Ha valaki egy éve ezt mondja, el sem hiszem. Na nem arra gondolok, hogy mekkorát fordult a világ, mert ez már szinte közhely.
De azt, hogy a Botanikus Kert visszajáró vendége leszek Madeirán, sosem gondoltam volna. A Jardim Botânico ugyan Madeira egyik bakancslistás látnivalója, de valahogy nekem mindig is a mostohagyermek maradt. Egyrészt, gyermekkoromban nagymamám előszeretettel rendelte el a gyomlálást a nyári szünetben. Pont akkor amikor Judit barátnőm megérkezett a szomszédba vakációzni a nagymamájához, és éppen kezdtünk volna belemelegedni a játszásba. Vagy amikor vendégek jöttek hozzánk és az első lépés mindig a kertbe vezetett tárlatvezetésre, ahelyett, hogy mondjuk a süteményeket (v)ettük volna számba. Szóval egy elég erős indulás után, mondjuk úgy, hogy a családban nem sokan fogadtak volna nagyobb tétben arra, hogy a növények, rokonaik és üzletfeleik különösebb érdeklődést váltanak ki belőlem. De ahogy ezt már a regényekben is megszokhattuk, egy váratlan csavar közbeszólt. És ez a csavar Madeira volt már megint. Nemcsak, hogy karmámat kiteljesítve önkéntes munkában gyomírtom a páfrányt (amitől még mindig tiszta vízhólyag a kezem – erre minden egyes betű a klaviatúrán fájón emlékeztet). De azt, hogy a növények latin nevét is memorizálom, sosem gondoltam volna. Megmutatom nektek az én kedvenceimet a Botanikus Kert növényeiből, és ha van időtök, ezt a bakancslistás látnivalót ne hagyjátok ki Madeirán.
A Sárkányfa
Azon, hogy a sárkányfa kihalófélben lévő “állatfaj” szinte, szerintem a neve alapján senki meg sem lepődik. Ez pedig annyiban igaz, hogy sárkányfa a makaronéziai szigetvilágban őshonos, de olyan mértékben kipusztították őket, hogy vadon élő példány Madeirán egy kivételtől eltekintve nincs is. A parkokban, a kúriák kertjében, a birtokokon ültetett sárkányfákból viszont szerencsére van bőven, a Botanikus Kert is tartogat belőle pár példányt. Észrevettétek, hogy hány feje van a sárkánynak? Hát ez az! Amikor kicsi a sárkányfa, akkor csak 1 feje van és aztán szépen, az évek előrehaladtával (khmmm…) nőnek ki a fejei. Van aki szerint a fejek számából lehet a fa életkorát kiszámolni, mert minden elágazás 10 évet jelent. Mások szerint a virágzás okozza a fejek szétválását, nem önmagában az idő. Akárhogy is legyen, hogyha én sárkány(fa) lennék, nekem 7 fejem biztos lenne. (A férjem szerint van is.)
A híres fűszőnyeg
Na, ezt eddig mindenki tudta! Az első képek egyike ami mindenkivel szembe jön Madeira kapcsán, a Botanikus Kert és a gyönyörű, színes fűszőnyeg. Ami viszont az érdekessége, hogy a fűszőnyeg mintáját folyamatosan módosítják. Mindegyik látogatásom alkalmával mozgásban volt a szőnyeg. A fűszőnyeget adó bokrocskák mind a pelyvavirágok családjába tartoznak (latín nevén iresine) és különböző, gyönyörű színekben fordulnak elő. Amikor a botanikus kert munkatársai az újabb csodás mintákat alkotják, akkor csak a letörik az ágakat és dugványozással az új minta megfelelő helyére beültetik. Most épp egy gyönyörű mandalát készítettek, ami engem az egyik kedvenc helyi művésznőm, Olga Drak gyönyörű festett mandaláira emlékeztetett. Madeirán a pelyvavirág nagyon sok helyen felbukkan, a Botanikus Kert is sokféle típusnak ad otthont.
Kövirózsák
Akkora kövirózsákba botlik az ember lépten nyomon a szigeten, hogy szinte el sem hiszi. Teljesen megszokott például, hogy egy sziklából emberfejnél nagyobb kövirózsa kandikál ki és a sok látnivaló között az ember észre sem veszi. Ezek szinte mind őshonosok Madeirán, és a Botanikus Kert egy nagy szekciót szentel is nekik. Én imádom őket, különösen amikor virágoznak. Kis apró kincsek, amik mellett gyakran az ember csak elszalad, bár hosszabb tanulmányozást is megérnek.
A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, LAPOZZ TOVÁBB !
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk