Végre megérkezett a várva várt havazás, evvel együtt pedig a gyerekek legnagyobb örömére a szánkók is előkerültek a tárolókból. Bár a közeli domboldalon vagy a parkban is remek móka lehet a szánkózás, ha van kedvünk, fedezzük fel Magyarország legjobb szánkópályáit! Az alábbi összeállítás ebben biztosan a segítségünkre lesz!
Mátrafüred és Mátraháza
A sűrű erdőtől övezett, friss levegőjű Mátrafüred kettő „hivatalos” és ingyenesen használható szánkópályával is rendelkezik. A központtól kb. két kilométerre, a Tarma-tető oldalán, nyílegyenesen húzódó szánkópálya a legmagasabb pontján eléri a 450 méteres tengerszint feletti magasságot, a pálya kezdő- és végpontja között pedig mintegy hetven métert tesz ki a szintkülönbség és egy esőbeállót is kialakítottak az alján. A szánkópálya egyébként 300 méter hosszú. Ha Mátrafüred központjából déli irányba, Gyöngyös felé indulunk el, másfél kilométer megtétele után elérhetjük a Pipis-hegyet. A két kiindulópontból egy ideig egymással párhuzamosan kígyózó, majd egyetlen végpontba összeolvadó 350 méteres szánkópálya a hegy északi oldalán lett kialakítva. Itt nemcsak a szánkózást, hanem a hirtelen lejtő pályáról nyíló csodás, a településre és a Kékesre tekintő kilátást is élvezhetjük. Ha valamiért egyik pálya sem nyerné el a tetszésünket, választhatjuk a mátraházai szánkópályát is, amelyre a parkolóból induló sárga jelzés nyomán bukkanhatunk rá. Fontos tudni, hogy a szánkópályákon tilos a síelés és ez alól Mátrafüred és Mátraháza sem kivétel!
![mo szanko sok ember matra1](/images/magyarorszag/mo_szanko_sok_ember_matra1.jpg)
Kőszeg
Az egykor az úttörő olimpia állandó színhelyeként funkcionáló kőszegi Szabó-hegyen a többi helyhez hasonlóan szintén a sípálya mellett létesítettek egy szánkópályát is, de a terület arról is híres, hogy itt alakították ki hazánk egyetlen és mindmáig működő síugrósáncát is. A szánkópályán ajánlott a faszánkó és a bukósisak. A szánkópálya igénybevételéhez persze nem árt, ha megfelelő menyiségű hó gyűlik össze rajta.
![mo szanko napnyugta1](/images/magyarorszag/mo_szanko_napnyugta1.jpg)
Visegrád
Ha nagyobb mennyiségű hó esett és mi egy különlegesebb helyszínen történő szánkózásra vágyunk, vegyük célba Visegrádot! A településen két helyszínen is szánra pattanhatunk, ezek a sípályák, illetve a bobpálya szomszédságában terülnek el. Az egyik egy 150 méteres szakasz, a másik ezen hossznak a duplája. Ha nem elégednénk meg a szánkózással, de már túl vagyunk a síelésen és a bobozáson is, akkor próbáljuk ki a snowtubingot. A snowtubing alkalmával egy kör alakú matrac segítségével csúszhatunk le a havas lejtőkön, akár egyszerre többedmagunkkal is. Arra azért vigyázzunk, hogy szánkóinkkal még véletlenül se tévedjünk át a sípályákra!
![mo szankozas snowtubing visegrad](/images/magyarorszag/mo_szankozas_snowtubing_visegrad.jpg)
Bánkút
A télisportok legnagyobb hazai fellegváraként nem is olyan meglepő, hogy számtalan felvonója és sípályája mellett a változatos domborzatú bánkúti Sícentrum elkülönített szánkópályával is rendelkezik, amelyhez külön felvonó is tartozik, ha esetleg már unnánk a hegytetőre mászást. Az átlagosan 800-900 méter magas hegyormokon szétnézve nemcsak üde hegyi levegőben lesz részünk, de tiszta időben felismerhetjük még az Alacsony- és a Magas-Tátra bérceit is. További jó hír, hogy a szánkópálya térítésmentesen is igénybe vehető.
![mo szanko sopron park1](/images/magyarorszag/mo_szanko_sopron_park1.jpg)
Sopron
A város - domborzat szempontjából - remek természeti adottságainál fogva kiváló szánkóterepekkel és a hegytetőn szép panorámával szolgál, ha leesik az első hó. Mivel a Dalos-hegyi sípálya, illetve sífelvonója jelenleg nem üzemel, ezért fokozatosan a szánkózók foglalták el a buszmegállótól kb. tízpernyi sétára húzódó meredek terepet. Ez a „szánkópálya” azért is szerencsés választás, mivel elég széles és nem kell tartanunk az ütközésektől, sem az arra haladó autóktól. Ugyanakkor az is igaz, hogy telente, havas időjárás esetén a területre szinte „kiköltözik” a fél város, tehát elég népszerű a hely. Ha még ennyi hely is kevés lenne számunkra, tegyünk kitérőt a Bécsi-domb vagy a Szent István-park irányába. A Szent István-parkban is jókat lehet szánkózni a buckákon, azonban ügyelnünk kell a padokra és az egyéb tereptárgyakra, hogy elkerüljük a baleseteket. A Jereván lakótelep szomszédságában fekvő Bécsi-dombi katlan annyiban különleges, mert a lejtő először fokozatosan lejt, majd hirtelen mélyül. Itt nem kell tartani a kocsiktól, cserébe viszont figyeljünk a velünk szemben leszánkázókra, ha el szeretnénk kerülni a baleseteket és a sérüléseket.
Utazási Tipp |
Wellness szállások online foglalással BOMBA áron |
Készítette: Méhes Judit Fotók: Pixabay
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk