A Borsod-Abaúj-Zemplén megyében húzódó Lázbérci Tájvédelmi Körzet egyike az ország leglátványosabb völgyszakaszainak. Az Upponyi-hegységben lévő, több mint 3600 hektárnyi védett terület esszenciáját az itt kialakított víztározó adja meg, de nemcsak a táj, hanem az élővilág is különleges.
Az Északi-középhegység magyar-szlovák határ menti területén elterülő Upponyi-hegységet az utóbbi időben egyre több természetkedvelő turista fedezi fel magának. A természetvédelmi terület legfontosabb része a Bán-patak vizével feltöltött és táplált Lázbérci-víztározó. A hatalmas méretű mesterséges tó létrehozásának első munkálatait 1967-ben végezték el. A 19 méter magas völgyzárógát létrehozásához 250 ezer köbméter földet forgattak fel. Vize nemcsak a Sajó-iparvidék szükségleteit, de a környékbeli települések ivóvízszükségleteit is fedezi. A körülötte fekvő kies erdő pár évvel később, 1975-ben vált tájvédelmi körzetté. Ez volt az egyik első ilyen jellegű körzet.
Maga a meredek hegyek ölelésében, a gyönyörű Lázbérci-völgyben fekvő, leginkább egy „Y” betűre emlékeztető tó kb. 77 hektárnyi területet ölel fel. A Bükki Nemzeti Parkhoz tartozó tájvédelmi körzet Dédestapolcsány és Uppony között fekszik félúton. A környék természeti szépségei közé tartoznak még a szurdokbeli tavon túl a barlangok és a „kőgombák”, a különleges alakú sziklaképződmények is. Az üregekben egykoron nemcsak barlangi medvék, de még az ősemberek is meghúzták magukat. Az erdők fáit főleg tölgyek – elsősorban csertölgy - és bükkök adják, de elterjedt még a mezei juhar is. A talajon hegyi ternye, pongyola harangvirág, vetővirág és erdélyi nyúlfarkfű tenyésznek. A lombokban olyan madarak fészkelnek, mint az uhu, az erdei fülesbagoly vagy a kerecsensólyom. A tisztásokon többféle színpompás lepkefaj is előfordulhat. Az Upponyi-szoros északi részét sűrű erdők foglalják el, míg a déli lejtőin inkább sziklagyepek és kopárosok váltakoznak egymással. A táj legjelentősebb túraösvénye az ún. Szalamandra tanösvény. Ez a 6 kilométer hosszú út a tó partján, a régi országúton kezdődik és érinti az őskori leleteket rejtő barlangokat is.
Bár a tóban szigorúan tilos a fürdőzés, mégis kedvelt pihenőhelynek számít a környékbeliek és az ide látogató turisták körében. A tóban rengetegféle hal él, emiatt nagyon kedvelt időtöltés errefelé az (engedélyhez kötött) horgászat. Néhány halfajta a tóban élők közül: amur, pisztráng, süllő, ponty, csuka, busa, balin, keszeg és naphal, amelyek közül néhány példány igen termetesre is megnőhet. Ilyen volt például a 80 kilós busa is, amely – ha hihetünk a horgászkrónikáknak – akár világrekordnak is számíthat.
A tájvédelmi körzet határán elhelyezkedő kisebb községek igen gazdagok a műemlékekben. Ennek egyike az egyik kiálló sziklateraszon magasodó, a 13. századból származó Dédesi vár. A nép által csak Földvárnak nevezett másik vár közvetlenül az Upponyi-szoros szurdokvölgye felett látható, míg a Feketekő-tető legnyugatibb nyúlványán található egy másik erősség, Dedevár áll.
Utazási Tipp |
Wellness szállások online foglalással BOMBA áron |
Készítette: Méhes Judit Fotók: Wikimedia
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk