A Balaton északi partján található, a Balaton-felvidéki borvidékbe ékelődő Badacsonyi borvidék a Tapolcai medence legmagasabb tanúhegye, a Badacsony és a környező egyéb tanúhegyek (Csobánc, Szent György-hegy) vulkanikus kőzetalapú lankáin terül el.
Ahogy a Balaton környéki területek jó részén, úgy itt is a rómaiak honosították meg a szőlőtermesztést és a hozzá kapcsolódó bortermelést, ezt tanúsítja Domitianus császár egyik rendelete is, aki megtiltja az itteni szőlősgazdák számára, hogy újabb szőlőskerteket létesítsenek, helyett gabonát kellett inkább ültetniük a Római Birodalmat sújtó éhínség okán. Ezt a tiltást aztán Probus császár oldotta fel, aki azt parancsolta a provinciák területén állomásozó katonáinak, hogy béke idején földműveléssel és szőlőtermesztéssel foglalatoskodjanak. Ez a középkorban sem változott, csak az egyházhoz tartozó szőlőbirtokokat immár a parasztok és szerzetesek művelték meg és a környék híres bora volt a badacsonyi ürmös.
A ne
A nemesség körében a 19. század első évtizedeiben vált felkapottá a Badacsony környéke, Sorra létesültek a nemesi tulajdonban álló pincék, kúriák és présházak (Eszterházy, Ibos, Kisfaludy, Szegedy). a filoxéra-járvány sajnos e vidék szőlőit is sújtotta, ugyanakkor sajátos módon hozzájárult a fejlődéshez is: elmúlta után támfalak épültek a talajerózió megállítására és a külföldről behozott új szőlőfajták közül ekkor telepítették be a Pinot grist is. Ez aztán a különleges helyi adottságoknak (bazaltos-agyagos-löszös talaj, kedvező mikroklíma) köszönhetően egy önálló fajtává fejlődött, amely a magyar keresztségben a „Szürkebarát” nevet kapta. A név feltehetőleg Krassay Vilmostól, az Eszterházyak badacsonyi birtokintézőjétől ered, aki a pálosok Magyarországra való 1930-as évekbeli visszatelepedésére utalva eszelte ki éppen ezt a nevet. A Badacsony másik híres bora, az ősi eredetű, kizárólag a Badacsony lankáin (azon belül is mintegy 30 hektár területen) termő Kéknyelű, amelyből zamatos, gyümölcsös-citrusos ízű fehér bort készítenek, amelyhez jól illenek a juhtúróból vagy juhsajtból készített termékek.
Tudj meg többet a badacsonyi turizmusról!
A badacsonyi borvidék vezető szőlőfajtái és borai:
- Olaszrizling
- Szürkebarát
- Tramini
- Muscat Ottonel
- Rajnai Rizling
- Chardonnay
- Kéknyelű
Látnivalók Badacsonyban
- Kisfaludy-ház – valaha présház, napjainkban étterem
- Szegedy Róza-ház – múzeum
- Egry József Emlékmúzeum – a Balaton festőjének háza, ma tárlat működik itt
- Szent Imre templom
- Kikötő és a strandfürdő
Látnivalók Badacsony környékén
- Keszthely – Festetics-kastély
- Szigliget – vár
- Tapolca – Tavas barlang
- Sümeg – vár
A cikket készítette: Méhes Judit
Felhasznált képek: Utazási Élmények Facebook csoport:
https://www.facebook.com/groups/utazasi.elmenyek/
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk