Lengyelország különösen kedvelt úti cél a magyarok körében, főként gyönyörű reneszánsz városai, a történelem során összefonódó közös lengyel-magyar emlékei, de a lengyel-Tátra sípályái lévén is.
Azonban a stresszes mindennapok elől menekülő vagy gyógyulni vágyóknak is érdemes Lengyelország felé venni az irányt, ugyanis kevésbé köztudott,
de lengyel barátaink is számos gyógyhellyel büszkélkedhetnek.
A csodás dél-lengyel tájak, a friss hegyi levegő, és a gyógyvízkúrák helyszíneit azért is érdemes megemlíteni, mert nem egy gyógyüdülő köszönheti régmúlt népszerűségét magyar uraknak.
Utazási Tipp |
Utazások Lengyelországba |
Légzőszervi betegségek kezelése
Ilyen például Szczawnica települése, mely csodás fekvésének köszönhetően rendkívüli mikroklímával rendelkezik, mely különösen jó hatással van a légzőszervi megbetegedésekre. A Dunajec folyó bal partján fekszik a Pieninek vonulatai között.
A területen 12 gyógyvízforrás fakad (hidrogénkarbonátos, jódos, brómos, ásványi anyagokban gazdag),
melyek közül az elsőről a 16. században tesznek említést. Az ide érkezők az ivókúrákon túl hidroterápiás és inhalációs kúrák közül választhatnak. A gyógyüdülő elsősorban a légúti megbetegedések kezelésére specializálódott, de különös figyelmet fordítanak az idegrendszeri és reumatológiai gyógykezelésekre is.
Magyar kapcsolat
A város kiemelt gyógyüdülővé válásában fontos szerepet játszott
Szalay József magyar származású földbirtokos, aki különös figyelmet fordított a környék turizmusának fellendítésére.
A város környéki birtokok jelentős része a 1830-as években került a Szalay család birtokába. Szalay József építette az első fürdőházakat, villákat, továbbá nagy szerepe volt a dunajeci tutajozás népszerűsítésében is; személyesen vezette az első tutajos utakat is. A tutajozást 1832 óta szervezik a környéken, az ide látogatóknak szinte kötelező kipróbálni!
Legrégebbi gyógyüdülő
Krynica-Zdrój talán az egyik legnépszerűbb a gyógyüdülők között. A legrégebbi épület a városban a „Słownika” ivókút és pavilon,
mely a 1806 óta áll.
A krynica-zdrój-i gyógyvizet elsősorban emésztő szervrendszeri, húgyúti és keringési- és anyagcsere problémák ellene javasolják, továbbá bizonyos szanatóriumokban széndioxid gyógygázfürdő kúrára is van lehetőség. A város tökéletes kiindulópont kisebb-nagyobb túrákhoz és kirándulásokhoz is.
Utazhatunk fogaskerekűvel a „Góra Parkowára” (724 méter),
a Jaworzyna kabinos felvonó pedig óránként akár 1200 főt képes szállítani, ennek köszönhetően a város télen a környék síközpontjaként üzemel.
Sós fürdők
Hasonló adottságokkal rendelkezik Rabka-Zdrój községe is,
itt azonban a sós fürdők a jellemzőek; a Helena–forrásnál nyilvános sílepárló működik.
Télen szintén a síelés veszi át a szerepet egy kisebb sípályával, mely főként oktatásra és gyakorlásra alkalmas. Nyári időszakban a családosoknak érdemes útba ejteni a várost, hiszen a Rabkoland vidámpark a kisgyermekes családok részére nyújt tökéletes kikapcsolódást.
Termálfürdők
A termálfürdők közül Bukowina Tatrzańska a legkiemelkedőbb.
A víz 2600 méter mélyről tör felszínre, és több mint 24 ásványi anyagot tartalmaz.
Elsősorban izomfájdalmak, gyulladás és csontrendszeri problémák esetén nyújthat segítséget. Jelenleg ez a legnagyobb termálfürdő Lengyelországban, 12 medencével, csúszdákkal, víz alatti masszázsokkal, jacuzzival és 12 szaunával. Innen csupán néhány kilométerre fekszik Białka Tatrzańska kis települése, ahol 2011-ben nyílt meg a környék második termálfürdője. A komplexum közvetlenül a sípályák mellett fekszik, és két nagy résszel rendelkezik:
egy „zajos” zónával a családosok részére, és egy „csendes” zónával a nyugodt kikapcsolódás kedvelőinek.
Utazási Tipp |
Szállás Lengyelország |
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk