Ha valaki Krétán jár vétek lenne kihagyni Rethymno városát, mely Nyugat-Kréta egyik leghangulatosabb és számos történelmi látnivalóval rendelkező nagyvárosa.
Rethymno már a Minószi kultúra idején fejlett, virágzó város volt. Az ókorban számos arany és ezüstbányával büszkélkedhetett, melyek kibányászása után a város hanyatlani kezdett. Újabb virágkorát a velenceiek idejében élte, mivel a kereskedelmi útvonaluk itt futott, így gyakorlatilag újjáépítették a várost. Az építkezések folyamán nagy hangsúlyt fektettek a városvédelemre is, így egy erőd is helyet kapott. Sajnos az Oszmánok, mint sok más várost, ezt is lerombolták, de a helyiek és a velenceiek újra felépítették az 1500-as években. Az 1600-as évek végére újra elfoglalták a törökök és majd 300 éven keresztül nem is mentek el. Ezen idő alatt számos mecsetet építettek, valamint a Fortezza erődöt átalakították.
A több évszázados törökök elleni harc egyik meghatározó esete Rethymnotól néhány kilóméterre történt az Árkádi-kolostornál. Vélhetőleg a bizánci időkben alapították, külső falainak erődítmény jellege nem véletlen, hiszen egyfajta menedékhelynek szánták.
Az 1866-os események fordulópontot hoztak Kréta lakói és egyben a kolostor életében is. Tavasszal több helyi vezetőt és pátriárkát is bebörtönöztek, mert kiálltak a lakosság jogaiért. Ebből az okból kifolyólag forradalmi bizottságokat alakítottak, melynek az Árkádi kolostor vezetője került az élére, Gavril apát. Ennek hatására már a nyár folyamán török katonák be is törtek a kolostorba, illetve a környéken hatalmas pusztítást hagytak maguk után.
Ezt követően a megfélemlített környékbeli lakosság a kolostor falai között keresett menedéket, mintegy 964 ember, akiknek a nagyrésze nő és gyermek volt, csak 200-an voltak felfegyverezve közülük. November 8.-ra a kapuk alá érkezett a 15.000 fős török sereg. Másnapra a védők kifogytak a lőszerekből, ekkor a nők és a gyerekek elbújtak a puskaporos raktárban, amit erősen ostromolt a török had. A bent levők megvárták, amíg az ellenséges haderő a raktár köré gyűlt, és akkor magukat feláldozva felrobbantották azt. Több, mint ezer török katona lelte halálát a robbanásban és még több ezer sérült meg.
Csodával határos módon, több mint száz ember megmenekült a raktárból. Sajnos őket elfogták, Rethymnoba vitték, megkövezték és bezárták őket.
Ez a tragédia futótűzként terjedt el az egész világon, így számos országból érkeztek, hogy segítséget nyújtsanak a sziget lakosainak a török elnyomás ellen.
A kolostor látogatható a nagyközönség számára is, így aki Rethymno környékén jár, mindenképpen térjen be egy rövid sétára.
Szerző&fotók: Hajdu-Felső Bernadett
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk