A cikk címe nem véletlen, hiszen egykoron Sátoraljaújhely volt a történelmi Zemplén megyeszékhelye. Az UNESCO világörökség részét képező, ma Borsod-Abaúj-Zemplén megyéhez tartozó, magyar-szlovák határ menti település három nagyobb tájék találkozásánál terül el: ezek a Hegyalja, a Bodrogköz, valamint a Hegyköz. Sátoraljaújhely érdekes nevét a település felett magasodó bércekről kapta.
Az eredeti települést, Saturhalmát még az Aba nemzetség alapította; ez azonban a tatárjárás során megsemmisült. Az „újabb” Sátorhelyet már nem Saturhalma romjain, hanem valamikor 1256 környékén már a Ronyva patak jobb oldalán építették fel. Ez a mozzanat magyarázza meg, hogy miért került bele a megnevezésbe az „új hely” kifejezés is. A város 1261-ben emelkedett városi rangra, majd évszázadokig közvetlenül a király irányítása alá tartozott, a 15-16. században pedig a Perényi és a Pálóczy családok vetélkedtek Sátoraljaújhely fennhatóságáért. A török idők elmúltával a várost több nemesi család is birtokolta, a leghíresebbek közülük is a Rákócziak, akik uralma alatt itt pattant ki 1697-ben a Rákóczi-szabadságharc előfutárának számító hegyaljai felkelés. A 19. században a várost különböző természeti katasztrófák sújtották: árvíz, járványok, földrengés, de a századfordulón hatalmas infrastrukturális fejlődést élt át Sátoraljaújhely.
A város a 20. század első fele óta a térség egyik vezető kulturális centruma. Számos olyan neves műfordító és politikus kezdte itt a pályafutását, mint Kossuth Lajos, Kazinczy Ferenc vagy éppen Andrássy Gyula. Kazinczy Ferenc emlékére több múzeumot is berendeztek: a város egyik legszebb épülete ad otthont a Kazinczy Ferenc Múzeumnak, amely értékes és jelentős történeti, biológiai, numizmatikai és képzőművészeti gyűjteményekkel is rendelkezik. A neves nyelvújító emlékére, a sírhelye mellett nyitották meg a futurisztikus külsejű Magyar Nyelv Múzeumát is 2008-ban, amely egyben az ország egyetlen anyanyelvi múzeuma is. Ha további érdekességekre is kíváncsiak lennénk, tekintsük meg a Börtönmúzeum állandó kiállítását, a Homonnay Nándorról elnevezett Símúzeumot, ha pedig kisebb gyermekek is vannak a családban, bátran tegyünk kitérőt a Bambi állatfarm irányába is.
Ha pedig csak egyszerűen korzózni kívánnánk a romantikus stílusú épületekkel ékesített belváros utcáin, ejtsük útba Városházát, a csodálatos szökőkúttal rendelkező, barokkos Waldbott-kastélyt, a Czigler Győző által tervezett Szent István-templomot, vagy esetleg a pálos-piarista templom épületeit és Sátoraljaújhely néhai várának romjait, amely ma ásatási helyszín. De nevezetes épületek még a városban a Bortemplom és az UNESCO-világörökség részét képező ungvári pincék, valamint a Magyarország leghosszabb libegőjének számító Magas-hegyi libegő. Ha túrázni akarunk, számos érdekességet tartogathat számunkra a Magas-hegyi tanösvény és a Long-erdő. Ha pedig hajmeresztőbb kalandok után vágyakoznánk, látogassunk el a Zemplén Kalandparkba, ahol nemcsak falat mászhatunk, síelhetünk, hófánkozhatunk és kalandtúrázhatunk, de végigcsúszhatunk az ország leghosszabb bobpályáján is.
Utazási Tipp |
Wellness szállások online foglalással BOMBA áron |
Készítette: Méhes Judit Fotók: Pixabay
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk