Kevés olyan misztikus helye van Magyarországnak mint az őrségi Velemérben található árpádkori Fények vagy Szentháromság templom, amit különleges tájolása és eredeti középkori freskói tesznek olyan különössé.
Minden évszakban nagyon sokan keresik fel Magyarország egyik legszebb csücskét a szlovén és osztrák határ közelében található az Őrséget. Ez a különleges tájegység számtalan csodálatos látnivalóval várja az utazókat, sétálhatunk például titokzatos erdőiben, megcsodálhatjuk erdei tavait és zöldellő völgyeit. Az Őrség nemcsak természeti szépségekben gazdag, hanem a magyar középkori történelem számos szép épületét is fel lehet keresni. Az összes látnivaló közül talán a Veleméri Fénytemplom a legérdekesebb, melynek története nemcsak a tájolása , hanem középkori festményei miatt is nagyon különleges.
A kutatók csak az 1970-es években jöttek rá, hogy az építők a körülbelül 700 éves épület tájolását a napéjegyenlőségek dátumainak és napkeltéinek irányához igazodva jelölték ki. A veleméri kis román stílusú templom, freskói is nagyon különlegesek. Túl azon, hogy a magyarországi középkori festészet kiváló példái, alkotójuk Aquila János különös hangsúlyt fektetett a természetes fények útjára is. Nagy jelentőséggel bírt a napéjegyenlőség és a tavaszi vagy az őszi-téli napforduló is. Január 6-án Vízkereszt napján például a szentély kör alakú ablakán át besütő napfény sugara pontosan a bethlehemi csillagra süt. A nyári napforduló napján pedig napfelkeltekor, a beszűrődő korai napfény a Köpenyes Mária köpenye alati oltalmat kereső lelkeket világítja meg. Így jelzi, hogy még a bűnösök számára is van isteni kegyelem. A freskó részleteit úgy festette meg az alkotó művész, hogy a beszűrődő napsugarak soha ne világítsák meg azt a freskórészletet, ahol a poklot ábrázolja. Az egyik ablak felett pedig saját arcképét festette meg, ami az egyik első önarckép volt Európában.
A Veleméri templom története:
Az első veleméri templom még Szent István, az első magyar király parancsára épült. A mostani templomot a tatárjárás után az egykori templom helyén épülítették fel a 13. század végén. A különlegesen szép bibliai jeleneteket ábrázoló freskóit a következő évszázadban Aquila von Radkersburg János festette 1377-ben vagy 1378 -ban. Nagy szerencsénkre a kis templom szinte eredeti állapotban élte a túl a törökkor pusztításait és történelem későbbi viharait is.
Amikor az 1860-as években Rómer Flóris - a magyar műemlékvédelem fontos alakja -és a helyi tanító Gózon Imre felhívták a figyelmet a leromlott állapotban lévő kis templomra. Egyből adománygyűjtést szerveztek, melynek sikere után megjavítatták a tetőszerkezetét. A fénytemplom freskóinak felmérését és dokumentálását Rómer Flóris kérésére, id. Stornó Ferenc soproni restaurátor végezte, akit később restaurátori munkáiért Ferenc József lovagrenddel is kitüntetett. Az értékes freskók kb. 60%-a épségben megmaradt, bár eredetileg mészréteg borította őket. A restaurálás során sikerült megtisztítani a felszínüket, így felszínre kerülhettek az egykor teljes falfelületet beborító festmények is.
Praktikus információk :
Cím:
Velemér, Paprét
Nyitvatartás:
Hétfő - Vasárnap: 9.00 - 16.00, hétfőn 15 óráig.
Más időpontban előzetes egyeztetés alapján látogatható.
Belépődíjak:
Adományjegy képeslap ellenében: Felnőtt: 400,-Ft, Gyermek: 200,-Ft.
Telefonszám:
+36 30 378-9540
A veleméri Fénytemplomot A Sárga Liliom tanösvényen is el lehet érni ami Velemérről indul és a magyarszombatfai Fazekasháznál ér véget.
Utazási Tipp |
Akciós szállások online foglalással garantáltan jó áron |
Képek: wikipedia
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk