A Szerbia középső és déli tájain húzódó hegységekben remekül kialakított modern sípályák kialakítására és üzemeltetésére a 2010-es évek óta helyez nagyobb hangsúlyt a szerb kormány. A pályák immár nemcsak a helyi síkedvelők, hanem a külföldiek körében is egyre népszerűbbé váltak – a hely szépsége és fejlett infrastruktúrája mellett a rendkívül kedvező árfekvésük miatt is.
A Szegedtől alig 5-6 órányi autóútra fekvő, dél-szerb Kopaonik síterületét legegyszerűbben a Nis irányába futó autópályán érhetjük el. Kopaonik mellett Szerbia legfelkapottabb sípályái mellé tartoznak még Goc, Zlatibor/Tornik, Stara Planina és a Junior Resort nevű üdülőtelepülések is, de a Koszovóban lévő Brezovica lejtőin is jókat csúszkálhatunk. A szerb síszezon december közepén kezdődik és egészen április elejéig kitart, de ha megfelelőek a körülmények, akár még április közepén sem kell szögre akasztanunk a sífelszerelésünket.
Kopaonik
A felhők felett magasodó, sűrű fenyvesekkel tarkított Kopaonik összesen 52 kilométer hosszú pályarendszerrel rendelkezik, területén pedig mintegy 24 lift üzemel. A tengerszint felett 1050-2000 méteres magasságban, a szerb-koszovói határ mentén található sícentrum az utóbbi években látványosan és folyamatosan fejlődik, gombamód szaporodnak a környékén lévő szálláshelyek is, ennek köszönhetően ez Szerbia legkedveltebb síparadicsoma. Utóbbiakból vannak üléses felvonók, de 2021-ben adták át a kényelmes kiskabinos liftet is. A kék, piros és fekete színekkel jelölt, eltérő nehézségi fokozatú pályák többségén hóágyúk működnek, a leghosszabb sípályájuk pedig 3,3 kilométer hosszú. A tőszomszédságában egy őshonos fafajtákkal teli nemzeti park fekszik. Az egyik következő cikkünkben részletesebben is szólunk majd Kopaonik további előnyeiről.
Jó árú síszállások Szerbiában online foglalással:
Goc
A Belgrádtól délre, pontosabban kereken 200 kilométerre fekvő sípálya 1150 és 1400 méter magasságban fekszik a tengerszint felett. A kisebb területű sípályarendszer kilenc pályát ölel fel. A pályaszakaszok nagyobbik része a piros jelzésű, haladó síelők terepe. Az itteni együléses felvonó és a húzólift szintén a vendégek kényelmét szolgálják.
Zlatibor
A zlatibori sípályák Budapestről hat órányi autókázás után érhetőek el. Az 1000 méteres magasságban fekvő úticél azonban kárpótol a hosszú utazásért. A 380 méternyi szintkülönbséget áthidaló pályák összesen hét kilométer hosszan kanyarognak a mélyzöld fenyves erdők közötti tisztásokon. Az eltérő nehézségű szakaszok a kisgyerekektől a felnőttekig mindenkinek remek mókázást ígérnek, bár a legtöbb ajánlás szerint ezek a pályák leginkább a haladók számára javasoltak. A „hüttékkel” és szórakozóhelyekkel övezett, a Tornik hegy oldalában szép környezetben kialakított Zlatibor nemcsak a síelésről, hanem kitűnő klimatikus viszonyairól is ismert, ezért télen-nyáron sok turista fordul meg a hegységben.
Junior Resort
A 60 méteres szintkülönbséggel rendelkező pálya szinte csak egy kőhajításnyira fekszik Kopaoniktól. Mint ahogy az a nevéből is kiderül, ezek a sípályák elsősorban gyerekeknek és fiataloknak ajánlottak. Az összesen 400 méter hosszúságú pályaszakaszon a gyerekek könnyedén tanulnak meg síelni szakképzett síoktatók felügyelete alatt és a pálya mellett a hófánkozást is ki lehet próbálni.
Stara Planina
Az 1200-1700 méter közötti sípályák fekvése között 517 méternyi a szintkülönbség. Ebben a havas lejtőkkel teli síparadicsomban elég sok könnyű, tehát kék jelzésű pályaszakasz található, így nemcsak az ifjabbak, hanem a síelni kevésbé tudók körében is egyre népszerűbbé válik a hely. Az összesen 13 kilométert is elérő pályaszakaszon síelő utazók igényeit hat lift elégíti ki, ezekből vannak kabinos és ülőliftek, de akadnak közöttük húzóliftek is.
Készítette: Méhes Judit Fotók: Pixabay
Facebook Oldalunk
Facebook Csoportunk