November 25.-én, csütörtökön két hétre elrendelt lezárás lép ismét érvénybe Szlovákiában, ami a várakozások szerint megfékezi a negyedik hullám terjedését.
A romló egészségügyi helyzet miatt a kormány újabb zárlatot rendelt el Szlovákiában. A friss rendelet szerint Ausztriához hasonlóan minden étterem valamint a nem létszükségletű cikkeket forgalmazó boltok bezárnak tíz napra, ezután kiértékelik az intézkedések hatását és döntenek a hosszabbításról. Szlovákiában is sokan szorgalmazzák azt, hogy az oltottak előnyöket élvezzenek a beoltatlanokkal szemben.
Ján Mikas országos tisztifőorvos szerint a mostani járványhelyzet a legrosszabb a covid járványok kezdete óta, szerinte a bevezetésre kerülő lezárásoknak gyors és látható eredményei lesznek. A kijárási tilalommal kapcsolatban Vladimír Lengvarský eü. miniszter szerint több kivételt is megengednek. Ezek pedig a kövtkező üzlet típusok: élelmiszerboltok, gyógyszertárak, drogériák, cipőboltok, állateledel kereskedők, benzinkutak, hirlapárusok. Ezek közül kötelezően a lakhelyhez a legközelebbi üzletben kell bevásárolni. A legfontosabb szolgáltatásokat szintén engedélyezték Pl: bankok, biztosítók, autószerelők, mosodák, optikusok, gyógyfürdők. Munkábajárni szabad, de ahol lehet javasolják az otthoni munkavégzést. A közutakon pedig hatósági ellenőrzéskor elkérhetik a munkáltató által kiállított munkahelyi igazolást.
A lakhelyelhagyási tilalom nem vonatkozik a védőoltás felvételee és az iskolalátogatás céljából történő utakra. Kirándulni, túrázni csak a járáson belül lehet. Az oltatlanoknak, és a 180 napnál régebben gyógyultaknak 7 naponta fel kell mutatni a munkahelyükön egy negatív teszteredményt. Azokat fizetésnélküli szabadságra küldik, akik elutasítják az oltást és a teszteléseket.
Egyre biztosabbnak látszik, hogy ezen a télen sok nehézség elé néz Szlovákia turizmusa is. Sokan tartanak tőle, hogy a téli szezonban a későbbiekban is korlátozásra számíthatnak majd a turizmus résztvevői. Abban viszont mindenki egyetért, hogy a lezárásnak csak addig kell tartania, ameddig feltétlenül szükség van rá. A korábbi tapasztalatokból alapján várható, hogy a lezárásnak minimum három-négy hétig kellene tartania ahhoz, hogy tehermentesítsék a kórházakat és elkezdődjön az esetszámok csökkenése is.
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk