A Technorama egy látványos gyakorlati (alkotó)műhely és egyben tanórán kívüli tudományos tanulási intézmény Svájcban, Winterthur városában (Zürich kantonban, kb. 40 km-re a Bodenseetől). Mi 2019 augusztusában látogattunk el ide és azóta is visszavágyunk, mert fantasztikus élményekkel gazdagodtunk, beleértve az akkor még csak négy éves gyermekünket is. Már nem igazán tudom, hogy bukkantunk rá erre a páratlan helyre, talán a svájci Conny-Land vidámparkban, egy plakáton láttuk meg először a Technorama nevet.
A létrejöttéről én csak annyit írnék, hogy az Egyesült Királyság és az USA vezető tudományos központjai ihlették, köztük a San Francisco-i Exploratorium. 2000-re klasszikus múzeumból már tudományos központtá változott és egyre nagyobb népszerűségnek örvend.
Ezen a helyen kicsiknek és nagyoknak egyaránt, egy 4-emeletes épületben 500-nál is több állomáson keresztül kínálnak kísérleti környezetet a természeti jelenségekkel kapcsolatos tudásuk önálló bővítésére. Itt az otthoni, esetlegesen száraz, unalmas tanulást felváltja egy izgalmas,
kognitív, vagyis minden érzékszervünket megmozgató, egyenesen lázba hozó személyes-közvetlen megtapasztalás – legfőképpen manipulálás által. A „Ne nyúlj” táblák helyett itt az ellenkező szabály érvényesül: a kiállított tárgyak csak érintésre működnek és szinte hihetetlen, hogy mi mindent ki lehet próbálni!
Ez a hely egyszerűen zseniális! Úgy képzeljétek el, mint egy hatalmas tudományos játszóteret, ahol minden korosztály megtalálja a számára érdekes fejlődési és szórakozási lehetőséget, játékos tanulás keretében.
Komolyan, jobb, mint egy vidámpark,
igazi élmény program az egész családnak!
Alig várom, hogy újra visszamehessünk, ugyanis, amikor először ott jártunk, éppen under construction alatt volt a kinti területek befejezése, szóval azokat még mi sem láttuk, de néztem a neten, hogy milyen jó kis vizi elemeket terveztek oda is, hasonlót, mint ami ezen a képemen látszódik (a múzeum előtti téren kapott helyet).
Kedvenc látványosságaim közé – a teljesség igénye nélkül és nem sorrendben - a következők tartoznak:
- Európa legnagyobb plazmagömbje
- A virágot formázó Sysiphust órákig el tudtam volna nézni - a kis golyó nagyon érdekes utat jár be.
- A felhő-és lávacsodák terme, egyben tornádók-és tájfunok működő mechanikájának is a szobája szintén nagyon érdekes volt
- Az anyagokat táncoltató óriás levegőfújó - ahogy én láttam, a gyerekek egyik abszolút kedvence
- Az összecsukható gömb Chuck Hobermantól (New York), mely a második ilyen szerkezet a világon
- A fényforgók, melyeket digitálisan lehetett irányítani (még egy kisgyermeknek is)
- A Polyeder, vagyis kaleidoszkóp tükör (Caspar Schwabe-től)
- Az illúziók kimeríthetetlen,
és még nagyon sok minden más, aminek nem tudom a nevét.
Állandó kiállításaik: villamosság, mágnesesség,
automatizálás, fából készült bonyolult szerkezetek, térlátás, optika, mechanikai, kifejező játékok, illúziók, matematika varázsa (már akinek), észlelés, természet, víz csodái, 2 szabadulószoba, tudományos kísérletek modern laboratóriumokban (13 éves kor fölött),
atomlabor, fizika, kémia, biosz, természet és káosz ?
Az elképesztő természeti jelenségekben bővelkedő interaktív kiállításokon kívül látványos bemutatók is várják a reál tantárgyakat kedvelő látogatókat – de azokat is, akiknek pont nem ezen tantárgyak tartoznak az erősségeik közé (beleértve engem is), viszont szeretnék megérteni, hogy mi miért és hogyan történik. Összesen 7 laboratóriumban lehet kísérletezni (persze szakmai támogatással, plusz pénzért). Az ifjúsági laborokban különféle workshopok is zajlanak. Saját csokit, parfümöt vagy kozmetikumokat is készíthettek.
A látnivalók mindenhol ki vannak táblázva, pontos magyarázatokkal, feladatokkal német-angol-olasz és francia nyelven (kivéve a bemutatókat, mert azokat csak németül tartják). Időközönként tehát élő showkat is bemutatnak például nagyfeszültséggel,
ami nekem egyáltalán nem lett a kedvencem. Én voltam az egyik, aki nem akarta megérinteni ezt a fajta látványosságot, viszont biztonságos távolságból szívesen megnéztem azt a jelenséget, mely során egy Tesla-tekerccsel vihar keletkezik három méter hosszú villámmal.
Amin még dilemmázok, hogy tetszett-e vagy sem, az egy forgó folyosó volt,
ahol – miközben átmentem a fényhídon – borzasztóan szédültem. Igen, maradandó élmény volt ez is, de nem egészen jó értelemben.
Akit érdekelnek a vonatok, az alagsorban betekintést nyerhet még az ún. Boomer játékvonat kollekcióba, mely állítólag a világon itt a legnagyobb.
Kifele menet érdemes azért betérni a játékboltjukba is egy kis emlékért a gyerekeknek. Ott nézelődve azért jó volt látni a mi Rubik kockánkat is a kínálat közt.
Négy hasznos tip, mielőtt zárom soraim:
- az éttermükben készült ételek finomak, de rettentő drágák. Többe került négyünknek az étel (mindenkinek egy fogás), mint maga a belépő. Legközelebb inkább viszünk uzsit és azt az ún. piknik folyosón fogyasztjuk el, ahol bőven van hely minden látogatónak kényelmesen asztalhoz ülni.
Ráadásul innen pont rá lehet látni a lebegő kendők termére is, szóval még étkezés közben sem fogunk unatkozni.
- érdemes már nyitásra, vagyis 10-re odaérni, egyrészt a parkolás miatt, másrészt meg, mert csak 17-ig vannak nyitva és garantáltan el fogjátok ott tölteni az egész napotokat (fél napra nagyon költséges lenne bemenni).
- nyugodtan lehet fényképezni, videózni (persze azért mások privát szféráját tiszteletben tartva)
- Euróban is lehet fizetni. Így jött ki a következő ár négyünkre: 2 felnőtt jegy az 2x29 svájci frank=58 svájci frank 1 gyerek (6-15 évesig) 18 svájci frank 1 gyerek (6 éves kor alatt): ingyenes Összesen: 76 svájci frank, de nekünk a kérésünkre átszámolták Euróba, s az úgy összesen: 66,70 Euróra jött ki (2019-ben, amikor mi ottjártunk, most már nagyon is valószínű, hogy kicsivel feljebb ment az ár, itt tudtok utánakérdezni, hogy mennyire: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.).
Ha szeretnétek ide eljönni, a létesítmény pontos címe:
Swiss Science Center - TECHNORAMA
Technoramastrasse 1
CH-8404 Winterthur
+41 (0)52 244 08 44
Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmet!
Szerző&képek: Brigitta Kernné Riebel
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk