névre hallgat, mely már csak itt látható az országban. Az épületek U alakban fogják közre az udvart. A skanzen végében kameruni törpekecskékkel találkozhatunk, akik nagyon örültek végre a látogatóknak. További különleges állatokat láthatunk, ha kicsit kifelé sétálunk a faluból. A Szalafői Bölényes európai bölényeknek és eurázsiai vad lovaknak ad otthont. A bölényrezervátum kivételessége, hogy tagjai egyetlen bika utódaitól származnak. Fából ácsolt kilátó teraszról tudjuk szemlélni a kontinensünk legnagyobb szárazföldi jószágait. Most, hogy jobban szemügyre vettem őket, meggyőződésem, hogy a Szépség és a Szörnyeteg c. mese Szörnyetegét egy bölényről mintázhatták. :) Ha ennyi élmény még nem lett volna elég, akkor mutatok még egyet. Ő pedig nem más, mint a Kömpe szeme kilátó, mely a térségre jellemző szoknyás harangláb képében kapott helyet egy régi tűzrakó területen. Ha az időjárás engedi, üljünk le a hinta padra s szívjuk be a látványt a lelkünkbe.
Még egy templomot megemlítenék, mely felkeresésre ajánlott. Veleméren áll a Fények vagy Szentháromság temploma. Sajnos itt senki nem sietett elénk, így nem nyertünk bebocsátást. Nem láthattuk csodás s értékes freskó maradványait s fényjátékát. A templom természetesen kívülről is hívogató a kevert román-gótikus stílusával s apró lőrésszerű ablakaival. Velemér az egyik legősibb település az országban, az egykori őrállók földje ez. A templom elméletileg Szent István óhajára épült fel. Egyszer mindenképpen megnézem a belsejét is. Aki teheti s arra jár, próbáljon bejutni hiszen csoda világ tárul majd fel előtte. (legalábbis a látott képek alapján így vélem)
Puha csend, bársonyos természet, meghitt falvak, így jellemezném az Őrségben töltött napjainkat.
Szerző & fotók: Szőlősi-Papp Orsolya Utazz, Élj, Szeress
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk