Ismerjék meg Pécs egyik jelképét, a mecsetből római katolikus templommá lett épületet, a pécsi dzsámit.
Az építmény Pécs belvárosát ékesíti, annak is a centrumában található. A Széchenyi téren, a tér legmagasabb pontján látható épület, egyfajta építészeti jelzésértékkel is bír a látogatók felé. Ehhez jön hozzá még az is, hogy az észak-déli beállítottságú tér közepén az épület ferdén áll, mivel az épületet Mekkához tájolták. Az emberek már a római idők alatt is spirituális tulajdonságokat tulajdonítottak a területnek, mi sem bizonyítja ezt jobban annál, mint hogy 215-ben a sopianae-i Első Légió oltárkövét és szobormaradványait 1939-ben megtalálták.
Utazási Tipp |
Fedezd fel kishazánkat |
A mostani mecset helyén valamikor egy szokványos templom állt, ami a Szent Bertalan névre hallgatott, és valamikor a 13. században épült meg, II. András uralkodása alatt. Szent Bertalan neve idáig nem kapott szerepet a magyar vallási életben, viszont keresztes háborúból visszatérő király valószínűleg a nála lévő Szent Bertalan-ereklye előtt tiszteleghetett. 1543-ban, mikor bevonult a városba a török haderő, két részre lett osztva a templom, aminek maradványai a főhajóban a mai napig megtekinthetőek.
Rövidesen aztán templomból mecset lett. 1560-ban lebontották a templomot, és az így nyert kőből felépítettek egy dzsámit. Az a pletyka járt akkoriban, hogy a költségeket is a hajdani templom állta, ugyanis a munkálatok végére eltűntek a benne őrzött kincsek. Az újdonsült épületről több nagy török kortárs is elismerően írt, mint például a híres utazó, Evlija Cselebi.
Utazási Tipp |
Fedezd fel kishazánkat |
A török hódoltság után a mecsetet a jezsuiták kapták meg, 1692-ben pedig a pécsi vezetőség határozatot hozott, hogy a városban csak katolikusok élhetnek. 1702-ben ismét átesett egy átépítésen, amikor ismét keresztény templom lett. Északi részén egy toronnyal, egy kápolnával és egy sekrestyével bővült, míg délen portikuszos bejárattal bővült.
Amikor feloszlatásra került 1773-ban a jezsuita rend, a templom a kincstár tulajdona lett, majd 1780-ban megkapta hivatalosan is megkapta Pécs városa. A legutolsó nagy átalakítás 1939-ben zajlott, amikor megszabadultak a barokk toronytól és lépcsőtől, majd az északnyugati részen kibővítették egy új orgonával. 1947-ben Gebauer Ernő freskókkal díszítette az épületrész falát, és ’56-ban aztán a kupolát is átalakították firenzei félgömbbé.
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk