Magyarország 274 kijelölt természetes fürdőhelye közül 165 kapott kiváló, 64 jó , 6 tűrhető és 4 kifogásolt minősítést. Csak 4 természetes fürdővíz lett kifogásolt kategóriájú a Nemzeti Népegészségügyi Központ idei értékelése szerint. A Balatonnál, Tisza-tónál és a Velencei-tónál lévő természetes fürdőhelyeink többsége ismét kiváló besorolást kapott.
Az európai fürdővizek ellenőrzését végző teszten Magyarország strandjainak 90%-a kiváló vízminősítést kapott. Magyarországon minden üzemeltető számára előírás, hogy a kijelölt természetes fürdőhelyeket egy megbízott laboratórium bevonásával minimum évi négy alkalommal ellenőrztesse. Először a nyitás előtt, azután pedig havonta legalább egyszer. A természetes fürdővízek minősítése a bennük lévő baktériumok mennyisége alapján zajlik, az utolsó négy működési év legalább 16 eredménye alapján. Így a víz minőségének az ingadozását is bele kalkulálják. Ebből pedig sejthető, hogy mekkora a víz szennyezetlenségánek a rizikója.
A kiváló vagy jó minőségű fürdővizekben kicsi, a kifogásolt vizekben nagyobb esélyű a szennyezettség, ami fontos szempont a biztonságos fürdőzésnél. A értékelési rendszer jól jelzi a fürdőzőknek a strandolással járó egészségügyi kockázatokat is. A minták vételénél a szabad szemmel is látható szennyezést is vizsgálják. Ilyen például a szemcsés ill. olajos szennyeződés. Megfigyelik továbbá az állóvizek vízvirágzására utaló változásokat is, amikor a víz szokatlanul zöldessé válik, lecsökken az átlátszósága, esetleg habzik is. A vízminőség megállapításánál elsősorban két "indikátor-baktérium" mennyiségét határozzák meg, amik rendszerint a szennyvízekre jellemzőek.
A fürdővíz minősítése alapvetően bakteriális paraméterek mennyisége szerint történik, egy olyan statisztikai értékelő módszerrell, amivel az is jól megállapítható, hogy mekkora gyakorisággal ill. milyen valószínűséggel fordulhat elő a szennyezés egy konkrét fürdőhelyen. Jó vagy kiváló minősítésűek fürdőhelyek ha nincs szennyeződés, ha viszont gyakoribb, ott egy még elfogadható szintig tűrhetőnek, alatta pedig kifogásoltnak minősítik a fürdőhely vizét.
A magyarországi helyzet most jónak mondható. Elsősorban az időjárás jelent kockázatot a fürdőzők számára, mert amikor nagy mennyiségű a csapadék. akkor szennyezéseket moshat be a fürdőhelyek vízeibe a partról, vagy a közeli szennyvízgyűjtőkből. Szárazság esetén viszont nagyobb az ún. vízvirágzások veszélye. A vízek kivirágzása a kék algák más néven a cianobaktériumok elszaporodása miatt alakulhat ki főleg meleg és aszályos időszakokban. Nagy tömegben toxinokat, mérgező anyagokat termelnek, amik léguti és bőrallergiát okoznak. Ezen kívül oda kell figyelni arra is, hogy ne nyeljünk be vizet úszás vagy játék közben, mert a vízben levő vírusok hányásos, hasmenés megbetegedéseket okozhatnak általában már nagyon kis mennyiségtől is betegséget okozhatanak.
Nagyon fontos, hogy mindenki a kijelölt helyeken strandoljon, mert a nem engedélyezett fürdővizeken, a víz minőségét senki sem ellenőrzi. A fürdés alapvető feltételei sincsenek kialakítva. A természetes fürdőhelyeken a baktériumfertőzéseken kívül a vízmélység hirtelen változása és a folyóvízek sodrása is veszélyforrás. Kerülni kell, hogy valaki felhevült testtel hirtelen a vízbe ugorjon. A szülők pedig a kisgyermekeiket sosene hagyják felügyelet nélkül a strandokon. Az élő vízekben történő strandolás után javasolt meleg vízzel lezuhanyozni. A nyílt sebeket pedig a fürdés előtt okos dolog leragasztani, nehogy elfertőződjenek.
A tavalyi évi adatok szerint kifogásolt volt a fürdővíz minősége a békési Dánfoki strandon, a tiszakécskei Tisza-parti strandon, Soltvadkerten a Vadkerti tófürdőben, valamint a gárdonyi Tini strandon. A teljes lista itt olvasható.
Térképes szálláskereső akciós szállásokkal:
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk