A 2026-ban elkészülő Sagrada Familiát (Szent család temploma) a XIX. század végén 1882-ben kezdték építeni egy tehetős barcelonai könyvkereskedő, José María y Bocabella megbízásából. A 172,5 méter magasra tervezett szokatlan alakú templom építése már elkezdődött, amikor a különleges épületeiről elhíresült Gaudít 1883-ban megbízták a neogótikus stílusú építmény felépítésével.
A Sagrada Familia története
140 évvel ezelőtt kezdték el a világ legmagasabb templomának számító Sagrada Familia építési előkészületeit Barcelonában. 1883-ban röviddel a munkálatok megkezdése után Antonio Gaudi, az organikus mutívumokkal dolgozó és egyedi stílust kidolgozó építész vette át a neogótikusnak elgondolt katolikus templom építését, amit a saját szecessziós stílusában folytatott tovább. Gaudi ezután 40 éven át vezette az építkezést, ami annyira lefoglalta, hogy életének utolsó 15 évében már nem is foglalkozott mással. Élete ezekben az években annyira egybefonódott a templom építésével, hogy ott is lakott és halála után a Sagrada Familia kriptájában temették el.
A temetése után a villamosbaleset áldozatául esett építész egyik tanítványa Domenech Sugranyes y Gras folytatta a katedrális építését, ami a spanyol polgárháború során 1936-ban egy anarchista támadás következtében komolyabban megsérült. Még Gaudí műhelye és a látványtervek egy része is tönkre ment. A kizárólag belépődíjakból és magánadományokból finanszírozott építkezés ennek ellenére azóta is folyamatosan zajlik. A munkálatokat irányító alapítvány tervei szerint 2026 június 7.-én, Gaudí halálának 100. évfordulóján lesz az átadása . A befejezés előtt álló Sagrada Familia annyira nagy fontossággal bír a világ kereszténysége számára, hogy már 2010-ben maga XVI. Benedek pápa szentelte fel, aki egyúttal bazilika rangra is emelte. Szintén az épület művészeti jelentőségét jelzi, hogy a La Sagrada Família 1984 óta az UNESCO Világörökség oltalma alatt áll. Ez az elismerés elsősorban az egyedülálló konstrukcióinak és Gaudí újító művészi elképzeléseinek volt köszönhető.
Érdekességek az építkezésről:
- A Barcelona szivében álló keresztény templom épületét áthatják a különböző szimbólumok. 18 szépen kialakított tornya a 12 apostolt, a 4 evangélistát, Szűz Máriát és Jézust jelképezik. Ezek közül a legmagasabb torony a 172,5 méter magas Jézus torony lesz, ezátal válik a Sagrada Familia a világ legmagasabb templomává. Jelenleg 8 díszes torony késszült el, a többin még dolgoznak az építők.
- Az épület egy teljes háztömb helyét foglalja el Barcelona hálószerűen épített belvárosában. Három masszív homlokzata közül a növényekkel, állatokkal és gyümölcsökkel díszített Születés Kapuját még Gaudí fejezte be. A csontokra és inakra emlékeztető kialakítású Szenvedés Kapuján és a démonokkal és bálványokkal faragott Feltámadás Kapuján sokkal később kezdték el a munkálatokat, amik a mai napig sem készültek el teljes mértékben.
- Szinte hihetetlen tény, de igaz hogy 2018-ig nem rendelkezett építési engedéllyel a Sagrada Familia, csak ettől az évtől épül a helyi építési szabályzatnak megfelelő módon.
- Barcelona legkülönlegesebb templomát évente kb. 3 millió turista nézi meg belülről is. Belépőik árával maguk is hozzájárulnak az építkezés befejezéséhez.
- Eleinte az építőmunkásoknak csak a mester kézzel szerkesztett vázlataira kellett támaszkodniuk, hogy megfelelően fel tudják építeni a bonyolult építészeti konstrukciókat. A 20. század közepe óta munkájuk a számítógépek segítségével jelentősen felgyorsult, másképpen nem lenne lehetséges a 2026-os átadás.
- Gaudí munkássága során a természetet tekintette példaképnek, ezért a Sagrada Família épületében kevés az egyenes falsík. A fatörzsekre emlékeztető oszlopai teknősökből nőttek ki. A különböző felületek kialakításában megjelennek a föld a tenger és az ég színbólumai is, de találkozni lehet békákkal és óriási kőcsigákkal is.
- A szokatlan alakú templom belső terébe érve lenyűgöző látványt nyújt a színes üvegablakokon beáradó fényekben pompázó 60 méter magas főhajó, dőlt és csavarodó oszlopaival, geometriai mintás menyezetével. Gaudi céljának megfelelően ez is segíti a látogatókat, hogy átéljék a spirituális hangulatot, elmélyedjenek a gondolataikban.
TIPPJEINK: A templomot a reggeli nyitáskor vagy napnyugtakor érdemes felkeresni, így elkerülhető a nagy tömeg. Érdemes a belpőjegyet előzetesen online megvásárolni, mert főleg a főszezonban így elkerülhető a sorban állás a jegypénztáraknál. A belépődíj 15 Euro, ha a toronyba is fel akar valaki jutni, akkor 29 Eurot kell fizetnie.
Szerző: Bajna Gábor fotók: Utazási Élmények facebook csoport
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk